2024, rugsėjo 9, Pirmadienis

Pasakojimo festivalyje SEKAS 2022 – jautriausios šeimų ir giminės istorijos

reklama rubai

Gruodžio 1–3 d. į Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešąją biblioteką grįžta pasakojimo festivalis „Sekas“. Šįsyk jo tema – šeimos ir giminės istorijos. Liesis istorijos vaikams ir suaugusiesiems. Jomis – intriguojančiomis, šiems laikams keistokomis ar skaudžiomis – dalinsis pasakotojai ne tik iš Lietuvos: ukrainietė poetė Svitlana Diduch-Romanenko, aktorius Dominykas Vaitiekūnas, Gintė Jokubaitienė, Raimondas Paškevičius, Laimutis Vasilevičius.

Šiuolaikinio pasakojimo pasirodymai

Gruodžio 1 d. (ketvirtadienį)

17.15–18 val. konferencijų salėje – ukrainietės poetės, rašytojos Svitlanos Diduch-Romanenko pasakojimas ukrainiečių, lietuvių ir rusų kalbomis „Aš ne/turiu namų“. „Kas glūdi žodyje „namai”? Tiesiog pastatas savo daiktams susidėti ir periodiškai pernakvoti? Tvirtovė pasislėpti nuo viso pasaulio? O gal namai – ne sienos, baldai, o žmonės? Ir namus  prarandame ne griūvant stogui virš galvos, paliekant gimtąją šalį, o kada esame priversti išsiskirti su artimaisiais? Dabar milijonams ukrainiečių tenka ieškoti atsakymų į šiuos klausimus. „Aš ne/turiu namų“ – tai kvietimas ieškoti atsakymų kartu su manimi”, – sako šiuo metu Panevėžyje gyvenanti menininkė.

18–19.30 val. Menų skaitykloje – aktoriaus, dainų kūrėjo ir atlikėjo Dominyko Vaitiekūno muzikinis pasakojimas „Slabodkės vyšnelė“. Tai Dominyko Vaitiekūno šiltas nostalgiškas pasakojimas apie susitikimą su kauniete teta Genute beveik po 30 metų pertraukos. Vaikui šios moters atidaryta krautuvėlė ir ji pati asocijuodavosi su prabangiu gyvenimu. Ar ir kaip pasikeitė tetos namai? Kas visgi yra didžiausias žmogaus turtas? Kokia pačios Genutės praeitis?

Gruodžio 2 d. (penktadienį)

16–18 val. konferencijų salėje – pasakotojų Gintės Jokubaitienės ir Raimondo Paškevičiaus šiuolaikinio pasakojimo pasirodymai.

Teatrologės, kultūrinių ir edukacinių veiklų kūrėjos, Vilniaus universiteto Kultūros centro vadovės Gintės Jokubaitienės pasakojimas „Tikra istorija apie mane, mamą ir varlę“ dalyvius nukels į jos vaikystės laikus. „Ši istorija gimė mažoje sovietinio daugiabučio virtuvėlėje. Mama kepdavo blynus, dukra klausydavosi jos pamokymų iš jaunystėje patirtų nuotykių. Bauginančios, linksmos, intriguojančios istorijos sukūrė nepertraukiamą mamos ir dukros ryšį. Šiandienos Lietuvoje sunku įsivaizduoti jauną moterį, kuri dar neatšventusi 25-ojo gimtadienio būtų vadinama „senmerge“. Tuo tarpu visuomenė, kurioje gyvenome prieš 40 metų, netekėjusioms merginoms buvo ypač griežta ir negailestinga. Ilgai neradus svajonių jaunikio, gyventi vienai kartais būdavo pavojinga. Tuomet tekdavo tekėti už to, kuris pasiūlys geras vedybinio gyvenimo sąlygas. „Tikra istorija apie mane, mamą ir varlę” – tai absurdo kupina kelionė į praeitį, tikros meilės paieškas ir jos radimą”, – sako G. Jakubaitienė.

Išgirsime režisieriaus, istorijų kūrimo ir pasakojimo dėstytojo Raimondo Paškevičiaus pasakojimą „Dvi Žalčių Karalienės šeimos“. „Į kiekvieną gerą tekstą galima žvelgti iš daugybės kampų. Jei „Eglės – žalčių karalienės“ pagrindinė herojė būtų ne Eglė, o Žilvinas? Kaip keistųsi visa istorija? O jei dar pridėtume šiandienos aktualijų? Na, o kas bendra tarp „Eglės – žalčių karalienės“ ir „Romeo ir Džuljetos“?“, – intriguoja Vilniaus Socialinių mokslų kolegijos istorijų kūrimo ir pasakojimo dėstytojas, scenaristas Raimondas Paškevičius.

Gruodžio 3 d. (šeštadienį)

10–14 val. konferencijų salėje šurmuliuos Kalėdinio šeimų šeštadienio renginys. Vyks edukaciniai kūrybiniai užsiėmimai, džiugins Kalėdų senelio apsilankymas.

12–13 val. pasakas vaikams seks pasakorius Laimutis Vasilevičius. Mažųjų lankytojų ir šeimų laukia panevėžiečio etnokultūros specialisto, 2021 m. tarptautinio pasakų sekimo čempionato „Vieną kartą gyveno“ čempiono Laimučio Vasilevičiaus istorijos. Išgirsime pasakojimų apie žvėrelių drąsą, išmintį, išradingumą, sąmojį, mitologinių pasakų apie dievus, deives, milžinus, vėjus ir raganas ar pirties, stebuklinių pasakų. „Pažintis su gyvai sekamomis aukštaitiškomis pasakomis padeda išsaugoti šį pasakojamąjį folkloro žanrą. Pasakose užkoduota mūsų senolių išmintis ir pamokymai. Jos ugdo kūrybiškumą, empatiją, moko, kaip elgtis susidūrus su sunkumais“, – sako Laimutis Vasilevičius.

Jaunimo susibūrimas, edukacijos moksleiviams, patirties dalijimosi renginys specialistams

Gruodžio 1 d. (ketvirtadienį) 16–17 val. Atviroje jaunimo erdvėje – Pasakojimo (storytelling) klubo susitikimas (14–29 m. jaunimui). Klube lavinami komunikavimo, viešo kalbėjimo įgūdžiai, ugdomas kūrybiškumas, smagiai bendraujama su bendraminčiais. „Pasakojimas skatina susirasti draugų, dalintis su kitais žmonėmis savo asmenine patirtimi, lavina vaizduotę ir kūrybiškumą, moko gyvenimo vertybių. Tai puikus būdas atrasti savo unikalų balsą,“ – į susitikimą kviečia jungtis veiklų jaunimui organizatorė Malvina Zimblienė.

Gruodžio 1–2 d. 9–13 val. bibliotekoje vyks pasakojimo edukacijos moksleivių grupėms, vedamos bibliotekos edukatorių, įtrauktos į Kultūros paso programą (Menų skaitykloje/konferencijų salėje):

Pasakojimas pagal Ievos Babilaitės tyliąją (bežodę) knygą „(Ne)vienas“ (1–2 kl. mokiniams)
„Bitė ir aš“ (1–2 kl. mokiniams)
Pasakojimas „Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių“ (1–3 klasių mokiniams)
Pasakojimas apie stebuklingą teptuką (1–4 kl. mokiniams)
Istorija apie akmenų sriubą (1–4 kl.9–12 kl. mokiniams)

Būtina registracija el. p. edukacijos@pavb.lt ar tel. +370 616 19 703.

Gruodžio 2 d. (penktadienį) 13–16 val. Menų skaitykloje vyks dalijimosi gerąja pasakojimo patirtimi renginys, skirtas specialistams (bibliotekininkams, muziejininkams, edukatoriams). Apie pasakojimų metodų taikymą įvairioms lankytojų grupėms pasakos bibliotekos darbuotojai, šio metodo mokęsi įvairiose užsienio šalių institucijose. Būtina registruotis el. p. renginiai@pavb.lt ar tel. +370 616 19 058.

Kviečiame bendruomenę burtis!

Festivalį SEKAS 2022 remia Panevėžio m. savivaldybė

 

Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos informacija

- Reklama -

Naujausi straipsniai