2024, liepos 27, Šeštadienis

Jaunystės polėkis profesionaliajame teatre

reklama rubai

Jau ketvirtą kartą Juozo Miltinio dramos teatre susirinko talentingi ir perspektyvūs jaunieji režisieriai iš viso pasaulio. Tęstinis ir sėkmingai vykdomas teatro projektas ,,Jaunųjų režisierių dirbtuvės“ atneša netikėtų ir vis naujų rezultatų. Jaunųjų režisierių matomumas išaugo, keletas projekto dalyvių buvo pakviesti statyti spektaklius Vilniaus Mažajame teatre ir Valstybiniame Jaunimo dramos teatre. Paskutiniųjų metų tarptautinėse režisierių dirbtuvėse dalyviai užmezgė ryšius su lietuvių menininkais ir toliau vysto meninius projektus Lietuvoje ir kitose valstybėse. Projektas skirtas būtent jaunimui, dar studijuojančiam teatro režisūrą arba neseniai baigusiam šiuos mokslus. 2016 metų Jaunųjų teatro režisierių dirbtuvių dalyvis ir laimėtojas lenkų režisierius Tomasz Leszczynski 2017 metais Juozo Miltinio dramos teatre pastatė spektaklį ,,Karas dar neprasidėjo’’, kuris sėkmingai rodomas Juozo Miltinio dramos teatre.

Šiais metais vykdomų Jaunųjų režisierių dirbtuvių prioritetas – jaunimui ir vaikams skirti spektakliai, o į svečius atvyko:

Anna Galek (Jungtinė Karalystė), baigusi karališkąją kalbos ir dramos mokyklą Londone, bet gimusi ir augusi Lenkijoje. Anna specializuojasi improvizacijos teatre, yra surengusi keletą profesionalių pasirodymų Londone, Velse, Edinburgo festivalyje. Ji kūrė lėles statant Pyterio Peno spektaklį Polko teatre Londone, kuris gavo apdovanojimą kaip geriausias 2015 metų pastatytas spektaklis vaikams.

Atvykusi į Juozo Miltinio dramos teatrą Anna paruoš eskizą su ištrauka iš vienos lenkiškos pasakos vaikams „Raganos karoliukai“. Pasirodymas orientuotas į visuomenės atstumtųjų vizualinę išraišką.

Paklausus Annos, kokie jos įspūdžiai prabėgus kelioms dienoms Panevėžyje, ji atsako: „Kol kas įspūdžiai puikūs, ypač teatro bendruomenė, kuri gali taip lanksčiai komunikuoti ir priimti kompromisus vardan spektaklio pastatymo. Bendravimas tarpusavyje yra nepaprastai šiltas, nepaisant to, kad kiekvienas šnekame skirtingomis kalbomis. Ši patirtis tikiuosi padės man dar labiau tobulėti“.

Christoph Stec (Vokietija), šiuo metu studijuoja menų akademijoje Kelne režisūrą ir medijas. Christoph yra jaunas menininkas, kuris domisi teatru nuo 15 metų, kuomet dalyvavo jaunimo teatro studijoje ir atliko daug įvairių vaidmenų. Prieš penkerius metus pats pradėjo režisuoti spektaklius ir subūrė jaunimo trupę. Christoph orientuojasi į judesio, šokio teatrą su autobiografiniais elementais. Šiuo metu režisuoja ne tik teatre bet ir kine, daugiausia dirba su vaikais ir jaunimu. Iš šių dirbtuvių tikisi gauti daugiau patirties dirbant su aktoriais profesionalais ir pritaikyti pasirodymus jauniesiems žiūrovams.

Christoph parengs ištrauką iš Michael Ende knygos „Momo ir laiko vagys“. Spektaklis orientuotas į laiko svarbą modernioje visuomenėje. Nepaisant to, kad knyga parašyta aštuntajame dešimtmetyje, tema vis dar labai aktuali ir šiandien. Spektaklis turės choreografinių elementų.

Apie patirtį Panevėžyje Christoph sako: „Kol kas buvo kelios labai darbingos dienos, susipažinome su daug nuostabių žmonių, aktoriais, dirbtuvių organizatoriais. Visi pasiruošę atiduoti visas jėgas, nors ir teatro sezonas jau prasidėjęs ir jie patys labai užimti. Prasidėjo repeticijos, lauksim rezultato. Didelis iššūkis bendrauti jungtinėmis rusų, lenkų, anglų ir vokiečių kalbomis. Tai tikri kultūriniai mainai ir neįkainojama patirtis. Taip pat įdomu režisuoti lietuvių kalba, kurios aš pats visai nesuprantu, bet tai priverčia pasitikėti aktoriais iš jų kūno kalbos“.

Luka Kurjački (Serbija), baigęs dramaturgijos ir teatro teorijos studijas dramos studijų akademijoje Belgrade. Daugiausia dirbęs scenarijų rašyme ir jų redagavime filmų industrijoje, (Otvorena, 2016 m.; Abdul & Hamza, 2015 m.), TV serialų ir kompiuterinių žaidimų dizaino kompanijose Eipix, PixQuake. Profesinis malonumas buvo pritaikyti Mobio Diko kūrinį vaikiškam spektakliui ir būti pjesės autoriumi ir režisieriaus asistentu statant spektaklį Zrenjanino nacionaliniame teatre.

Šiose dirbtuvėse Luka ruošia savo pastatymą pagal Heinrich Hoffmann knygą „Shock-headed Peter“– „Būk geras vaike, Jonai“. Tai 19-ojo šimtmečio moralas su šiuolaikinėmis technologijomis parodant, kad visos visuomenės turi ribas.

Apie įspūdžius Panevėžyje Luka sako: „Kol kas esu tik kelias dienas, bet labiausiai mane nustebino teatro kolektyvo pozityvumas, čia dirba tiek daug aktyvių ir optimistiškų žmonių. Labai laukiu ateinant visų likusių dienų, kuomet turėsiu galimybę su jais visais dirbti“.

Ewa Mikuła (Lenkija), šiuo metu studijuoja režisūrą nacionalinėje dramos akademijoje Krokuvoje ir specializuojasi dramos teatro studijose. Prieš tai baigusi teatro studijas Balstogės Universitete.

Šiose dirbtuvėse Ewa parodys spektaklį pagal savo parašytą pjesę „Kas pamatys“. Tai kūrinys apie vienatvę, autorė nori parodyti, kaip vienatvė gali neteisingai paveikti kitų žmonių suvokimą apie asmenį, pagrįstą mūsų įsivaizduojamomis žiniomis. Kita vertus, mes nesuprantame ir neįvertiname žmonių, kurie yra šalia. Ewa nori parodyti, kad nepaprastai svarbu tai įveikti. Ją įkvėpė supratimas, kad tai yra opi problema net patiems mažiausiems.

Panevėžyje Ewa džiaugiasi susitikusi naujus žmones ir pamačiusi jų požiūrį į teatrą.

Jaunųjų režisierių dirbtuvės – dviejų savaičių trukmės kultūrinė teatro mokykla, sutelkia jaunus režisierius, plėtoja tarptautinius mainus ir didina kūrybiškumą.

Spalio 8 dieną visi keturi projekto dalyviai parodys trumpus eskizus po 30 minučių, kuriuose vaidins Juozo Miltinio dramos teatro aktoriai. Geriausią režisierių rinks teatro meno taryba, žiūrovai ir svečiai.

Žiūrovai norintys pamatyti jaunųjų režisierių darbus pakvietimų gali teirautis  teatro kasoje nuo spalio 3 dienos.

- Reklama -

Naujausi straipsniai