Nepaisant šalyje įvesto karantino ir pataisos įstaigas užklupusių nemenkų iššūkių dėl nuteistųjų ugdymo proceso organizavimo, 2020 m. gruodžio 30 d. Panevėžio pataisos namuose sėkmingai pabaigti visus metus trukę kompiuterinio raštingumo mokymai nuteistoms moterims. Šiuose neformalaus švietimo užsiėmimuose dalyvavo ir juos baigė 91 nuteistosios (9 tikslinės grupės). Bausmę atliekančiosios galėjo rinktis iš trijų skirtingų programų, atsižvelgiant į turimas bei norimas įgyti  žinias ir įgūdžius skaitmeninių technologijų srityje. Pradedančiosios rinkosi 18 val. trukmės skaitmeninio raštingumo mokymų programą pradedantiesiems „Skaitmeninės technologijos tau: ateik, sužinok, išmok“. Turinčiosios kompiuterinio raštingumo įgūdžių lankė 6 val. pažengusiųjų kursus pagal mokymų programą „E. bendruomenės TAU: būk aktyvus, unikalus ir verslus!“. O norinčiosioms  stiprinti skaitmeninius ir verslumo įgūdžius buvo pasiūlyta dalyvauti tarptautinio projekto „Verslumo įgūdžiai moterims skaitmeniniame pasaulyje“ neformaliojo ugdymo programoje „Inicijuok ir įgyvendink savo idėjas“  – šiuose užsiėmimuose dalyvavusios moterys susipažino su projekto sąvoka, pagrindinėmis projekto savybėmis bei jo valdymu per kūrybiškumo ir darbo komandoje ugdymą.

Mokymai organizuoti bendradarbiaujant su Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos Šiaurine biblioteka.  Juos vedusi šios bibliotekos vedėja, lektorė Lina Dubauskienė teigė, jog nuveikta iš ties daug. Besimokiusios kompiuterinio raštingumo pradžiamokslio sužinojo, kaip naudotis kompiuteriu, planšete, saugiai naršyti internete, susikurti elektroninį paštą ir išsiųsti laišką.

Kalbėdama apie kursus pažengusiems, lektorė išskyrė keletą nūdien itin aktualių klausimų. Užsiėmimuose „Būkime saugūs internete“ moterys mokėsi saugiai naršyti internete ir dalytis svarbia informacija, saugiai laikyti ir dalytis dokumentais, kurti teksto dokumentus ir naudotis debesų kompiuterija. Mokymų „Viešosios  paslaugos internetu kiekvienam“ metu nuteistosios gvildeno painias elektronines valdžios paslaugas: nagrinėjo, kaip prie jų prisijungti, kaip elektroniniu būdu užsakyti įvairias pažymas, pateikti deklaracijas, užsiregistruoti vizitui pas gydytoją – daugelis nuteistųjų su valstybės institucijų teikiamomis įvairiomis elektroninėmis paslaugomis susidūrė pirmą kartą.

Užsiėmimų „Karjeros galimybės TAU: inovatyvus savęs pristatymas“ ir „Planuokime laisvalaikį internetu“ moterys mokėsi pasinaudoti viešosios erdvės teikiamomis galimybėmis. Buvo ruošiamos įsilieti į konkurencingą darbo rinką – mokėsi skurti patraukų gyvenimo aprašymą, prisistatyti jį kitiems. Ypač pabrėžta užsakomųjų paslaugų svarba: mokytasi, kaip naudotis lėktuvų bilietų, kelionių, orų, tvarkaraščių, žemėlapių ir kt. nuorodomis, kaip rasti geriausius pasiūlymus,  užsisakyti laisvalaikio paslaugas internetu, įsigyti transporto bilietus ir pan., akcentuota, jog savarankiškai užsisakant paslaugas internetu, sutaupoma ne tik laiko, bet ir lėšų. „Juk užsisakant paslaugas internetu, be tarpininkų,  dažnai mokame mažiau, tik reikia mokėti atsirinkti ir išsirinkti“, – kalbėjo lektorė.

Panevėžio pataisos namų direktorius Edvardas Norvaišas džiaugėsi gausia mokymų pasiūla,  nuteistosioms sudarytomis galimybėmis pasirinkti mokymus pagal savo žinias ir gebėjimus, o labiausiai tuo, kad iššūkiu tapęs šalyje antrąsyk įvestas karantinas, kaip parodė praktika, nesukliudė nuteistosioms siekti ir įgyti taip reikalingų žinių – mokymai buvo perkelti į virtualią erdvę ir vyko nuotoliniu (konferenciniu) būdu. Pasak direktoriaus, šie mokymai padės moterims atstatyti socialinius įgūdžius, reikalingus gyventi laisvėje, įgyti naujos praktinės patirties, atpažinti ir įvertinti savo galimybes, kelti idėjas bei prisiimti atsakomybes.

Panevėžio pataisos nuoširdžiai dėkoja Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos Šiaurinės bibliotekai už ilgalaikį ir sėkmingą bendradarbiavimą bei indėlį organizuojant neformalųjį nuteistųjų švietimą bei savišvietos galimybių nuteistiesiems didinimą.

Print Friendly, PDF & Email