2024, gegužės 23, Ketvirtadienis

Panevėžyje atsiras budinčių globėjų

Naujovė Panevėžyje – mieste turėtų atsirasti budinčių ir atokvėpio globėjų. Tikimasi, kad jie padės užtikrinti tinkamą priežiūrą tėvų globos netekusiems vaikams.

„Apie tai, kad tokie globėjai reikalingi visoje Lietuvoje, pradėta kalbėti, kai šalyje imta atsisakyti vaikų globos namų. Dar neturime pakankamai žmonių, kurie pasiimtų nuolat globoti iš šeimų už nepriežiūrą valstybės paimtus vaikus, o Vaikų globos skyriuje (grupinio gyvenimo namuose) neturime vietų. Budintys ir atokvėpio globėjai – viena išeičių sprendžiant šią itin skaudžią problemą“, – sako Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Sandra Jakštienė.    

Norintis tapti budinčiu globėju turės atitikti Civiliniame kodekse jam keliamus reikalavimus, išklausyti globėjų ir įtėvių mokymo kursus. Sėkmingai juos baigęs žmogus pasirinks, ar dirbti pagal darbo sutartį (budintis globėjas), ar su Socialinių paslaugų centru (SPC) sudaryti bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį (atokvėpio globėjas). Šiuo atveju reikės turėti individualios veiklos pažymą arba verslo liudijimą.

Budintis globėjas privalės prižiūrėti giminystės ryšiais nesusijusius, be tėvų globos likusius iki 12 metų vaikus ne ilgiau kaip 12 mėnesių. Vienu metu prisiimti globoti ne daugiau kaip 3 vaikus. Išimties tvarka – ir vyresnius, tačiau ne daugiau kaip 5. Budintis globėjas privalės priimti vaikus bet kuriuo paros metu per ne ilgiau nei 2 valandas.

Atokvėpio globėjas dirbs tik tada, kai dėl objektyvių priežasčių vaiko negali prižiūrėti budintis arba nuolatinis globėjas. Jis rūpinsis giminystės ryšiais nesusijusiais iki 18 metų vaikais, tačiau ne ilgiau kaip 1 mėnesį (išimties atveju – iki 3 mėnesių).

Tiek budinčius, tiek atokvėpio globėjus Vaiko teisių apsaugos skyriaus teikimu skirs Savivaldybės administracijos direktorius. Už darbą bus mokamas atlygis.

Finansavimą sudarys vienkartinė apgyvendinimo išmoka (38 Eur už vaiko apgyvendinimą iki 3 dienų ir 114 Eur, jei ilgesniam laikui);

152 Eur išmoka ir 152 Eur priedas globėjui už vieną vaiką (kas mėnesį, jei yra paimtas globoti),

darbo užmokestis: budinčiam globėjui – 532 Eur (pastovus, nepriklausomai nuo to, ar tuo metu vaikas pas jį gyvena);

atokvėpio globėjui – 1,25 MMA mėnesio išmoka (475 Eur). Ši priklausys nuo to, kiek dienų bus apgyvendinamas vaikas. Bus mokama proporcingai – tik už apgyvendinimo dienas.

Kaip sekasi globėjams, prižiūrės Vaiko teisių apsaugos skyrius. SPC teiks konsultacijas ir pagalbą globėjams prireikus.

- Reklama -

Naujausi straipsniai