2024, balandžio 23, Antradienis

Lietuvos metų automobilio 2021 rinkimai žymi elektromobilių eros pradžią

Kad elektromobiliams priklauso transporto pasaulio ateitis, buvo pranašaujama prieš gerą dešimtmetį, dar prieš gatvėse pasirodant „Nissan Leaf“ ir nuvilnijant dyzelgeito skandalui. Automobilių pramonės analitikai teigė, esą klausimas yra ne „ar taip bus?“, bet „kada tai bus?“. Įsibėgėjantys Lietuvos metų automobilio 2021 rinkimai liudija, kad elektromobilių era jau prasidėjo.

Tai daryti leidžia mažiausiai dvi prielaidos. Visų pirma elektromobilių kaina. Bent pustrečio šimto kilometrų įveikiantį naujutėlaitį „elektravalgį“ galima įsigyti už maždaug 23 tūkst. eurų (Kinijos rinkoje yra pasiūlymų už viso labo 5000 eurų). T. y. šiuo parametru vidaus degimo variklių neturinčios mašinos iš esmės susilygino su tradiciniais kompaktinės klasės analogais, daugeliu atvejų taip pat laikomais „antruoju“ šeimos automobiliu.

Antra – jei neseniai „elektromobilis“ buvo nedaug plėtinių turinti sąvoka, tai dabar skirtingo charakterio, techninių galimybių, prabangos lygio ir savitų konstrukcinių sprendimų įvairovė tokia, kaip daiktavardžio „sniegas“ sinonimų eskimų kalboje.

Tai akivaizdu vien tik ir dairantis tarp 10 šių metų rinkimuose besivaržančių elektromobilių, dėl kurių teko imtis revoliucijų tradicinėje rinkimų bandymų stovykloje. Mat čia „Elinta Charge“ įrengė net dvi įkrovos stoteles, o tradiciškai partnerių būryje buvusius degalų tiekėjus pakeitė saulės energijos gamintojas „Solitek“.

Tad žvelgiant į dešimt rinkimų elektromobilių ir norint sportinio egzemplioriaus – prašom atkreipti dėmesį į „Porsche Taycan“, sugebančio 100 km/val. greitį pasiekti per 4 sekundes po starto. Ieškote 5 žvaigždučių komforto – „Mercedes EQC“ privers jus abejoti, ar nusiskundimai dėl prastų kelių nėra laužti iš piršto. Elektrifikuotos įprastų hečbekų versijos pernelyg nuobodžios – sėskite prie „Honda e-Advance“ vairo ir jūsų veidą 100 proc. nutvieks šypsena. Nesate apsisprendęs koks krosoveris geriausiai tinka dabartiniam gyvenimo etapui – palyginkite „Peugeot e-2008“ su konvenciniu „Peugeot 2008“.

Važiuoti iki Palangos – beprasmiška

Lietuvos metų automobilio 2021 rinkimų komisiją konsultuojantis elektromobilių entuziastas ir www.100procentuelektrinis.lt tinklaraštininkas Dainius Jakas pastebi, kad vienas trijų neišvengiamai užduodamų klausimų susitikimuose prie elektromobilių įkrovimo stotelių – „ar galima nuvažiuoti iki Palangos?“ – jau senokai praradęs prasmę, nes iš bet kurio Lietuvos kampelio tokį maršrutą gali įveikti didesnioji dalis šiuo metu rinkoje siūlomų naujos kartos mašinų su elektros varikliais.

Iš rinkimuose dalyvaujančių modelių tokia užduotis kiek per sunki tik „Mini Electric“, su turimomis baterijomis galinčiam nuriedėti 234 km, „Mazda MX-30“ – 200 km ir „Honda e-Advance“ – 220 km. Kitais atvejais rezultatas priklauso nuo vairavimo stiliaus. Antai kolega, žurnalo „Auto Bild Lietuva“ Vitoldas Milius neseniai su „Hyundai Kona Electric“ užfiksavo oficialų Lietuvos rekordą be papildomo baterijos įkrovimo įveikęs 875 km, nors oficialiai deklaruojama rida pagal WLTP metodiką – 484 km.

Su Lietuvos metų automobilio 2021 rinkimuose dalyvaujančiu „Volkswagen ID.3“, turinčiu 45 kWh bateriją – galima be sustojimo nuvažiuoti 330 km, su 58 kWh baterija 420 km, o pasirinkus 77 kWh baterijų komplektą – maždaug 550 km. Kiekvienas papildomas 100 km vokiško elektromobiliuko kainą kilsteli maždaug 10 tūkst. eurų ir prideda po 170-140 kilogramų svorio. Ar to tikrai reikia, jei įprasti kasdieniai maršrutai namai-darbas-namai labai retai kada viršija 50 kilometrų?

Tiesa, baterijos išpučiančios elektromobilių kainas, pastaraisiais metais sparčiai mažėja. Naujienų agentūros „Bloomberg“ analitikai, analizuojantys ir lyginantys elektrinio transporto ir vidaus degimo variklių transporto priemonių pirkimo ir gamybos sąnaudas, 2017 metais prognozavo, kad elektrinių automobilių kaina bus konkurencinga benzino ir dyzelio varikliais varomų automobilių kainai dar 2026 metais. Po metų analitikai jau sakė, kad tai bus 2024-ieji, o pernai dar kartą pakoregavo prognozę ir dabar tikimasi, kad tai įvyks 2022 metais. Pagrindinis argumentas – mažėjančios elektra įkraunamų baterijų išlaidos, įvertinus baterijų gamybos savikainą ir pelno maržą. Jei 2015-aisiais mažmeninė baterijos kaina vidutinio dydžio automobiliui sudarė daugiau nei 57 proc. visų automobilio išlaidų, tai dabar – apie 33 proc.

Atsirado nauja nominacija

Akivaizdu, kad revoliucinių permainų greitis šioje srityje išaugęs iki uragano kategorijos, todėl Lietuvos metų automobilio 2021 rinkimuose pirmą kartą atsirado nauja nominacija – „Geriausias elektromobilis“. Jos šeimininkais tapo Saulės jėgainių modulių gamintoja „Solitek“, priklausanti „BOD Group“.

Šios įmonių grupės komunikacijos vadovas Martynas Rusteika atkreipė dėmesį į faktą, kad jų solidi dalis privačių klientų, savo namuose įrengiančių nuosavas Saulės elektrines, tokias investicijas daro būtent planuodami įsigyti elektromobilį, o iš eksploatavimo kaštų lentelės išbraukti eilutę su įrašais apie išlaidas elektros energijai.

„Akivaizdus dar vienas elektromobilių ir Saulės energetikos bendras bruožas. Šiais dalykais besidomintys žmonės, kaip taisyklė yra itin žingeidūs, inovatyvūs ir racionalūs. Galima sakyti, kad iš esmės tai viena ir ta pati socialinė grupė. Kaip tik todėl mūsų nereikėjo ilgai įkalbinėti tapti Lietuvos metų automobilio 2021 rinkimų partneriais“, – atvirauja M. Rusteika.

Kas taps metų elektromobiliu, o taip pat – kuris modelis bus išrinktas Lietuvos metų automobiliu 2021, paaiškės lapkričio 27-ąją, kai bus paskelbtas rinkimų finalas.

- Reklama -

Naujausi straipsniai