Vakar nuotoliniu būdu vykusiame Seimo Kultūros komiteto posėdyje svarstytas parlamentinės kontrolės klausimas dėl meno centro Panevėžyje statybų. Komitetas reaguodamas į visuomenės atstovų susirūpinimą dėl Panevėžyje kuriamo Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC), pakvietė suinteresuotuosius asmenis diskusijai.
Išklausytos Panevėžio miesto savivaldybės, Kultūros ministerijos, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos, Valstybinės kultūros paveldo komisijos, Centrinės projektų valdymo agentūros, Panevėžio dailės galerijos, NVO „Meno avilys“, pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti Garsą“ atstovų nuomones.
Kultūros ministras Simonas Kairys atkreipė dėmesį, kad Stasio Eidrigevičiaus menų centras svarbus ne tik Panevėžiui, bet ir visai Lietuvai, ir apgailestavo, kad Panevėžio miesto savivaldybei pritrūko patirties, vadybinių gebėjimų įgyvendinant projektą. Visuomenininkams aktyviai priešinantis kino teatro „Garsas“, vietoj kurio numatoma statyti SEMC, griovimui, praėjusių metų rugpjūtį dailininkas, grafikas S. Eidrigevičius viešai pareiškė atsisakantis suteikti teisę menų centrui naudoti savo vardą ir dovanoti šiam centrui savo darbų kolekciją. Visgi, pasak S. Kairio, „menininkas tikrai lieka procese, bet yra tam tikrų sąlygų, jas mes girdime ir bandysime, kaip ministerija, įsitraukti ir šiek tiek moderuoti visą šitą dialogą arba tiksliau jo nebuvimą“.
Išgirdę šią naujieną kreipėmės su keletu klausimų į ministrą ir paprašėme išsamesnės informacijos.
Klausėme:
Kieno iniciatyva vyko pokalbis su St.Eidrigevičiumi?
Kokios sąlygos sutartos?
Ar į klausimo nagrinėjimo procesą bus įtraukti ir visuomenininkai ir miesto Tarybos opozicija? Ar nagrinėjimas bus viešas?
Kas žinoma apie patį centro veiklos modelį ?
Šiandien gautas toks ministro komentaras.
“Vos pradėję dirbti užmezgėme kontaktą su Panevėžio savivaldybe ir informavome, jog SEMC projekte mėginsime imtis tarpininko vaidmens. Dėl šios priežasties inicijavome ir pokalbį su Stasiu Eidrigevičiumi. SEMC yra savivaldybės projektas, tačiau jo reikšmė didelė visai Lietuvai, ne tik Panevėžio miestui ar regionui. Todėl jaučiame atsakomybę padėti susikalbėti savivaldybei ir menininkui, kuriam nedalyvaujant tolesnis šio centro likimas pakibtų ore. Natūralu, kad savivaldos atstovai galbūt neturi tokio masto meno projektų patirties, vadybinių kompetencijų, tačiau šiame kontekste ypač norėtųsi akcentuoti ir didelę empatijos bei komunikacijos reikšmę.
Kultūros ministerija į procesą įsitraukia kaip tarpininkas, padedantis savivaldybei komunikuoti su menininku. Mes neišspręsime visų problemų, kurios dėl šio projekto kyla miesto bendruomenei – tai yra savivaldos funkcija, tačiau pabandysime tarpininkauti ten, kur mūsų indėlis gali būti naudingas – kalbu apie jau minėtas trūkstamas kompetencijas ir pan. Artimiausiu metu su Panevėžio savivaldybės atstovais numatytas susitikimas, kuriame norėsime kuo geriau išanalizuoti kontekstą, įsigilinti į menų centro viziją ir veiklą.
Savivaldybės taryboje vykstantys procesai nėra mūsų atsakomybė. Kalbant apie visuomenininkus, manau, bandysime surengti atskirą susitikimą ir su iniciatyvinės grupės „Išsaugokime „Garsą“ nariais.”