Artėjant balandžio 15-ąją minimai Pasaulinei meno dienai, Panevėžio rajono savivaldybės antrojo aukšto fojė atidaryta sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinių amatų meistrės Irenos Onos Vilienės kaišytinių juostų paroda.
Kiekviena ekspozicijoje demonstruojama juosta yra unikali ir turinti savo reikšmę, skirta didžiosioms Valstybės, Panevėžio rajono ar asmeninėms šventėms, svarbioms datoms įprasminti.
Tautodailininkei audimas yra ne tik amatas, bet ir būdas išsaugoti tautinį paveldą bei perduoti tradicijas jaunajai kartai.
Unikalios juostos Panevėžio rajono Ėriškių kultūros centro padalinio Tradicinių amatų centro edukatorei I. O. Vilienei pelnė aukštą įvertinimą.
Panevėžio rajono savivaldybės tarybos sprendimu šiemet audėjai suteiktas Metų kultūros darbuotojo vardas. Šia nominacija rajono kultūros centrų darbuotojai ir vadovai pagerbiami už praktinės veiklos nuopelnus, kolektyvų pasiekimus, reikšmingiausius darbus kultūros srityje, etninės kultūros, dainų švenčių, mėgėjų meno puoselėjimą.
Metų kultūros darbuotojo apdovanojimas nominantei bus teikiamas balandžio 15 d. Liūdynės kultūros centro Velžio padalinyje vyksiančiame tradiciniame Panevėžio rajono kultūros darbuotojų renginyje „Širdies pašaukti“.
Organizatorius – Liūdynės kultūros centras – šventei pasirinko žaismingą temą „Stebuklų šalyje“ pagal L. Carroll fantastinę apysaką „Alisa stebuklų šalyje“. Tad renginio dalyviai ir svečiai gali tikėtis daug stebuklingų akimirkų pasakiškoje šios knygos personažų draugijoje.
Renginį ves Liūdynės kultūros centro meno vadovė Ieva Brikė.
Muzikinę erdvę kurs Lietuvoje ir užsienyje žinoma bliuzo grupė „The Road Band“.
———————————–
Balandžio 15-ąją minėta Kultūros diena pervadinta Meno diena 2024 m. LR Seimo sprendimu. 2006 m. Seimas buvo priėmęs įstatymą, kuriuo balandžio 15-oji, kaip atmintina, buvo įteisinta Kultūros diena.
Tądien 1935 metais JAV ir dar dvidešimt šalių pasirašė vadinamą Rericho Paktą – sutartį dėl kultūros vertybių (meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų) apsaugos karo ir taikos metu. Ši sutartis buvo pirmas tarptautinis susitarimas, skirtas kultūrinėms vertybėms saugoti, o diena buvo paskelbta Pasaulio kultūros diena.
Rusija buvo viena pasaulinės Kultūros dienos iniciatorių, vėliau pavertusi šią datą savo propagandos dalimi. Rericho pakto esmė, kad karo metu yra saugomi paminklai, nebombarduojamos šventovės, muziejai, mokslo įstaigos. Bet Rusijai užpuolus Ukrainą Donbaso separatistai taikos vėliavą paskelbė savo ženklu. Tradiciškai per Kultūros dieną kelta vėliava, buvo iškelta ir Donecko karo zonoje.
Dėl sąsajų su Rusija ir prieštaringai vertinamos taikos vėliavos (trys taškai apskritime), pernai nuspręsta pakeisti pavadinimą. Nutarta, kad taikos vėliava yra diskredituota ir nebegali būti laikoma kultūros simboliu.
Seimo sprendimu balandžio 15-oji paskelbta Pasauline meno diena. Būtent tokiu pavadinimu į minimų dienų sąrašą yra įtraukusi ir UNESCO.
UNESCO balandžio 15-ąją Pasauline meno diena paskelbė pagerbdama Renesanso genijaus Leonardo da Vinci atminimą. Italų dailininkas, architektas, poetas gimė 1452 m. balandžio 15 d.
Lietuvoje Kultūros diena nuo šiol minima rugsėjo 22 d. Tai – lietuvių genijaus M. K. Čiurlionio gimimo diena, tad datos perkėlimu parodoma pagarba šiai asmenybei. O šiemet minimi ir M. K. Čiurlionio metai.