2024, birželio 12, Trečiadienis

Išmanūs kištukiniai lizdai (angl. Smart Plug): kaip išsirinkti ir ar verta?

Atėjo laikai, kai norint savo namus paversti bent šiek tiek išmaniais, nebūtina investuoti didelių sumų į naujausias ir pažangiausias technologijas išnaudojančius sprendimus. Kelionę link išmanių namų galima pradėti nuo išmanaus kištukinio lizdo (angl. Smart Plug) įsigijimo. Pasak Varle.lt išmaniųjų namų įrangos specialistų, kadangi susidomėjimas išmanių namų įranga auga, išmanių kištukinių lizdų pasiūla tampa irgi didesnė. Kuo pasižymi išmanūs kištukiniai lizdai, kaip išsirinkti tinkamą ir apskritai verta?

Kas yra išmanūs kištukiniai lizdai (angl. Smart Plug)?

Reikėtų pabrėžti, kad šiuo atveju reikalų turime ne tiek su lizdu, kiek su specialiai paruoštu apdangalu, kurio viduje montuojama speciali elektronika, reikšmingai išplečianti standartinio 220 V lizdo panaudojimo galimybes. Išmanaus kištukinio lizdo veikimas yra visų pirma paremtas pažangia elektros srauto kontrole. Galime jį valdyti centralės, kuria yra aprūpinti išmanieji namai arba specialios mobiliosios programėlės dėka. Toks sprendimas leidžia lengvai ir patogiai įjungti ir išjungti prijungtus įrenginius be būtinybės judėti iš vietos. Nemažai išmanių kištukinių lizdų modelių taip pat leidžia matuoti elektros energijos sąnaudas bei pasižymi kitomis papildomomis funkcijomis. Varle.l išmaniųjų namų įrangos specialistų didžiulis išmanių kištukinių lizdų privalumas yra tas, kad juos lengva prijungti – tiesiog reikia jį įdėti į tradicinį kištuką.

Kaip veikia išmanūs kištukiniai lizdai (angl. Smart Plug)?

Paprasčiausiai išmanų kištukinį lizdą galima apibūdinti kaip nuotoliniu būdu valdomą, išmanų elektrinių įrenginių jungiklį. Kai kurie modeliai taip pat turi energijos sąnaudų matavimo funkciją. Išmanus kištukinis lizdas nereikalauja specialaus montavimo ir specifinių elektros žinių. Viskas ko, reikia – tiesiog išimti jį iš pakuotės, įdėti į tradicinį kištuką sienoje ir prijungti elektrinius įrenginius.

Nuo tos akimirkos išmanus kištukinis lizdas kontroliuos elektros energijos tiekimą. Tai reiškia, kad galėsite nuotoliniu būdu įjungti ir išjungti įrenginį bei taip pat tiksliai žinoti sunaudojamos energijos kiekį. Visą šią informaciją gausite į savo išmanųjį telefoną arba planšetinį kompiuterį. Išmanūs kištukiniai lizdai gali naudoti įvairius belaidės komunikacijos standartus, pavyzdžiui, „Ultra Low Energy (ULE)“ arba „Z-Wave“.

Ar išmaniam kištukiniui lizdui būtinas centrinis valdymo įrenginys?

Pasak Varle.lt specialistų, paprastai toks klausimas kyla tiems, kurie dar nėra praktiškai susidūrę su išmanių namų įrangos sistemomis. Žinoma, skirtingi gamintojai turi savo reikalavimų, tačiau bendrai, norint kontroliuoti lizdą iš namų perspektyvos, centrinis valdymo įrenginys yra nebūtinas. Tačiau visas išmanių namų technologijų žavesys slypi tame, kad galima turėti galimybę valdyti namų įrenginius iš bet kurios pasaulio vietos, o tokio tipo nuotolinei kontrolei jau reikalingas centrinis valdymo įrenginys, kuris surenka signalus ir išsiunčia į mūsų mobiliuosius įrenginius.

Kaip išsirinkti išmanų kištukinį lizdą (angl. Smart Plug)?

Varle.lt išmaniųjų namų įrangos specialistų nuomone, norint mėgautis patogumu, kokį užtikrina išmanūs kištukiniai lizdai, reikia protingai išsirinkti tinkamą modelį. Šiuo atveju ne visada verta taupyti ir rinktis tik pigiausius sprendimus, nes suprantama, kad labai dažnai jų funkcijų rinkinys yra labai ribotas. Į kokias savybes ir funkcijas vertėtų atkreipti dėmesį renkantis išmanų kištukinį lizdą?

Elektros energijos sąnaudų kontrolė

Kai kurie išmanių kištukinių lizdų modeliai leidžia kontroliuos prijungtų prie lizdo įrenginių elektros energijos sąnaudas. Energijos sąnaudų statistikos padės nustatyti, pavyzdžiui, kurie įrenginiai budėjimo režime sunaudoja daugiausiai elektros.

Įjungimo ir išjungimo grafikas

Galimybė suplanuoti įrenginiš įjungimo ir išjungimo grafiką, nes pavyzdžiui, kam televizoriui veikti budėjimo režime naktį?

Energijos sąnaudų vizualizacija

Kai kurie išmanūs kištukiniai lizdai pasižymi energijos sąnaudų vizualizacijos funkcija. Jie tai atlieka šviesos diodų dėka. Padidėjus energijos sąnaudoms, keičiasi šviesos spalva.

Savo temperatūros kontrolė

Dalis išmanių kištukinių lizdų moka kontroliuoti temperatūrą. Kai klasikinis lizdas pradeda įkaisti, išmanus lizdas su jutikliu nuo perkaitimo apie tai įspės namų gyventojus.

Trumpojo jungimo aptikimo funkcija

Varle.lt išmanių namų įrangos specialistai pažymi, kad egzistuoja išmanių kištukinių lizdų modeliai, kurie yra pajėgūs aptikti trumpąjį jungime prijungtame prie tinklo įrenginyje ir tokiais atvejais nutraukti maitinimą tokiu būdu apsaugant visą tinklą nuo viršįtampio.

Komunikacija

Komunikacija yra būdas, kuriuo valdomas išmanaus kištukinio lizdo veikimas. Renkantis išmanų kištukinį lizdą taip pat vertų atkreipti dėmesį į palaikomą belaidės komunikacijos standartą. Rekomenduojama, kad ir mobilus įrenginys pasižymėtų tokio pat standarto palaikymu.  Daugiausiai rinkoje galima rasti Wi-Fi, Z-Wave ir Zigbee išmanių kištukinių lizdų.

Jeigu jums svarbi nuolatinė kontrolė, rekomenduojama rinktis lizdus, prie kurių prisijungti galima ne tik namuose, bet ir už jų ribų. Žinoma, tokiu atveju reikalinga bus prieiga prie interneto, tačiau visada turėsite prieigą prie elektros sąnaudų statistikos. Taip pat bet kurią akimirką galėsite išjungti įrenginius.

Išmanaus kištukinio lizdo diapazonas

Varle.lt specialistai taip pat rekomenduoja atsižvelgti į išmanaus kištukinio lizdo diapazoną, kuris pasakys, kokiu maksimaliu atstumu turėtų būti imtuvas, kurio funkciją gali atlikti arba mobilus įrenginys, arba centrinė valdymo sistema.

Ką galima prijungti prie išmanaus kištukinio lizdo?

Atsakymas labai paprastas – prie išmanaus kištukinio lizdo galima prijungti visus įrenginius, kuriuos  prijungiame prie klasikinių lizdų. „Smart Plug“ dėka galima įjungti virdulį dar gulint lovoje, galima išjungti televizorių valant dantis vonioje, įjungti šildymą grįžtant namo iš darbo. Išmanių namų galimybės priklauso tik nuo mūsų vaizduotės.

- Reklama -

Naujausi straipsniai