2024, balandžio 19, Penktadienis

Kiek uždirba politikai, valdininkai, savivaldybės įmonių vadovai ? Žvilgsnis į valdžios kišenę

Jei prieš kelias dienas  žvilgtelėjome į vidutines algas, kurias skelbia “Sodra”, tai šiandien siūlome įlįsti į valdžios kišenę ir žvilgtelėti kiek gi uždirba miesto Savivaldybės politikai, administracija bei savivaldybei priklausančių įmonių ir įstaigų vadovai. Tai padaryti mums padės visagalis internetas, mat, nors ir ne visos savivaldybės įstaigos tai daro, atlyginimus skelbti privaloma.

Pirmiausia, aišku, žvilgtelėkime į mero ir kitų politikų kišenę, Kiek uždirba “pateptieji” ? Pagal miesto savivaldybės interneto svetainėje pateikiamus duomenis 2016 m. IV ketvirtį merui Ryčiui Mykolui Račkauskui apskaičiuotas darbo užmokestis  2628 Eur. arba 1997 Eur. “į rankas”. Miesto Tarybos sprendimu jam patvirtintas 50 proc. priedas, tad atlyginimas išauga iki 2995 Eur. „į rankas“. Vien tik „Sodrai“ už merą savivaldybė sumoka 1221 Eur.

Šalia „aukščiausiojo“ įsikūrė patarėjų korpusas. Šiuo metu merą aptarnauja net 4 patarėjai, kurių tarpe patarėju tapęs skandalingosios G.Kildišienės klasiokas Deividas Labanauskas. Jų kišenę kas mėnesį papildo po 1021 Eur., tiesa, „ant popieriaus“ suma atrodo riebesnė – 1344 Eur.

Nenuskriausti ir mero pavaduotojai Petras Luomanas ir Aleksas Varna. Jų atlyginimas “ant popieriaus” 2339 Eur., o “į rankas” po mokesčių turėtų atgulti visi 1778 Eur. Eiliniam miesto Tarybos nariui priskaičiuoti 378 Eur. „ant popieriaus“ arba arba 287 Eur “į rankas”. Miesto Tarybos nariams atlyginimas nėra mokamas ir šią sumą sudaro kompensacija už mūsų labui sugaištą laiką ir kompensacija už padarytas kanceliarines išlaidas.

Na, politikai kaip politikai, o kaip gyvena savivaldybės administracija? Kaip jau rašėme, „Sodra“ duomenimis Panevėžio miesto savivaldybės administracijos darbuotojai 2017 m. sausio mėn. vidutiniškai uždirbo po 929,65 Eur. iki mokesčių. Čia, panašu, kaip tame anekdote – aš uždirbu milijoną, tu du eurus, sudedame į kruvą, padaliname iš dviejų ir mes abu uždirbome po pusę milijono. Kaip sakoma yra didelis melas, yra statistika ir yra „Sodra“… Panevėžio miesto savivaldybės interneto svetainėje skelbiamais duomenimis 2016 m. IV ketvirtį savivaldybės administracijos direktoriui Tomui Juknai priskaičiuotas 2114 Eur. atlyginimas „ant popieriaus“. Reiškia, po mokesčių administracijos direktoriui atitektų 1607 Eur. Kaip ir viskas aišku, tačiau ne taip paprasta. Pastarajam dar nepradėjus dirbti miesto Taryba nutarė skirti net 50 proc. priedą, tad išeitų, kad į administracijos direktoriaus kišenę kas mėnesį nukrenta visi 2410 Eur.

Kur kas mažesnis atlyginimas ir priedai nustatyti vienintelei likusiai administracijos direktoriaus pavaduotojai Sandrai Jakštienei. Jos skelbiamas atlyginimas 1582 Eur. „ant popieriaus“ arba 1202 Eur. „į rankas“, tačiau  miesto Taryba yra nustačiusi 25 proc. priedą, tad iš viso „į rankas“ turėtų atitekti 1502 Eur.

Prie visų šių gražių skaičių reikia paminėti, kad politikams dar mokami ir priedai už ištarnautus valstybei metus.

Na, kadangi politikų kišenes jau patikrinome, pats metas užmesti akį į savivaldybei priklausančių įmonių vadovų algalapius. Čia skaičiai kur kas įdomesni. O, kad būtų dar įdomiau, šalia pateiksime kiek kartų savivaldybei priklausančių įmonių vadovų atlyginimas didesnis už  įmonėje mokamą vidutinį atlyginimą, kurį pateikia „Sodra“ duomenų bazė.

Pirmasis sąraše – UAB „Panevėžio autobusų parkas”, čia, anot duomenų pateikiamų internete, administracijoje darbuojasi 3 darbuotojai ir jiems 2016 m. IV ketvirtį priskaičiuoti 2684 Eur. “ant popieriaus“. Pagal „Sodros“ duomenų bazę šioje įmonėje „ant popieriaus“ darbuotojams mokama 775,37 Eur., tad nesunku suskaičiuoti, kad vadovų atlyginimas didesnis 3,4 karto.

Toliau seka viena didžiausių savivaldybės kontroliuojamų įmonių AB „Panevėžio energija“. Čia administracijoje 6 etatai. 2016 m. IV ketvirtį vidutinis vadovų darbo užmokestis „ant popieriaus“ buvo 2627,15 Eur. „Sodra“ duomenimis vidutinis „ant popieriaus“ įmonėje mokamas atlyginimas – 760,92 Eur. Vadovų atlyginimas didesnis 3,4 karto.

Štai UAB „Aukštaitijos vandenys“ atlyginimais pasigirti gal ir negalėtų, bet administracijos etatų skaičiumi ženkliai lenkia kitas savivaldybės kontroliuojamas įmones. Čia, miesto politikų priegloba tapusioje įmonės administracijoje, sukurta net 10 etatų, kuriems mokama po 2094,43 Eur. „ant popieriaus“. „Sodra“ duomenimis vidutinis darbuotojams priskaičiuotas atlyginimas “ant popieriaus“ šioje įmonėje buvo 796,27 Eur. arba 2,6 karto mažesnis nei administracijos darbuotojų. Tikėtina, kad galų gale į pensiją išleidus ilgus metus rezidavusį V.Baltramiejūną, ar seniai pensijoje turėjusią būti ekonomikos direktorę V.Tamošiūnienę šis skirtumas gali ir padidėti, mat mokos fondą tektų dalinti iš mažesnio darbuotojų skaičiaus.

Neskursta ir UAB „Panevėžio gatvės” administracija. Čia, tiesa, pavyko gauti tik 2016 m. III ketvirčio duomenis, 4 administracijos nariams priskaičiuoti 2484,34 Eur. “ant popieriaus“. „Sodra“ duomenų bazėje nurodoma, kad darbuotojams „ant popieriaus“ priskaičiuoti 671,15 Eur. Skirtumas – 3.7 karto.

Miesto daugiabučius prižiūrinti UAB „Panevėžio butų ūkis” savo 3 administracijos nariams 2016 m. IV ketvirtį priskaičiavo po 2347 Eur. Darbuotojų vidutinis atlyginimas pagal “Sodra” duomenų bazę – 538,50 Eur., Skirtumas – 4,4 karto.

AB “Panevėžio specialusis autotransportas” darbuotojams vidutiniškai skiria po 538,09 Eur. „ant popieriaus“, o štai 6 administracijos nariams iki mokesčių priskaičiuoti 1534,38 Eur. Skirtumas – 2.8 karto.

Na ir pabaigai – UAB “Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras” savo dviem administracijos nariams mokantis vidutinį 1764,24 Eur. atlyginimą „ant popieriaus“. Ši suma pateikiama pagal 2016 m. IV ketvirčio duomenis. Tikėtina, kad artimiausiu metu šie skaičiukai ženkliai pasikeis, mat drastiškai pakėlus taip vadinamą savartyno „vartų“ mokestį ko ne ko, o pinigų atlyginimams nepritrūks. Beje, darbuotojams šioje kontoroje „ant popieriaus“ priskaičiuojama po 658,29 Eur. Nesunku apskaičiuoti, kad skirtumas 2.7 karto.

Kaip ir viskas? O štai ir ne. Trūksta skandalingai pagarsėjusios UAB „Grauduva“ ir ne ką mažiau linksniuojamos UAB „Panevėžio pirtis“ duomenų. Nors savivaldybės UAB „Grauduva“ ir turi svetainę internete, ten atlyginimų net su žiburiu nerasite, nors šiuos duomenis savivaldybės kontroliuojamos įmonės ir įstaigos privalo skelbti. Aišku, prašėme reikiamus duomenis paviešinti, bet arba ten niekas duotu svetainėje el.paštu naudotis nemoka, arba internetas ir technologijos iš vis svetimas reikalas. „Sodra“ duomenimis šioje kontoroje sausio mėn. darbuotojams priskaičiuojamas vidutinis atlyginimas „ant popieriaus“ buvo  978,61 Eur. ir  net lenkė Savivaldybės klerkų atlyginimus. Skandalingoje savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos ataskaitoje nurodoma, kad 2016 m. I ketvirtį vadovams vidutiniškai priskaičiuota po 1451 Eur. „ant popieriaus“. Audito metu nustatyta, kad UAB „Grauduva“, dažnais atvejais, faktiškai taikomos darbo apmokėjimo sąlygos prieštarauja Darbo Kodeksui, Kolektyvinės sutarties nuostatoms, Valdybos sprendimams. Dažnai direktoriaus įsakymuose dėl priedų, premijų skyrimo nėra aiškus skiriamų išmokų dydis; nustatytais atvejais net darbo sutartyse sulygstamos darbo apmokėjimo sąlygos, iš kurių nėra aiškus nei darbo užmokesčio dydis, nei jo mokėjimo tvarka. Kai kuriems darbuotojams taikomas procentinis apmokėjimas už darbą, tačiau nenustatyta, nuo ko konkrečiai turėtų būti skaičiuojami nustatyti procentai. Dėl ydingo darbo užmokesčio nustatymo įsakymo, neaišku, nuo kokių pajamų turi būti skaičiuojamas darbo užmokestis, taip pat neaišku, nuo kokių pajamų skaičiuojamas faktiškai. Tikrai įdomu kas pasikeitė prabėgus metams, tad šiuos duomenis bandysime išsireikalauti ir paskelbti.

Apie UAB „Panevėžio pirtis“ atskira kalba. Nei svetainės, nei el.pašto. Tiesa, Savivaldybės puslapyje pateiktas kažkoks telefonas bet varpais, matyt, lengviau prisiskambinti. Gal taip paprasčiau verkšlenti ir skųstis nuostoliais. Tik įdomu ką apie tai galvoja apie modernumą bepostringaujanti savivaldybės administracija ?

- Reklama -

Naujausi straipsniai