2024, kovo 29, Penktadienis

Karo policijos pareigūnų įgaliojimai prasiplės administracinėje teisenoje ir tik prieš karius ir tuos civilius, kurie pažeisdami įstatymus veiks prieš Krašto apsaugos sistemą

Lietuvos Respublikos Seimui pritarus, Lietuvos Respublikos Prezidentui pasirašius, nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigalios Karo policijos įstatymo ir lydinčiųjų tesės aktų pakeitimai ir bus reglamentuoti Lietuvos kariuomenės Karo policijos įgaliojimai administracinių nusižengimų tyrimo, paramos saugumui bei mobilumui srityse.

Pažymėtina, kad Karo policija – Lietuvos kariuomenės padalinys, vykdantis teisėsaugą ir palaikantis saugumą ir tvarką Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemoje teisės aktuose nustatyta tvarka.

Poreikis keisti Karo policijos įstatymą brendo pastaruosius 10 metų ir pokyčiai nebuvo skuboti. Lietuvai įstojus į NATO, keitėsi Karo policijos veiklos pobūdis – atsirado poreikis užtikrinti ne tik Lietuvos krašto apsaugos karinio ir civilinio personalo drausmę ir tvarką krašto apsaugos sistemoje, bet ir pasirūpinti, kad tvarkos laikytųsi ir Lietuvoje dislokuoti ar į pratybas atvykę NATO kariai, taip pat kilo poreikis panaikinti kai kurias teisines dviprasmybes. Pvz., Karo policijos įstatyme buvo numatyta funkcija reguliuoti karinio transporto eismą, tačiau Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme tokios teisės Karo policijai nebuvo nustatyta.

Senoje Karo policijos įstatymo redakcijoje nebuvo numatyta galimybė karo policininkui sulaikyti karį, įtariamą pažeidus Lietuvos kariuomenės drausmės statutą, nors pagrindinė Karo policijos funkcija yra užtikrinti karių drausmės ir tvarkos krašto apsaugos sistemoje laikymąsi. Įstatymo projektą parengė krašto apsaugos ministro sudaryta darbo grupė, įstatymo projektas 2019 m. spalį buvo pateiktas viešam derinimui, vėliau buvo patikslintas pagal suinteresuotų subjektų pateiktas pastabas ir pasiūlymus. Lietuvos Vyriausybė įstatymo projektui pritarė šių metų vasario mėn. ir jis buvo perduotas svarstyti LR Seimui.

Savaitgalį socialinėje erdvėje kilo diskusijos dėl Karo policijos įgaliojimų civilių atžvilgiu ir ar galės karo policininkai patekti į privačias teritorijas. Norime atkreipti dėmesį, kad Karo policija ir pagal dabar galiojantį įstatymą turi teisę veikti civilių asmenų atžvilgiu, kai civiliai asmenys daro nusikalstamas veikas prieš karius ar krašto apsaugos institucijas ar jų valdomą turtą. Tokia pati teisė veikti civilių asmenų atžvilgiu išlieka ir naujajame įstatyme, įsigaliosiančiame nuo 2021 sausio 1 d. Taip pat, atkreiptinas dėmesys į tai, kad karo policijos teisė imtis neatidėliotinų ir būtinų priemonių užkirsti kelią ne tik karių, bet ir kitų asmenų daromoms nusikalstamoms veikoms ir kitiems teisės pažeidimams ne tik karinėse teritorijose, nustatyta šiuo metu galiojančiame Karo policijos įstatymo 13 straipsnyje.

Naujoje redakcijoje tik sukonkretinta ir aiškiai įtvirtinta, kada karo policijos pareigūnas, užkardydamas prieš krašto apsaugos sistemą atliekamą nusikalstamą veiką, gali patekti į privačią patalpą ar teritoriją. Pvz., pagal senąją įstatymo redakciją buvo neaišku, ar karo policininkas, persekiodamas asmenį, kuris pagrobė krašto apsaugos sistemai priklausantį turtą ir pasišalinęs iš karinės teritorijos slapstosi privačioje teritorijoje, turi teisę patekti į šią teritoriją ir ten sulaikyti įtariamąjį asmenį, nors jam ir buvo suteikti įgaliojimai prieš asmenis, kurie daro nusikalstamą veiką prieš krašto apsaugos sistemos turtą.

Taigi, teise patekti į privačias patalpas ar teritorijas be atitinkamų leidimų Karo policija galės pasinaudoti tik vykdydama savo funkcijas – eidama karštais nusikaltimo pėdsakais turint tikslą sulaikyti nusikaltimo padarymu įtariamą asmenį, siekdama surasti besislapstantį nuo teisėsaugos institucijų asmenį ar nutraukti nusikalstamą veiką. Pažymėtina, kad tokia pati teisė nustatyta ir policijos, valstybės sienos apsaugos tarnybos, viešojo saugumo tarnybos veiklą reglamentuojančiuose įstatymuose.Svarbu pažymėti, kad naujajame įstatyme bus praplėsti Karo policijos pareigūnų įgaliojimai administracinių nusižengimų bylose. Šiuo metu galiojančiame Įstatyme Karo policijos pareigūnai privalėjo rinkti medžiagą ir ją perduoti policijai administracinio nusižengimo protokolui surašyti. Tokiu būdu buvo apsunkinamas administracinės bylos tyrimas ir papildomai apkraunama policijos veikla. Pvz., karo policijos pareigūnas karinėje teritorijoje nustatęs asmenį, kuris įvykdė smulkią vagystę, privalėjo surinkti visus duomenis ir perduoti policijai administracinio protokolo surašymui, kadangi pagal šiuo metu galiojantį įstatymą jis pats tokios teisės neturi.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad, vagystės, kuri būtų kvalifikuojama ne kaip administracinis nusižengimas, o nusikalstama veika, atveju, karo policijos pareigūnas, vadovaudamasis Baudžiamojo proceso kodeksu, privalo atlikti ikiteisminį tyrimą.Naujajame Karo policijos įstatyme taip pat įtrauktas paramos saugumui reglamentavimas – užtikrinama oficialių svečių, atvykstančių Krašto apsaugos ministro ar kariuomenės vado oficialiu kvietimu, apsauga. Šios užduoties vykdymo metu Karo policijos pareigūnai turės tokias pačias teises ir pareigas, kaip ir Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnai. Asmenų apsauga Karo policijai nėra naujiena, ši praktika taikoma kitose NATO valstybių Karo policijose, LK karo policijos kariai ilgą laiką vykdė asmenų apsaugą Afganistano Islamo Respublikoje saugodami specialiosios misijos vadovą, o Lietuvoje remdami kitas tarnybas.Apibendrinant svarbu pažymėti, kad Karo policija yra Lietuvos Kariuomenės padalinys, Karo Policija nesikėsina į fizinių asmenų turtą ar transportą. Karo policijos įstatymo pakeitimai neturėtų bauginti sąžiningo ir doro Lietuvos Respublikos piliečio, kuris nedaro nusikalstamos veikos prieš Krašto apsaugos sistemą ar jos valdomą turtą, o Įstatymą pakeisti reikėjo, nes šiuo metu aktuali redakcija yra 1998 m., o bėgant laikui, Lietuvos kariuomenei prisiimant naujų iššūkių kilo poreikis atnaujinti šiuo metu egzistuojantį Įstatymą.

Tad prisiminkime, kad Lietuvos Kariuomenė saugo mūsų valstybę ir kiekvieną iš mūsų, o Karo policija, būdama kariuomenės dalimi prižiūri, kad kariai veiktų tvarkingai, neviršydami įgaliojimų, užtikrina drausmę, vykdo prevenciją, Karo policijai svarbu ugdyti pasitikėjimą tarp karių ir civilių piliečių, tikimės kad pasitikėjimas ir bendradarbiavimas ateityje augs.

Lietuvos kariuomenės informacija.

Vyr. srž. sp. Ievos Budzeikaitės nuotrauka

- Reklama -

Naujausi straipsniai