2024, birželio 23, Sekmadienis

Kultūros ministrui ant stalo padėjo plytą

reklama rubai

Dėl vandalizmo prieš kultūros paveldą spalio 17 d. prie Kultūros ministerijos protestavę Klaipėdos, Panevėžio ir Vilniaus visuomeninių organizacijų nariai kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko kvietimu šiandien apsilankė Kultūros ministerijoje ir paragino ministrą ginti paveldo vertybes nuo naikinimo ir žalojimo, panaikinti neseniai įtvirtintą nuostatą, palankią siekiantiems įslaptinti KPD nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybų posėdžius, ir inicijuoti esminius sisteminių problemų sprendimus, nes šiuo metu planuojamas paveldosaugos tobulinimas gresia virsti eiline imitacija.

Susitikimo metu ministrui perduota plyta, kaip dabartinės paveldosaugos padėties simbolis. Kaip teigia visuomenininkai, plyta yra vakar paimta iš “valstybės saugomo”, “nacionalinės reikšmės” ir “kultūros paminklo” – Lentvario dvaro sodybos daržinės liekanų. Šis paminklas ir toliau išrinkinėjamas plytomis – nepaisant to, kad liepos pabaigoje kreiptasi dėl vandalizmo į KPD, o KPD – į policiją. Anot visuomenininkų, plyta puikiausiai simbolizuoja ir besiruošiamo nugriauti kino centro “Garsas” vietoje iškilsiantį monstrą.

Ministrui įteikta rezoliucija, kurioje dėmesys skiriamas ir Panevėžio “Garsas” likimui. Rezoliucijoje reikalaujama: “Pateikti išsamius atsakymus į piliečių iniciatyvinės grupės „Išsaugoti Garsą“ pateiktus klausimus dėl institucijų vykdomo sistemingo teisės aktų pažeidinėjimo, siekiant nugriauti Panevėžio kino teatrą „Garsas“ ir Jūsų, kaip kultūros ministro, poziciją dėl šių griovimo planų – primename, kad peticiją už „Garso“ išsaugojimą pasirašė keli tūkstančiai žmonių, viešą kreipimąsi paskelbė žinomi kino kūrėjai (https://www.7md.lt/kinas/2019-06-28/Lietuvos-kino-ir-kulturos-bendruomenes-kreipimasis-del-kino-teatro-Garsas?fbclid=IwAR3vp7VIOCbvtZlfsD3qziQrwbkXJXWVScY0hEypj-EXcPVovuI3R726Th0). Manome, kad pastatas, matuojamas „Garso“ vietoje, kelia klausimų ir dėl paveldo, ir dėl miestiečių savastimi tapusios kultūros erdvės naikinimo.” Visą rezoliucijos tekstą rasite čia: https://lietuvos.link/del-vandalizmo-pries-kulturos-pavelda-protestave-visuomenininkai-paragino-kulturos-ministra-ginti-naikinamas-vertybes-ir-spresti-isisenejusias-paveldosaugos-problemas/

“Kultūros ministras mus išklausyti norėjo. Ir tai yra svarbu. Ar išgirdo? Matysime tik gavę atsakymus ir tolimesnius jo sprendimus.  Tikiu, kad kiek sugebėjome, ministrui pateikėme visą medžiagą dėl ko Garsas turi būti pripažintas kultūros paveldu ir su kokiomis kliūtimis institucijose susidūrėme. Liūdna, kad į kultūros ministeriją turėjome vykti spręsdami problemas, kad kultūrą reikia ginti nuo kultūros. Bet viltis, kad būsime ne tik išklausyti, bet ir išgirsti yra.”- po susitikimo socialiniame tinkle Facebook rašė pilietinės iniciatyvinės grupės “Išsaugoti “Garsą” iniciatorė Laura Mikšionienė.

 

 

- Reklama -

Naujausi straipsniai