2024, birželio 22, Šeštadienis

Nepatogiausias pastarųjų metų lietuvių dokumentinis filmas atkeliauja į kino centrą „Garsas“

reklama rubai

Spalio 23-27 dienomis kino centre „Garsas“ viešės tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“, padedantis plėsti akiratį, ginti savo teises, ugdyti toleranciją. Šių metų tema – „Sienos“. Kasdien sąmoningai ar netyčia statome sienas ir skirstome žmones, dalykus, gyvūnus į MES arba JIE. Tokia siena kartais būna labai subtili ir nematoma, o kartais – tvirta ar net fizinė. Kur baigiasi MES ir prasideda JIE? Tai nuolat judanti ir iš naujo permąstoma riba.

Spalio 23 d. 17.30 val. festivalį atidarys filmas „Karštis: (r)evoliucija virtuvėje“ (rež. Maya Gallus). Jame patirtimi dalijasi pačių garsiausių pasaulio restoranų vadovės, kurioms pavyko tapti kulinarijos žvaigždėmis, o patiekalų paragauti trokšta viso pasaulio gurmanai. Nors tai filmas apie priešišką darbo kultūrą ir priekabiavimą už uždarų virtuvės durų, analogiškų patirčių įžvelgs ir daugelyje kitų stereotipiškai „vyriškomis“ laikomų sferų moterys ir merginos. Po filmo – diskusija „Aš jaučiuosi gerai darbe“. Dalyvaus Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė, LŽTC komunikacijos vadovė, www.manoteises.lt redaktorė Jūratė Juškaitė.

Nepatogiausiu pastarųjų metų lietuvių dokumentiniu filmu tituluojama Vytauto Puidoko juosta „El Padre Medico“ kino centre „Garsas“ bus pristatoma spalio 24 d. 17.30 val. kartu su režisieriumi ir kūrybine grupe. Kūrėjai leidžiasi į Brazilijos džiunglių gilumą vedami didingos Aleksandro Ferdinando Bendoraičio (1919-1998) legendos apie kilnų gydytoją, pasišventusį misionierių, Antrojo pasaulinio karo pabėgėlį iš Lietuvos, savo rankomis sukūrusį plaukiojančių ligoninių tinklą, teikusį pagalbą tūkstančiams Amazonės baseine gyvenančių žmonių. „Tai, ko gero, yra pats nepatogiausias pastarųjų metų lietuviškas dokumentinis filmas, kurio premjera „Nepatogiame kine“ bus svarbus festivalio akcentas. „El Padre Medico“ pasakojama istorija iškelia daug klausimų ir abejonių apie tai, kaip kuriamas ir palaikomas nacionalinio herojaus mitas. Ši tema kaip niekad aktuali Lietuvai, kada viešojoje erdvėje vyksta mūšiai dėl atminties politikos ir prieštaringų asmenybių vertinimo. Filmo kūrėjų laukė nelengvi išbandymai ir etiniai pasirinkimai. Džiaugiuosi, kad režisierius nepasuko lengviausiu keliu, pasakodamas paslaptingą kunigo Bendoraičio istoriją“, – sako festivalio „Nepatogus kinas“ direktorius Gediminas Andriukaitis.

Panevėžyje bus galimybė išvysti 11 filmų ir 3 edukacinių filmų programas moksleiviams: „Griaunant sienas“, „Mūsų mūšiai“ ir „Kai suaugsim“.

Visa programa skelbiama www.garsas.lt

„Nepatogus kinas“ siekia būti prieinamas visiems. Kiekvienas žiūrovas pats nusprendžia, kiek norėtų paremti festivalį. Bilieto kaina – bent 1 ct.

- Reklama -

Naujausi straipsniai