2024, rugsėjo 8, Sekmadienis

Kompensacija už neteisėtą atleidimą iš darbo virš 17 000 Eur. Kas mokės?

reklama rubai

Tikriausia dar ne vienas panevėžietis atsimena neseną istoriją, kai į darbą atėjęs Panevėžio kultūros ir centro direktoriaus pavaduotojas sporto bazėms Svajūnas Kryževičius rado savo kabineto duris užantspauduotas centro antspaudu su direktoriaus Sauliaus Raziūno parašu.

Tuomet sensaciją užuodusiems žurnalistams Kūno kultūros ir sporto centro direktorius Saulius Raziūnas pareiškė, kad S. Kryževičius centre nebedirba, su juo nutraukta sutartis, išmokėta dviejų mėnesių atlyginimo dydžio išeitinė kompensacija.

Anot S.Raziūno, pagal Darbo kodeksą S. Kryževičiui suteikta 100 proc. darbo laiko du mėnesius ieškotis kiti užsiėmimo. Tuo laiku jam atlyginimas bus mokamas.

Tokio atleidimo “greituoju būdu” motyvas – Savivaldybei nusprendus steigti Sporto skyrių, centre turi būti panaikinti trys etatai. Kadangi kiekviena sporto bazė turi savo administratorius, nutarta atsisakyti apie negeroves ir visišką betvarkę prabilusio direktoriaus pavaduotojo sporto bazėms paslaugų.

Kiek viėliau ir pačiam KKC direktoriui Sauliui Raziūnui už neteisėtą priedų mokėjimą, pirkimo sutarčių be konkursų sudarymą, kitus centre užfiksuotus pažeidimus nustatytus Savivaldybės centralizuoto vidaus audito skyriaus pastangomis, mero Ryčio Račkausko įsakymu skirtas papeikimas. Auditoriai, patikrinę KKSC veiklą nustatė įvairiausių pažeidimų ir kaip teigiama, ataskaitai surašyti nepakako pusšimčio puslapių. Vien 2015 m. per 11 mėn.darbuotojams neteisėtai išmokėta 14 tūkst. eurų priedų, kurie buvo skiriami dar net nepatvirtinus biudžeto, už pareigybių aprašymuose numatytus, bet ne papildomus darbus. Atlikę patikrinimą auditoriai konstatavo, kad KKSC pažeidė ir Viešųjų pirkimų įstatymą, nes be konkurso su devyniomis įmonėmis buvo sudarytos sutartys kanceliarinėms prekėms įsigyti ir joms sumokėta 14 tūkst. Eur. be to nustatyta, kad centro vadovas atleisdamas darbuotojus iš darbo pažeidė Darbo kodekso nuostatas, nepasiūlydamas jiems kitų laisvų etatų.

Netrukus jau Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba atlikusi KKSC audito procedūrą pajamų už patalpų nuomą srityje konstatavo, kad negali patvirtinti, kad Savivaldybės patvirtintos Sporto centro teikiamų paslaugų kainos nustatytos skaidriai, taikytos nedviprasmiškai ir gali užtikrinti Savivaldybės turto valdymą, naudojimą ir disponavimą juo vadovaujantis principais, nustatytais Valstybės ir savivaldybių turto valdymo naudojimo ir disponavimo juo įstatyme. Išvadose pateiktose Savivaldybės administracijai ir KKSC teigiama, kad KKSC valdomame bendrabutyje pažeidžiant LR Turizmo įstatymą teikiama viešbučio paslauga, dubliuojami kambariai, nepateikti dokumentai iš kurių būtų aiškiai matyti kiek ir kas iš tikro mokėjo už apgyvendinimą, kainoraščiai už paslaugas taikomi „iš akies“, mat auditoriai „dėl aplaidžios ir nepatikimos apgyvendinimo paslaugų apskaitos negalėjo įsitikinti pajamų už teikiamas apgyvendinimo paslaugas teisingumu ir teisėtumu“. Taip pat auditoriai nustatė, kad nepagrįstai leidžiama sporto bazėmis naudotis nemokamai, nesilaikoma trumpalaikės nuomos terminų, direktorius,viršydamas įgaliojimus, pats patikslino kainas, be to 2015 m. nepervedė į Savivaldybės biudžetą 10 693,16 Eur. už patalpų nuomą ir paslaugas gautų pajamų.

Dar gražesni dalykai dėjosi panagrinėjus KKSC apskaitą. Čia auditoriams liko tik konstatuoti faktą, kad KKSC išrašomose PVM sąskaitose-faktūrose nenurodyta LR įstatymuose Buhalterinės apskaitos įstatymu nustatytomi privalomų apskaitos dokumentų rekvizitai-ūkinės operacijos arba ūkinio įvykio turinys, neskaičiuojami delspinigiai laiku neatsiskaičiusiems už suteiktas paslaugas. Taip pat konstatuota, kad sporto centro direktorius ir darbuotojai audito metu Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai teikė neišsamius, tikrovės neatitinkančius, prieštaraujančius vieni kitiems duomenis, dokumentus ir informaciją.

Tikriausia to užtektų, kad privačios įmonės direktorius, ilgai mintų valdžios namų slenksčius, o čia tik eilinis, dar vienas, papeikimas. Neišvengiamai kyla klausimas – iš kur toks mielaširdingumas, ypač pas tuos, kurie ateidami į miesto Tarybą žadėjo visišką skaidrumą ir atsakomybę? Gal tai duoklė už tai, kad įkūrus sporto skyrių ir nepavykus iš karto savo žmogaus padaryti vedėju, būtent S.Raziūno užduotis buvo palaipsniui įvesti jaunąjį specialistą į netokius jau švarius Panevėžio sporto pasaulio užkulisius ? Kita vertus ir įkūrus sporto skyrių metus laiko jame dirbo vienintelis darbuotojas vyr specialistu įdarbintas, vėliau ne konkurso būdu skyriaus vedėju tapęs pakruojietis J.Jasiukaitis, o tai, ko gero, taip pat rodo, kad „greituoju būdu“ sugalvota KKSC reorganizacija nebuvo nei reikalinga, nei būtina. Juolab, kad ir tame pačiame sporto skyriuje kol kas viena darbo vieta vis dar laisva. Matyt, savų nebeužteko…

Na, buvo, kaip buvo, tačiau grįžkime prie, švelniai tariant, gana keistu būdu atleisto S.Kryževičiaus. 2015 m. lapkritį buvęs KKSC direktoriaus pavaduotojas sporto bazėms S.Kryževičius Panevėžio apylinkės teismui įteikė ieškinį dėl sugrąžinimo į darbą bei raštą prokuratūrai dėl biudžetinėje įstaigoje galbūt švaistomų lėšų.

Tam, kad išsireikalautų, kad tie, kam priklauso, pradėtų tirti ar biudžetinėje įstaigoje nėra pasisavinami pinigai S.Kryževičiui teko gerokai paplūšėti. Prokuratūra jo prašymą persiuntė Panevėžio apskrities VPK, o pastarieji pradėti tyrimą atsisakė. Tuomet teko dar kartą policijos veiksmus apskųsti teismui, kuris įpareigojo policinikus pasidomėti buvusio pavaduotojo surašytais faktais. Tyrimas su įvairiausiomis tikro detektyvo vertomis peripetijomis kol kas vėl įstrigo Panevėžio apylinkės teisme. Ką mūsų teisinė sistema moka, tą moka. Neatimsi.

Kur kas įdomiau sukosi teisiniai reikalai dėl prašymo pripažinti atleidimą iš darbo Panevėžio kūno kultūros ir sporto centre neteisėtu ir grąžinti į darbą. Pirmos instancijos, Panevėžio apylinkės teismas, skundą atmetė, o štai antros instancijos, Šiaulių apygardos teismo civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš kolegijos teisėjų Jurgos Kramanauskaitės Butkuvienės, Linos Muchtarovienės, pirmininkės ir pranešėjos Vilijos Valantienės, balandžio 20-ąją nusprendė pripažinti Svajūno Kryževičiaus atleidimą iš darbo Panevėžio kūno kultūros ir sporto centre pagal LR DK 129 str. 2 d. neteisėtu, panaikinti 2015 m. lapkričio 15 d. KKSC direktoriaus įsakymą „Dėl darbo sutarties nutraukimo su Svajūnu Kryževičiumi“ bei grąžinti Svajūną Kryževičių į darbą Panevėžio kūno kultūros ir sporto centro direktoriaus pavaduotojo pareigoms atlikti.

Taip pat teismas nusprenfė pripažindi neteisėtu ir panaikinti 2015 m. spalio 08 d. įsakymą „Dėl įstaigos struktūros pakeitimo ir pareigybių panaikinimo“ dalyje dėl direktoriaus pavaduotojo sporto bazėms pareigų panaikinimo.

Na, ir visa ši teisinė šarada turi labai konkrečią piniginę išraišką. Šiaulių apygardos teismo civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija už priverstinės pravaikštos laiką skaičiuojamą nuo 2016 01 05 iki 2017 04 20 iš Panevėžio kūno kultūros ir sporto centro Svajūno Kryževičiaus naudai priteisė 14 934, 09 Eur. ir dar po 45,67 Eur. vidutinį dienos darbo užmokestį už visą priverstinės pravaikštos darbo laiką nuo 2017 04 20 iki sprendimo įvykdymo. Taip pat teismas priteisė 1000 Eur. neturtinės žalos, 1800 Eur. bylinėjimosi išlaidų, patirtų pirmos instancijos teisme ir 726 Eur. apeliaciniame teisme bei žyminius mokesčius.

Sumą nesunkiai susiskaičiuosite patys. Ar ir dabar Savivaldybės valdininkai nematys žalos biudžetui, kaip nematė jokios žalos po stulbinančių audito išvadų ? O gal tikisi, kad pažeidimus padaręs S.Raziūnas už juos pats ir susimokės? Vargu, bau. Aklumas sunkiai gydoma liga, ypač, kai ją bandoma paslėpti. O kol kas laikrodis jau tiksi. Tik, tik … Ir taip po 45,67 Eur. į dieną. Ar ilgai?

- Reklama -

Naujausi straipsniai