R.M.Račkauskas

Lietuvos apeliacinis teismas nutarė perduoti Panevėžio miesto savivaldybės mero bylą nagrinėti Šiaulių apygardos teismui. Kad ši byla būtų nagrinėjama ne Panevėžio, o kitame apygardos teisme į aukštesnįjį teismą kreipėsi Panevėžio apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Sigitas Bagdonavičius.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų tirtą baudžiamąją bylą kovo 21 d. Panevėžio apygardos teismui perdavė Panevėžio apygardos prokuratūra. Šioje byloje Panevėžio miesto savivaldybės meras Rytis Mykolas Račkauskas, mero patarėja Gintarė Maskoliūnienė ir vilnietis verslininkas M. V. kaltinami piktnaudžiavimu.

Pagal Baudžiamojo proceso kodekso nuostatas minima baudžiamoji byla išties yra teisminga Panevėžio apygardos teismui, tačiau Kodekse numatyta, jog byla gali būti perduota nagrinėti kitam teismui, siekiant užtikrinti svarbius valstybės saugumo, viešosios tvarkos ar teisingumo interesus.

Šiuo atveju, Panevėžio apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Sigitas Bagdonavičius Lietuvos apeliaciniam teismui nurodė, kad yra tam tikros aplinkybės, dėl kurių nagrinėjant bylą Panevėžio apygardos teisme tiek proceso dalyviams, tiek pašaliniam stebėtojui gali kilti abejonių šio teismo nešališkumu.

Viena jų – tai, kad Panevėžio apygardos teismo pirmininkas E. Činka yra asmeniškai pažįstamas su kaltinamuoju Ryčiu Mykolu Račkausku. Be to, kaltinamasis kandidatavo į mero postą per paskutiniuosius rinkimus į savivaldybių tarybų ir tiesioginius merų rinkimus, kuriuos laimėjo palaikomas didžiosios dalies Panevėžio visuomenės. Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininko teigimu, Panevėžio apygardos teismo teisėjai, kurie taip pat yra miesto visuomenės dalis, nagrinėdami šią rezonansinę baudžiamąją bylą, dėl padidėjusio visuomenės dėmesio gali jausti netiesioginę įtaką ar sulaukti nepagrįstų teismo, teisėjų darbo vertinimų.

Lietuvos apeliacinis teismas pritarė Panevėžio apygardos teismo argumentams, kad visos nurodytos aplinkybės yra pakankamas pagrindas perduoti bylą nagrinėti kitam apygardos teismui.

Apeliacinis teismas pažymėjo ir tai, kad baudžiamoji byla yra rezonansinio pobūdžio (kaltinamasis Rytis Mykolas Račkauskas yra aktyvus politikos veikėjas, iki laikino nušalinimo ėjęs mero pareigas Panevėžio miesto savivaldybėje, vėl laimėjęs per paskutiniuosius tiesioginius merų rinkimus), todėl nurodytos Panevėžio apygardos teismo aplinkybės gali būti pagrindas pareikšti nušalinimą bet kuriam Panevėžio apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjui.

„Nors teismas vykdydamas teisingumą yra nepriklausomas, esant tokioms aplinkybėms, siekiant pašalinti bet kokias abejones bylą nagrinėjančio teismo nešališkumu, kad nei byloje dalyvaujantiems asmenims, nei visuomenėje nekiltų nepagrįstų teisėjų darbo vertinimų, o kartu užtikrinant teisingumo interesus, Ryčio Mykolo Račkausko, Gintarės Maskoliūnienės ir M. V. baudžiamąją bylą tikslinga iš Panevėžio apygardos teismo perduoti nagrinėti Šiaulių apygardos teismui“, – rašoma Apeliacinio teismo nutartyje.

 

Jolita Gudelienė Panevėžio apygardos teismo pirmininko padėjėja

Print Friendly, PDF & Email