2024, gegužės 18, Šeštadienis

Mėgstamiausių kūrinių sąrašuose triumfuoja romanas

Joninių šventės išvakarėse smalsaujame, ką skaito Jonai, Janinos ir Jonės. Kokią literatūrą jie mėgsta, kokie žanrai patinka, kokių rašytojų knygų ieško? Tuo domėjosi Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, iniciatyvos „Skaitymo iššūkis“ dalyvė.

Pasirodo, kad daugumai patinka laiko nugludinta klasika. Populiariausias yra romano žanras. Yra ir detektyvo, fantastikos gerbėjų. Vieni knygas renkasi pagal rekomenduojamos literatūros sąrašus ar draugų patarimus, kiti ieško išskirtinių leidinių.

Jei reikėtų išvardinti Jonų, Janinų ir Jonių dažniausiai skaitomas knygas, tai žanro požiūriu triumfuotų romanas. Į mėgstamiausių sąrašą patektų Jane Austen „Puikybė ir prietarai“ (šios rašytojos kūryba žavi ne tik britus), su Šviesos universitetu lyginama Aurimo Švedo knyga „Irena Veisaitė. Gyvenimas turi būti skaidrus“, magiškojo realizmo pradininko Gabrielio García Márquezo „Šimtas metų vienatvės“, didžiojo klasiko Levo Tolstojaus „Karas ir taika“, kelių kartų Lietuvos bajorų „šeimos knyga“ Kristinos Sabaliauskaitės „Silva rerum“, F.S. Fitzgeraldo šedevras „Didysis Getsbis“ , intriguojantis Arturo Perez-Reverte kūrinys„Būgno oda“, jausmingas Siusanos Tamaro pasakojimas „Eik, kur liepia širdis“, Romaino Gary autobiografinis romanas „Aušros pažadas“.

Vyskupas Jonas Kauneckas skaito labai daug įvairios tematikos ir žanrų literatūros, tačiau prioritetą teikia religiniams leidiniams. Dažniausiai skaito knygas vokiečių kalba (studijavo šią kalbą universitete). Vienas mėgstamiausių vyskupo rašytojų – filosofas F. H. Jakobis. Labai žavisi Antano Maceinos kūriniais. Skaityti vyskupas J. Kauneckas pamėgo nuo pat vaikystės ir ši aistra iki šiol jo neapleidžia. „Skaitymo labai reikia mano dvasiai. Negaliu išaugti iš F. Dostojevskio, S. Cveigo, R. Granausko kūrybos“, – sako Jo Ekscelencija. F. Dostojevskio ir S. Cveigo kūrinių vyskupas yra išvertęs į lietuvių kalbą.

Jonas Tubelis dažniausiai skaito knygas karo tematika. Pastaruoju metu jį itin sudomino Roberto Service dvitomis „Stalinas“. Prieš jį buvo įsigilinęs į knygas – Timothy Sniderio “Kruvinos žemės“ ir Jesus Hernandezo „Neįtikėtinos Antrojo pasaulinio karo istorijos“. Pasak J.Tubelio, sovietmečiu istorija dažnai buvo iškraipoma, pateikiami melagingi faktai. Šios knygos padeda susidaryti teisingesnį karo įvykių vaizdą. Pompastiškos, patriotizmo prisodrintos istorijos subliūkšta, kai atskleidžiama tiesa, kaip prasidėjo karas, kaip prastai buvo pasiruošta gynybai, kaip buvo žudomi aukšto rango karininkai, o jų vietą užimdavo neprofesionalai.

Dar viena J. Tubelio pamėgta tema – kelionės. Buvęs tolimojo plaukiojimo jūrininkas visad domisi egzotiškais kraštais. Jį vilioja knygos apie keliones, nuotykiai. Labiau vertina dokumentinę prozą nei išgalvotus įvykius, nes yra realistas. Peru, Ekvadoras, Bolivija – šalys, kuriose lankėsi ir apie kurias visada įdomu sužinoti kažką naujo.

Janina Janickienė labiausiai mėgsta skandinavų literatūrą. Žavisi Torgny Lindgreno ir Ingmaro Ambjornseno kūryba. Didžiulį įspūdį jai padarė T. Lingreno „Kamanių medus“, „Tapytojas margalapis“, I. Ambjornseno „Karalienė miega“. Jei reikėtų rinktis mėgstamiausią žanrą, tai, be abejonės, būtų psichologinis romanas.

Pasidomėti, ką skaito Jonai, Janinos ir Jonės, paskatino nuotaikinga skaitymo skatinimo iniciatyva „Skaitymo iššūkis“, kurioje kartu su kitomis šalies bibliotekomis dalyvauja Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka. Į „Skaitymo iššūkį“ įsitraukė 69 Panevėžio regiono bibliotekos. Skaitytojai kviečiami ateiti į savo bibliotekas, gauti užduotis ir dalyvauti linksmose vasaros varžytuvėse, kuriose bus gausu prizų ir siurprizų.

Parengė Virginija Januševičienė

- Reklama -

Naujausi straipsniai