Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, prasideda vasaros laikas. Sekmadienio rytą, 3 valandą nakties, laikrodžių rodykles reikės pasukti valanda į priekį – taigi bus 4 valanda.
Laiko sukimas Europos Sąjungos šalyse tapo privalomas dar 1980 metais. Tuomet sprendimas buvo pagrįstas siekiu racionaliau išnaudoti šviesųjį paros metą ir taupyti energiją.
Tačiau ši praktika jau ilgą laiką kelia ginčus ir diskusijas. 2018 metais Europos Komisijos inicijuotoje apklausoje dalyvavo net 4,6 milijono europiečių, iš kurių vos 16 procentų pasisakė už sezoninio laiko keitimą. Tai paskatino pokyčius – 2019 metais Europos Parlamentas nubalsavo už laiko sukimo atsisakymą, kuris turėjo įsigalioti nuo 2021 metų balandžio.
Deja, ES valstybės narės nesugebėjo pasiekti galutinio susitarimo dėl šios praktikos atsisakymo sąlygų, todėl sezoninis laiko keitimas vis dar tęsiamas. Nors daugelis europiečių pageidauja šios tvarkos atsisakyti, diskusijos apie pastovaus laiko pasirinkimą tarp žiemos ir vasaros laiko tebevyksta.
Tad sekmadienio rytą miegosime viena valanda trumpiau, tačiau vakarais turėsime ilgesnį šviesųjį paros metą.