Įprasminant šiemet minimas 140-asias Juozo Zikaro gimimo metines dalis skulptoriaus kūrinių perkelti į skaitmeninę erdvę.

„Skaitmeniniame amžiuje įpratome pasaulį pažinti liesdami pirštų galiukais. Lytėdami jį išmaniojo asistento – telefono ar planšetinio kompiuterio ekrane mokomės, dirbame, ilsimės, kuriame. Pirštų galiukais  kūrė skulptorius Juozas Zikaras,“ – idėją pristato skaitmeninės erdvės kūrėjas Saulius Zaura.

Nuo šiol prisiliesti tiek prie garsių, tiek ir prie itin mažai žinomų J.Zikaro kūrinių šiuolaikinės technologijos skaitmeninėje elektroninėje erdvėje suteikia kiekvienam.

Nors J.Zikaras kilęs iš Panevėžio krašto, jo darbai yra itin plačiai pasklidę o darbų spektras itin platus: skulptūros, biustai, bareljefai, antkapiai, monetų formos, … Tik nedaug jų galima „gyvai“ pamatyti Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus J.Zikaro namuose – muziejuje kurio specialistams S.Zaura dėkingas už konsultacijas ir pagalbą rasti mažai žinomus kūrėjo darbus bei parengti tikslius aprašus. „Kauno burmistro Antano Gravrogko namų (V. Putvinskio gatvė 70, Kaunas) puošyba, bareljefai “Naujakurys”, “Gausybės ragas”, “Motinystė” (A. Mickevičiaus gatvė 7, Kaunas) ar ant to paties pastato besipuikuojančios salamandrų skulptūros buvo didelis atradimas pačiam,“ – sako S. Zaura.

Skaitmeninėje ekspozicijoje pateikti trimačiai skulptoriaus darbai sukurti specialia programine įranga sujungiant iš visų pusių įvairiais kampais užfiksuotas kūrinių fotografijas. Pasak autoriaus, kuriant skaitmenines trimates reprodukcijas itin svarbi medžiagos kokybė: „trimačiai atvaizdai kuriami naudojant mums įprastas fotografijas. Tik tam, kad programinė įranga turėtų pakankamai medžiagos suvokti ir perteikti visą objekto struktūrą ir padėtį erdvėje, fotografuojama turi būti nuosekliai, iš visų pusių, užtikrinant reikiamus perėjimus,“ – kūrimo procesą atskleidžia S. Zaura.  Fiksuojant didesnius kūrinius lauke dažnai nepakanka įprastos foto įrangos. Tenka pasitelkti ir bepilotes skraidykles. S.Zaurai teko juvelyriškai manevruoti bepilotį siekiant išvengti medžių šakų sukant ratus apie „Laisvę“ ar kitas Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje esančias skulptūras ar lietui užklupus skubiai leistis ir nutraukti jame puikiai besijaučiančių salamandrų fotografavimą.

„Ši skaitmeninė ekspozicija tik pradžia, tik galimybių demonstravimas,“ – sako S. Zaura.  Pasak skaitmeninės galerijos autoriaus taip galima vienoje vietoje sukaupti visą menininko kūrybą, naudoti edukacijai, tyrimams, reprezentacijai. Skaitmeninius kūrinius galima peržiūrėti tiek kompiuteriais, tiek išmaniaisiais įrenginiais. Itin įdomu kūrinius stebėti virtualiosios realybės įrenginiuose ar pasinaudoti papildytos realybės funkcija kurioje pavyzdžiui „Knygnešys“ gali įsikurti Jūsų svetainėje ar ant mokyklinio suolo. Suskaitmenintus darbus pasirodo galima net … atspausdinti.

Galeriją galima peržiūrėti adresu: https://sketchfab.com/Saulius.Zaura/collections/sculptor-juozas-zikaras

Arba nuskenavus išmaniąją nuorodą:

Skaitmeninė J.Zikaro kūrinių ekspozicija sukurta su Panevėžio m. savivaldybės pagalba skirta kūrėjo stipendija.

Print Friendly, PDF & Email