2024, gegužės 25, Šeštadienis

Kauno studentai sukūrė autonominio vežimėlio oro uostui prototipą

Oro uostą, kuriame skubančių žmonių – mažiau, eilės – trumpesnės, o kelioniniai lagaminai patys pasiekia bagažo atidavimo punktą, šiandien įsivaizduoti sunku. Bet galbūt keliautojų džiugios žinios laukia jau artimoje ateityje – pirmakursiai Kauno studentai priėmė taikomosios robotikos sprendimus kuriančios įmonės „Rubedo sistemos“ iššūkį ir sukūrė autonominio bagažo transporterio prototipą.

Oro uoste įdiegus šią autonominę sistemą, keleiviams nereiktų vilkti sunkių lagaminų, ženkliai sutrumpėtų bagažo nešimo atstumas, registruojant bagažą būtų išvengta stovėjimo eilėse, o atvykti į oro uostą būtų galima bent pusvalandžiu vėliau.

Įmonė „Rubedo sistemos“ Kauno technologijos universiteto (KTU) talentų akademijos „GIFTed.COMM“ studentams davė iššūkį sugalvoti autonominio bagažo transporterio dizainą, mechaninį sprendimą, veikimo principą ir mobiliosios aplikacijos prototipą.

Lagaminus į uždaro ir saugaus transporterio, kuris gebėtų pats registruoti lagaminus, vidų sudėti būtų galima jau stovėjimo aikštelėje ir bagažo gabenti iki registracijos salės nebereikėtų. Transporteris, nereikalaujantis papildomo darbuotojų aptarnavimo, galėtų vežti iki trijų lagaminų.

Bagažo transporterio prototipo korpusas būtų pagamintas iš tvirto ir skaidraus organinio stiklo, o naudojantis viršuje esančiu kompiuteriu, būtų užregistruojamas bagažas ir atspausdinamas bagažo kvitas.

Sukurtas prototipas pelnė pripažinimą

Sukurti autonominio vežimėlio oro uostui 3D modelio prototipą talentų akademijos „GIFTed.COMM“ pirmakursių komandai prireikė vos 3,5 mėnesio. Studentų pasiektas rezultatas buvo įvertintas ir pelnė prizinę vietą bei piniginį 300 eurų prizą kūrybinės praktikos projekte „Demola Vilnius“.

Viename stipriausių pasaulyje inovacijų projektų „Demola“ žinomos tarptautinės bendrovės, užimančios lyderių pozicijas inovacijų srityje, įvairių Lietuvos aukštųjų mokyklų studentams pateikė realias problemas, su kuriomis susiduria, o šie per 14 savaičių turėjo surasti jų optimalius ir originalius sprendimus.

Iš viso projekte dalyvavo 62 studentai, iš kurių 26 atstovavo Kauno technologijos universitetui. Net 20 iš jų – pirmakursiai, rudenį prisijungę prie naujosios KTU talentų akademijos „GIFTed.COMM“.

Tarp lyderių – pirmakursiai

Pasak KTU talentų ugdymo programos koordinatorės Lauros Mickevičienės, „GIFTed.COMM“ jau bakalauro studijų pirmojo kurso metu studentams padeda sukurti patrauklią ir patogią mokymosi aplinką, kurioje jie gali teorines žinias, kartu su turima besimokančiojo patirtimi, glaudžiai sieti ir pritaikyti praktikoje. 

„Dėl šios priežasties talentų ugdymo akademija „GIFTed.COMM“ praėjusių metų rudens semestre bendradarbiavo su inovacijų ekosistema „Demola Vilnius“ ir į projektą įtraukė bakalauro studijų „GIFTed.COMM“ pirmakursius“, – pažymėjo L. Mickevičienė.

Projekte dalyvavusios verslo įmonės skirtingoms studentų komandoms pateikė 17 iššūkių. L. Mickevičienės teigimu, KTU studentai daugiausiai rinkosi iššūkius, susijusius su technologiniais, inžineriniais sprendimais, tokiais kaip 3D modelių, interaktyvaus stendo kūrimu ar technologijos „nepilotuojamos misijos“ panaudojimo atvejo rengimu.

14 savaičių trukusį studentų komandinį darbą vainikavo renginys „Demola Vilnius“ Graduation day – Fall 2016“, kuris vyko sausio 19 d., Vilniuje. Renginio metu buvo pristatyti projekte dalyvavusių aukštųjų mokyklų studentų, vysčiusių įmonių ir organizatorių idėjas, rezultatai ir įteikti apdovanojimai.

Išsiskyrė žaismingu pristatymu

Po 3,5 mėn. įtempto darbo, studentai pristatė rezultatus komisijai – verslo ir mokslo atstovams, kurių sprendimu net keturios geriausiai pasirodžiusios komandos buvo apdovanotos piniginiais prizais: 1 vieta – 400 eurų, 2 vieta – 300 eurų, 3 ir 4 vietos – 200 eurų.

KTU Aplinkos inžinerijos instituto lektorė Daina Kliaugaitė, viena iš „Demola Vilnius“ komisijos narių, projektą vertina labai gerai. „Tai yra šiuolaikiškas, inovatyvus studentų mokymo būdas, kurio metu ugdomas jaunuolių kūrybiškumas, verslumas, mokėjimas dirbti tarpdalykinėje komandoje, gebėjimas ne tik generuoti idėjas, bet ir aiškiai, įdomiai jas pristatyti, įvertinti jų realų įgyvendinimą“, – sakė D. Kliaugaitė. 

KTU lektorė mano, kad į „Demola Vilnius“ projektą reiktų įvesti ir daugiau tausių, efektyviai išteklius naudojančių technologijų, vystymo aspektą, nes tai taip pat yra labai svarbi kryptis, kuria šiuo metu juda pasaulis.

D. Kliaugaitės nuomone, antrosios vietos laimėtojai, KTU studentai, iš kitų komandų išsiskyrė žaismingu problematikos pristatymu, savo dalyko išmanymu, realiu 3D modelio sukūrimu.

Verslas laukia studentų idėjų

Antrąją vietą ir piniginį 300 eurų vertės prizą laimėjo KTU talentų akademijos „GIFTed.COMM“ studentų komandos „Konstrukto“ nariai, priėmę įmonės „Rubedo sistemos“ pateiktą iššūkį: Eimantas Butkus, studijuojantis programų sistemas, Justas Deveikis, studijuojantis taikomąją fiziką, Andrius Juozokas, studijuojantis elektronikos inžineriją bei Julija Kravčenko, studijuojanti robotiką.

Įmonė „Rubedo sistemos“, „Demola Vilnius“ projekte dalyvavusi pirmą kartą, studentams iš viso pateikė du iššūkius: pirmasis buvo susijęs su pardavimų idėja įmonės sukurtai nepilotuojamų misijų (NM) technologijai, antrasis – roboto, kuris oro uoste vežiotų lagaminus, modelio sukūrimas. Įmonės bendrakūrėjo Henriko Simonavičiaus vertinimu, KTU studentų komandos „Konstrukto“ pelnyta antroji vieta yra geras rezultatas.

„Esame atviri inovacijoms ir jaunų žmonių idėjoms. Mūsų įmonėje nuolat dirba praktikantai iš KTU. Ne vienas, baigęs praktiką „Rubedo sistemose“, tampa nuolatiniu darbuotoju, – sakė H. Simonavičius. – Mano patarimas studentams – nebijoti verslui siūlyti savo idėjas, nes tai yra puikus šansas jas realizuoti praktikoje.“ 

Galės įsigyti idėjos licenciją

Projekte „Demola Vilnius“ taip pat dalyvavo dar šešios KTU komandos. Įmonės „Žilinskis ir Co“ iššūkius sprendė dvi Universiteto studentų komandos: „Get up“, kuri pristatė sprendimą lauko darbuotojų našumui ir produktyvumui įvertinti, bei „Untitled“, pristačiusi sprendimą, kaip būtų galima pagreitinti naujo darbuotojo adaptaciją įmonėje.

Universitetui projekte taip pat atstovavusi komanda „Dr34m t34m“ įmonei „Adform“ pristatė sprendimą, kaip interaktyviai pristatyti žinomų pastatų istoriją, panaudojant papildytą realybę, o KTU studentai, susibūrę į komandą „Unique“, įmonei „Rubedo sistemos“ pristatė kelis nepilotuojamų misijų (NM) technologijos panaudojimo atvejus.

Likusios KTU studentų komandos „Acirado“ ir „Be stabdžių“ taip pat vystė verslo iškeltus iššūkius. Įmonei „Persimonas“ „Acirado“ komandos nariai pristatė sprendimą, skirtą interaktyviam reklamos stendui, o komanda „Be stabdžių“ pristatė stabdžių 3D modelį „Fixed Gear“ tipo dviračiams.

Šiuo metu visos komandos, dalyvavusios kūrybinės praktikos projekte „Demola Vilnius“, ruošiasi pristatyti savo idėjas įmonėms, kurios įvertins studentų atliktą darbą, o ypatingai patenkintos rezultatu – ir įsigis sukurto produkto ar paslaugos licenciją. 

Pirmakursiai svajoja apie nuosavą verslą

Prizinę vietą projekte „Demola“ užėmusiai KTU komandai „Konstruktus“ vadovavęs talentų akademijos „GIFTed.COMM“ studentas Eimantas Butkus pažymėjo, kad jau dabar įgytos profesinės žinios pravers, kuriant žaidimus ar interaktyvius projektus bei pristatant juos užsakovams. Vaikinas neabejoja, kad gebėjimas produktyviau ir tiksliau dirbti padės tiek kasdieniniame gyvenime, tiek studijose, tiek kitų projektų kūrime ar net ateityje steigiant nuosavą verslą.

„Mūsų komanda įtemptai dirbs iki vasario, nes įmonei, skyrusiai mums iššūkį, norime pristatyti dar labiau patobulintą prototipą. Jeigu bendrovė liks patenkinta rezultatu, galbūt pavyks bendradarbiavimą pratęsti“, – sakė E. Butkus.

Kitas komandos narys Justas Deveikis neabejoja, kad projekto „Demola“ metu įgytos žinios, kūrybiškumas bei sugebėjimas aiškiai ir struktūrizuotai pristatyti savo idėjas bus naudingi bet kokioje profesinėje veikloje, būsimoje karjeroje.

„Dalyvavimas projekte – puiki proga patobulinti savo kompetencijas ir sužinoti daugiau apie pasirinktos įmonės veiklą. Iš arčiau susipažinus su verslo pasauliu, galima drąsiau ir tikslingiau vystyti kūrybiškas idėjas bei drąsiai jas siūlyti konkurencingoms įmonėms“, – mano J. Deveikis.

Dar vieno komandos nario bei KTU talentų akademijos „GIFTEd.COMM“ studento Andriaus Juozoko teigimu,

„Demolos“ projektas suteikė ne tik profesinių įgūdžių, bet ir padėjo išmokti geriau dirbti komandoje, planuoti laiką ir reikiamus atlikti darbus, ieškoti kompromisų.

Savo komandos draugui antrino ir Julija Kravčenko, sakydama, kad patobulintus verslumo, darbo komandoje, lyderystės, laiko planavimo ir kitus įgūdžius, galima nesunkiai pritaikyti tiek kasdieniniame gyvenime, tiek studijuojant, rašant projektus, atliekant praktiką, organizuojant renginius.

- Reklama -

Naujausi straipsniai