2024, gegužės 23, Ketvirtadienis

Panevėžio dailės galerijoje – dvi naujos parodos

Kovo 1 dieną 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaromos dvi parodos: kūrybinių duetų paroda „X: Laisva erdvė“ ir Eugenijaus Nalevaikos personalinė paroda „a plius a“.

„Projektai „X:“ – tęstinis meno įvykis, kviečiantis skirtingų sričių kūrėjus dirbti poromis prie bendro kūrinio, dalinantis skirtinga kūrybine bei technologine patirtimi, idėjomis, paliekant laisvą erdvę temos interpretavimui. Tai – didelis iššūkis, tačiau dovanojantis neįkainojamą patirtį kūrėjams ir netikėtus, intriguojančius kūrinius meno gerbėjams bei kultūriniam Lietuvos paveldui. Pirmasis „X:“ projektas, įvykęs 2016 metais, iš pradžių buvo orientuotas į Panevėžio kūrėjus, siekiant skatinti jų tarpusavio meninę bendrystę, taip pat reprezentuoti menininkus platesniame šalies bei užsienio kontekste. Įgavęs kūrybinį pagreitį, projektas kasmet plečiasi – prie šios iniciatyvos jungiasi kūrėjai ir iš kitų Lietuvos miestų, ir kitų šalių“, – sako parodos kuratorius Albinas Vološkevičius.

„X: Laisva erdvė“ – ketvirtoji šio projekto dalis. Kartu kūrė aštuoniolika įvairių meno sričių kūrybinių porų (tapyba, fotografija, keramika, muzika ir kt.), reflektuodami vidinės laisvės ir jos ribų temą.

„Kasdienybėje patiriamas stresas bei baimės ir troškimų keliama sumaištis dažnai užgožia nepaprastai jaukią vidinę ramybę. Užkraudami savo vidinę erdvę daiktais ar mintimis, patirtimis ar proto šiukšlėmis kliudome sau sutikti savo tikrą jį „Aš“. Šis chaosas dažnai tampa kasdieniu palydovu, stabdo, naikina, riboja kūrybines galias. Ką tuomet gali pasakyti pasauliui? Juk kūryba – ne tik laisvė, drąsa, bet ir atsakomybė. Leisdamiesi į kūrybinę kelionę turėtume užsiauginti arba išsivalyti vidinę laisvę kiekvienas savyje, išmokti gerbti kito, šiuo atveju, kartu kuriančio žmogaus pasaulį. O gal kaip tik kūryba išlaisvina nuo purvinos rutinos krovinio? Kad ir kokios patirtys beiškiltų, leiskime joms vykti, būti, reikštis, pamažu atpažindami tylą, auginančią mūsų viduje laisvą erdvę“, – parodos tematikos lauką nubrėžia A. Vološkevičius.

Eugenijus Nalevaika, gimęs, augęs ir mokęsis Kaune, daugeliui netikėtai prieš porą metų tapęs uteniškiu, šįkart savo kūrybą pristato Panevėžyje. Dailininko personalinėje parodoje „a plius a“ eksponuojami naujausi jo kūriniai – beveik visi paveikslai sukurti per pastaruosius trejus metus.

„Nuo mažens žinojęs, kad nori būti dailininku, tuomet dar negalvojo, kad pagrindine meninės raiškos priemone kažkada taps akvarelė. Tačiau tas subtilus reljefo linijų bangavimas, migla virš miškų, stebuklingas švytėjimas pro pušų kamienus, matyt, buvo toks ryškus ir giliai įgulęs į atmintį, kad daugelyje Eugenijaus kūrybos vaizdinių net nieko nežinodamas gali atrasti subtilią Lietuvos kraštovaizdžio ir dzūkiškos raudos estetiką. Retai ji bus atvirai atpažįstama. Todėl prie paveikslų teks sustoti, sugrįžti, panirti ir bandyti patirti. Ne suprasti, o pajusti“, – parodos anotacijoje rašo menotyrininkė Jovita Nalevaikienė.

Ilgą laiką kūręs tik akvarele, pastaraisiais metais dailininkas gana dažnai savo tapybiniams sumanymams pasitelkia ir akrilinius dažus.

„Būta įvairių ieškojimų – minimalizmo dideliuose formatuose, rodos, neįmanomai sodrios rudos ir mėlynos akvarelėje, baltos drąsos ir suskaidyto violeto… Pastarųjų metų motto „mažiau yra daugiau“ – ne madingu tapusio šūkio interpretacija, o asmeniniais patyrimais pagrįstas kūrybos segmentas, itin sustiprintas dar ir pastarųjų metų patirtimis, kai atėjo gilus suvokimas, kad nebūtina popieriaus lakšto ar drobės nuo krašto iki krašto užpildyti spalvomis, o mažiau kalbant galima pasakyti daugiau“, – rašo menotyrininkė.

Paroda „X: Laisva erdvė“ ir Eugenijaus Nalevaikos paroda „a plius a“ veiks iki balandžio 1 dienos.

 

Panevėžio miesto dailės galerijos inf.

- Reklama -

Naujausi straipsniai