2024, gegužės 9, Ketvirtadienis

Lietuvos ir Švedijos užsienio reikalų ministrų susitikime Vilniuje pagrindinis dėmesys regioniniam saugumui ir paramai su Rusijos agresija kovojančiai Ukrainai

Lapkričio 22 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, susitikęs su į Vilnių atvykusiu Švedijos užsienio reikalų ministru Tobias Billström, pabrėžė, kad Lietuva ir Švedija yra bendramintės daugeliu klausimų, o bendradarbiavimas su Lietuvos artima kaimyne ir partnere Švedija bei kitomis Šiaurės ir Baltijos šalimis yra vienas iš svarbiausių mūsų prioritetų.

„Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą kontekste turime ir toliau išlaikyti mūsų regiono ir visos Europos bei demokratinio pasaulio susitelkimą, teikti politinę, ekonominę, humanitarinę ir karinę paramą Ukrainai, išlaikyti spaudimą Rusijai nutraukti savo karinę agresiją prieš šią šalį ir ginti demokratijos principus tarptautiniuose forumuose“, – sakė užsienio reikalų ministras G. Landsbergis, su Švedijos kolega aptardamas regiono saugumo stiprinimo, paramos Ukrainai ir sankcijų Rusijai klausimus, artėjantį Švedijos pirmininkavimą Europos Sąjungos (ES) Tarybai.

Ministras pabrėžė, kad šiuo metu yra ypač svarbu partnerėms susitelkti ir teikti skubią paramą nuolatines Rusijos atakas ir naikinimą patiriančios Ukrainos energetinės ir civilinės infrastruktūros atstatymui. Ministras G. Landsbergis taip pat išreiškė viltį, kad ES artimiausiu metu prasidės derybinis procesas dėl naujojo sankcijų paketo Rusijai.

Kalbėdamas apie Rusijos atskaitomybės užtikrinimo klausimą,  ministras G. Landsbergis pažymėjo, kad Lietuva ir Švedija priklauso branduoliui tų šalių, kurios siekia padėti Ukrainai steigti Specialųjį tribunolą agresijos nusikaltimui tirti. Specialusis tribunolas užpildytų egzistuojančias teisines spragas bei padėtų patraukti teisinėn atsakomybėn aukščiausius Rusijos pareigūnus už žiaurias karo prieš Ukrainą pasekmes.

„Džiaugiamės, kad nuo kitų metų sausio 1 dienos ES Tarybai pradėsianti pirmininkauti Švedija didelį dėmesį ketina skirti Ukrainai bei Rusijos agresijos prieš Ukrainą įtakai Europos saugumui, energetikai, ekonomikai. Tuo pačiu tikimės, kad Švedijos pirmininkavimo metu pasieksime reikšmingos pažangos Ukrainos derybų dėl narystės ES pradžios linkme“, – sakė ministras G. Landsbergis.

G.Landsbergis pasidžiaugė, kad Lietuvos ir Švedijos bendrystė atsispindi ir ekonomikoje: „Švedija yra viena iš pagrindinių Lietuvos prekybos partnerių ir antra didžiausia užsienio investuotoja Lietuvoje. Švedijos investuotojų pasitikėjimas – paskata ir toliau tvirtai eiti ekonominės diversifikacijos keliu“.

Bendradarbiavimo perspektyvos su Švedija tik stiprėja, ypač  gynybos ir saugumo srityje, Švedijai bei Suomijai nusprendus stoti į NATO. Pasak ministro, „šioms artimoms Šiaurės kaimynėms prisijungus prie NATO, aljansas bus dar stipresnis, o Šiaurės ir Baltijos šalių regionas taps žymiai saugesnis. Tikimės, kad kitais metais NATO Viršūnių susitikime Vilniuje dalyvaus jau 32 narės“.

Tai pirmasis Švedijos užsienio reikalų ministro Tobias Billström vizitas į Lietuvą po 2022 metų rugsėjo 11 dieną įvykusių parlamento (Riksdago) rinkimų.

Nuotraukų aut.: Paulius Peleckis

- Reklama -

Naujausi straipsniai