Pradžia Panevėžyje Knyga-albumas ,,Adolfas Ramanauskas -Vanagas fotografijose“

Knyga-albumas ,,Adolfas Ramanauskas -Vanagas fotografijose“

0
28

Kviečiame į knygos-albumo ,,Adolfas Ramanauskas-Vanagas fotografijose“ pristatymą, vyksiantį gruodžio 9 d. 17.15 val. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos konferencijų salėje. Renginyje dalyvaus knygos sudarytoja Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė.

Šioje knygoje-albume pateikiama išsami Lietuvos valstybės vadovo, kovojusio su sovietine okupacija, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS), 1949 m. Vasario 16-osios Deklaracijos signataro, LLKS Gynybos pajėgų vado generolo Adolfo Ramanausko-Vanago biografija ne tik rašytiniais faktais, bet ir unikaliomis autentiškoms, istorinėmis nuotraukomis.

Tai nuotraukos, kurios buvo užkastos paties partizanų vado. Smala hermetizuotose talpose žemėje jos išbuvo visą gūdų sovietmetį. Surado šias nuotraukas iš politinių kalinių lagerio grįžusi jo žmona, bendražygė, partizanė slapyvarde ,,Vanda“. Tai ir nuotraukos, kurias pavyko išsaugoti šeimai, giminei, ir nuotraukos, kurias Vanago dukrai perdavė partizanų vado buvę studijų draugai, jo mokiniai, jų artimieji, buvusių bendražygių artimieji.

Albume Adolfo Ramanausko-Vanago vaikystė, mokslo metai gimnazijoje, studijų laikas Klaipėdos, Panevėžio pedagoginiame institute, laisvalaikio akimirkos su bendramoksliais, laikmetis Kauno karo mokykloje, pedagoginio darbo laikas, partizaninio karo, laisvės kovų metai.

 Albume yra ir atminimo įamžinimo dalis, kurioje nuotraukos liudija, apie tai, kad Adolfo Ramanausko -Vanago pasišventimas kovai už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę išliko tautos ir valstybės atmintyje kaip pagarbos ir pasididžiavimo ženklas. Albumą užbaigia nuotraukų dalis pavadinta ,,Paskutinė kelionė“. Jose tūkstančių Lietuvos žmonių, aukščiausių Lietuvos valstybės vadovų, bažnyčios hierarchų, užsienio valstybių diplomatų pagarbos, atsisveikinimo akimirkos palydint Adolfo Ramanausko-Vanago palaikus į pašventintą amžino poilsio vietą Antakalnyje, Lietuvos valstybės vadovų panteoną.

Knygos sudarytoja A. Ramanauskaitė Skokauskienė yra išleidusi aštuonias knygas laisvės kovų tematika, organizavusi ir vykdžiusi daugiametį edukacinį projektą jaunimui ,,Laisvės kovų atmintis ateities kartoms“. Organizavusi visose aštuoniose buvusiose partizanų apygardose žygius „Laisvės kovų takais su partizanų vado dukra Aukse“, paskelbusi daugybę straipsnių, skaičiusi pranešimus laisvės kovų tematika ne tik Lietuvoje, bet ir JAV, Kanadoje, Gruzijoje, Lenkijoje, Italijoje. Jos pastangomis yra atstatytas buvęs jos tėvo A.Ramanausko-Vanago bunkeris Dzūkijoje, pastatyti atminimo ženklai istorinėse laisvės kovų vietose.

Prieš knygos pristatymą bus rodomas režisierės Danguolės Bunikienės kino filmas ,,Nužudytas, bet nenugalėtas” (trukmė 20 minučių).