Biodujų ir bioetanolio gamybos bendrovė „Kurana“ Pasvalio rajono taryboje pristatė specifinių kvapų problemos sprendimus. Pristatymo metu rajono politikai pripažino, kad įmonei įdiegus naują technologiją, nemalonus kvapas iš „Kuranos“ nesklinda, todėl dabar verta susitelkti į kitų pasvaliečius erzinančių kvapų šaltinių sprendimą.

Rugpjūčio 25 dieną Pasvalio rajono taryboje „Kuranos“ generalinis direktorius Jurgis Polujanskas Tarybos narius supažindino su įmonėje įdiegtais nemalonių kvapų šalinimo sprendimais.

Pripažinęs, kad „Kurana“ ilgą laiką turėjo konfliktinių situacijų su Pasvalio bendruomene dėl iš įmonės sklidusio nemalonaus kvapo, įmonės vadovas pabrėžė, kad šiemet šią opią problemą pavyko sėkmingai išspręsti. Ilgai ieškojusi efektyvaus sprendimo visiškai eliminuoti nemalonų kvapą, „Kurana“ įdiegė modernią švedišką oro valymo sistemą, kurią sudaro ultravioletinių lempų blokas ir aktyvios anglies filtrai.

„Šio sprendimo ieškojome ilgai, iki šiol oro valymo sistemų gamintojai nesiryžo garantuoti, kad pavyks išspręsti kvapų problemą. Tačiau Švedijos kompanija garantavo, kad užtikrins sutartų kvapų parametrų rodiklius. Šių metų pradžioje paleidus šią sistemą, pastebime, kad nemalonus kvapas iš įmonės teritorijos nesklinda“, – teigė J. Polujanskas. Į pasiteisinusį technologinį sprendimą „Kurana“ iš viso investavo 1 mln. eurų.

Beje, 2018-2021 metais „Kuranoje“ buvo vykdyti 8 planiniai ir neplaniniai tikrinimai ir po jų bendrovei sankcijų už oro taršą nebuvo skirta.

„Kuranos“ vadovo pranešimą išklausę Tarybos nariai pripažino, kad iš įmonės teritorijos kvapai nesklinda. Tarybos narys Igoris Malinauskas pažymėjo, kad „nusiskundimų dėl Kuranos kvapų nėra“. Savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas apibendrino diskusiją: „Galima konstatuoti, kad „Kuranos“ kvapų problema mūsų nevargina“, atkreipdamas dėmesį į kitus kvapų šaltinius Pasvalio rajone.

Kvapų šaltinių – arti dviejų šimtų

„Kuranos“ vadovas pripažino, kad nors iš įmonės nemalonūs kvapai jau nesklinda, tačiau nemažai vis gyventojų vis dar įsitikinę, kad kvapo šaltinis yra biodujų ir bioetanolio gamykla.

Skaičiuojama, kad Pasvalio rajone veikia 173 veikiantys kvapų šaltiniai – iš jų 42 galvijų kompleksai, 10 kiaulininkystės ūkių, srutų rezervuarai, paukštynas, sąvartynas. Be to, miesto teritorijoje veikia 4 gamyklos. Retkarčiais blynų kvapą skleidžianti „Pasvalio agrochemija“ jau atlieka kvapų auditą ir ketina investuoti į analogišką „Kuranoje“ veikiančią oro valymo sistemą.

J.Polujanskas atkreipė dėmesį, kad Pasvalio rajone aktualus biomasės ir galvijų srutų laistymo klausimas – net du trečdaliai biomasės ir srutų yra ne įterpiama ir užariama, bet paskleidžiama ant žemės paviršiaus, o nemalonų kvapą vėjas gali nunešti į miesto pusę.

„Kuranos“ vadovo teigimu, laistymą ant dirvos ir pievų leidžia Lietuvos teisės aktai, tad išspręsti nemalonių kvapų klausimą galima geriau informuojant gyventojus apie laistymo laikotarpius, parenkant tinkamiausią laistymo laiką arba tolinant nuo miesto laistomų laukų zonas.

Print Friendly, PDF & Email