vmi

Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad kontroliuodama privačių poreikių tenkinimą įmonės lėšomis stebi vis pasikartojančias tendencijas ir primena mokesčių mokėtojams, jog tokiais atvejais privalu sumokėti mokesčius už gautas pajamas natūra.

Mokesčių administratorius nustatė ne vieną atvejį, kai Panevėžio regiono verslininkai pirko, statė ar nuomavo nekilnojamąjį turtą, kurį naudojo savo asmeninėms reikmėms, kai naudojosi įmonės automobiliais asmeninėms kelionėms, nepagrįstai į apskaitą įtraukė įvairių tiekėjų išrašytas PVM sąskaitas faktūras už prekes ir paslaugas, kurios nėra susijusios su bendrovės veikla, ir kt.

„Pavyzdžiui, mokesčių specialistai operatyvaus patikrinimo metu nustatė, kad viena autoserviso bendrovė 2017 metais įsigijo butą. Pernai metų pabaigoje nuvykus apžiūrėti buto, bendrovės vadovas, motyvuodamas užimtumu, mokesčių inspektorių neįleido. Patikrinimo metu jis pateikė „preliminarią“ sutartį, neva butą parduoda Baltarusijos pilietei. Vadovas tikino, kad jau leidęs moteriai susinešti daiktus, o notarinės sutarties negalėjo pasirašyti dėl karantino. Pagal VMI turimus duomenis nustatyta, kad Baltarusijos pilietė, neva perkanti šį butą, jau 2019 m. sausio 1-ąją kartu su šeima (vyru, sūnumi) deklaravo gyvenamąją vietą bendrovės bute. Išanalizavus elektros, vandens ir kt. tiekėjų sąskaitas konstatuota, kad bute buvo pastoviai gyvenama“, – teigia Panevėžio AVMI Kontrolės departamento direktorius Vidas Osipovas. Įvertinus surinktus įrodymus inspektoriai konstatavo, jog šis nekilnojamas turtas nedalyvauja bendrovės PVM apmokestinamoje veikloje, todėl įmonė papildomai deklaravo 33 tūkst. Eur PVM.

Kita Panevėžio rajono stiklo gaminių bendrovė papildomai į biudžetą deklaravo per 18 tūkst. eurų po to, kai mokestinio patikrinimo metu buvo nustatyta, jog direktorė pagal nuomos sutartį išnuomojo gyvenamąsias patalpas asocijuotam asmeniui mažesne nei rinkos kaina. Bendrovė nepateikė dokumentų, pagrindžiančių tokią nuomos kainą, nesilaikė ištiestos rankos principo, nepagrįstai sumažino apmokestinamąsias pajamas bei nuo asocijuoto asmens gautų pajamų natūra neapskaičiavo GPM, VSDĮ, PSDĮ.

„Kai kurie verslininkai nesibodi iš įmonės lėšų įsigyti ne tik prabangos dalykus, bet ir kasdienes smulkmenas“, – dar vieną nesektiną pavyzdį ir principingą mokesčių administratoriaus poziciją pateikia V. Osipovas.

Statybų bendrovė nepagrįstai į apskaitą įtraukė įvairių tiekėjų išrašytas PVM sąskaitas faktūras už prekes ir paslaugas, kurios nėra susijusios su bendrovės veikla: dviejų asmenų apgyvendinimo su pusryčiais paslaugą, ledinukus, skalbimo mašinos detales, laikrodžius, įvairias skalbimo priemones, žvakes, džiovyklę, kilimus, garų surinktuvą, įvairius virtuvės įrankius, gyvūnų maistą, higienos prekes, žaislus, aukso dirbinius, mokyklines prekes, sveikatingumo paslaugas, draudimo įmokas, kelionių išlaidas ir t.t. Šioms prekėms ir paslaugoms, nesusijusioms su vykdoma veikla, bendrovė neapskaičiavo pardavimo PVM nuo pirkimų, skirtų vadovo bei darbuotojų privatiems poreikiams tenkinti bei nuo priskaičiuotų pajamų natūra neapskaičiavo priklausančio GPM. Šiai bendrovei po mokestinio patikrinimo teko papildomai į biudžetą deklaruoti 76 tūkst. eurų.

„VMI stebi, kad vis dar yra atvejų, kai privatus vartojimas atliekamas įmonės lėšomis. Mokesčių administratorius privačių poreikių dengimą įmonės lėšomis vertina ne kaip klaidą, o kaip piktnaudžiavimą. Pažymėtina, kad per 2020 metus VMI 72 kontrolės veiksmų metu nustatė asmeninių poreikių tenkinimo įmonių lėšomis bei pajamų gavimo natūra atvejus. Šių kontrolės veiksmų metu į biudžetą priskaičiuotos mokėtinos/deklaruotinos mokesčių ir su jais susijusios sumos iš viso sudarė apie 1,5 mln. eurų. Per šių metų I ketvirtį VMI 31 kontrolės veiksmo metu nustatė asmeninių poreikių tenkinimo įmonių lėšomis bei pajamų gavimo natūra atvejus. Šių kontrolės veiksmų metu į biudžetą priskaičiuotos mokėtinos/deklaruotinos mokesčių ir su jais susijusios sumos iš viso sudarė beveik 254 tūkst. eurų“, – teigia Panevėžio AVMI Kontrolės departamento vadovas.

Primename, kad apie įvairius pastebėtus mokestinius pažeidimus gyventojai gali pranešti pasitikėjimo telefonu 1882, taip pat užpildę elektroninę anketą svetainėje https://www.vmi.lt/evmi/stop-seseliui

Komentarai
Print Friendly, PDF & Email