2024, birželio 22, Šeštadienis

JMDT spektaklio „Idomenėjas“ scenografija – didžiausiame pasaulyje scenografijos forume

reklama rubai

Šių metų birželio 8 – 18 dienomis, Čekijoje, Kafkos mieste vyks 15-oji Prahos kvadrienalė (PQ23), kurioje vienas iš Lietuvą atstovausiančių darbų bus Lauros Luišaitytės scenografija, kurta Juozo Miltinio dramos teatro spektakliui „Idomenėjas“ (rež. Agnius Jankevičius).

Prahos kvadrienalė – didžiausias pasaulyje scenografijos bei teatro architektūros ir dizaino forumas, kuriame šiais metais bus pristatoma daugiau nei 250 meno kūrinių – pradedant scenografiniais modeliais, multisensorinėmis instaliacijomis, sceniniais artefaktais ir kostiumais, interaktyviais ir įvietintais spektakliais, ir baigiant spektaklių architektūros ar erdvės konceptais.

Dalis paviljono ekspozicijos Lietuvos žiūrovams jau pažįstama iš praėjusiais metais galerijoje „Arka“ vykusios scenografijos parodos, kuri buvo pasirengimo dalyvauti Prahos kvadrienalėje (PQ23) įžanga. Lietuvos nacionalinio paviljono sumanymas vystėsi atsispiriant nuo PQ23 pasiūlytos temos „Retas“ (angl. Rare), kuri siejama su pandemijos metu atsiradusiu pavojumi prarasti gyvą fizinį teatrą, kai jo praktika praretėjo ar dėl savo grupinių susibūrimų specifikos tapo komplikuota. Todėl paviljono ekspozicija referuoja besiformuojančią tradiciją spektaklius perkelti iš scenos į lauką, kur atviros performatyvios erdvės neriboja žiūrovų srauto, jų dalyvavimo spektaklyje, leidžia pasirinkti stebėjimo vietą, išlaikyti atstumą ir pažvelgti į pasakojimą per gamtos prizmę. Šios aplinkybės lėmė, kad gamtos motyvai ir mitologiniai siužetai tapo pagrindine parodos ašimi, siekiančia skleisti atvirą teatrą laisvai migruojančiame pasaulyje.

Nacionalinių paviljonų kontekste Lietuvą atstovaus šešių scenografių – Sigitos Šimkūnaitės, Julijos Skuratovos, Neringos Keršulytės, Birutės Ukrinaitės, Barboros Šulniūtės ir Lauros Luišaitytės – kūrybos apžvalga, kuruojama projekto meno vadovės – menotyrininkės Raimondos Bitinaitės-Širvinskienės. Nacionalinio paviljono ekspozicijoje bus pristatoma ir Juozo Miltinio spektaklio „Idomenėjas“ scenografija.

Laura Luišaitytė – laisvai samdoma scenografė ir kostiumų dailininkė. 1996 – 2000 m. studijavo scenografiją Vilniaus dailės akademijoje, 2002 m. ten pat apsigynė scenografijos magistrą. 2006 m. baigė menotyros doktorantūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Juozo Miltinio dramos teatre scenografė yra sukūrusi du darbus – scenografiją ir kostiumus Aido Giniočio spektakliui „Lankant poną Gryną“ bei Agniaus Jankevičiaus spektakliui „Idomenėjas“.

- Reklama -

Naujausi straipsniai