Jungtinėje Karalystėje nustačius naują koronaviruso (COVID-19) mutaciją, dėl kurios, manoma, virusas greičiau plinta, daugelis šalių priima papildomus ribojimus. Sekmadienį šalies Vyriausybė uždraudė visus keleivinius skrydžius iš Jungtinės Karalystės, o paveiktų šalių ir regionų sąrašą papildė Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė. Tai numatyta pirmadienį pasirašytame ministro įsakyme, kuris įsigalios nuo gruodžio 22 d.

Iš Jungtinės Karalystės atvykstantys arba per šią šalį  keliaujantys žmonės privalės izoliuotis 10 dienų arba atlikti tyrimą dėl koronaviruso. Tyrimas su gautu neigiamu atsakymu galėtų būti atliktas ne seniau kaip prieš 48 val. iki atvykimo į Lietuvą. Tyrimą galima atlikti ir atvykus į Lietuvą, tačiau izoliacija yra privaloma iki tol, kol bus gautas neigiamas koronaviruso tyrimo rezultatas.

Taip pat iš Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės atvykusiems žmonėms negalioja numatytos izoliacijos išimtys – izoliuotis arba atlikti tyrimą privalo visi iš šios šalies atvykę keliautojai.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad iš paveiktos šalies grįžęs asmuo iš oro uosto, jūrų uosto ar kitos sausumos atvykimo vietos į izoliacijos vietą turėtų vykti nuosavu ar nuomotu transportu, paprašyti artimųjų ar draugų pagalbos. Jeigu keliaujama į izoliacijos vietą su artimaisiais ar draugais, svarbu dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugines priemones ir laikytis saugaus 1-2 metrų atstumo. Naudotis viešuoju transportu nėra rekomenduojama.

Izoliacijoje esantys žmonės negali palikti izoliavimo vietos be sveikatos priežiūros specialisto leidimo, vykti viešuoju transportu į izoliavimo vietą ar iš jos, kai reikia atlikti tyrimus ar kitais atvejais, turint sveikatos priežiūros specialisto leidimą. Neturint galimybės į mobilųjį punktą nuvykti savo, artimųjų  transportu arba taksi, asmuo gali kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę, ar ji teikia pavėžėjimo paslaugą iki mobilių punktų.

Visą izoliavimo laiką žmogus negali priimti svečių, o maistu, vaistiniais preparatais ir kitomis būtinomis priemonėmis turi pasirūpinti nuotoliniu būdu arba paprašyti, kad tuo pasirūpintų šeimos nariai ar draugai, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės, taip pat gali kreiptis į savivaldybės administraciją.

Izoliacijoje esantys žmonės privalo kasdien matuotis kūno temperatūrą ir stebėti savo sveikatos būklę dėl kosulio ir pasunkėjusio kvėpavimo simptomų pasireiškimo. Jeigu sveikata pablogėtų ar atsirastų ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai, reiktų kreiptis į Karštąją liniją 1808. Taip pat svarbu bendradarbiauti su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistais ir jiems suteikti visą reikalingą informaciją židinio epidemiologinei diagnostikai atlikti.Su ministro įsakymu, kuriame į paveiktų šalių sąrašą įtraukiama visa Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė, galite susipažinti čia.

Penktadienį paskelbtame paveiktų šalių ir regionų sąraše liko Europos ekonominei erdvei priklausančios valstybės – Slovėnija, Lichtenšteinas ir Šveicarija bei visos trečiosios šalys, o iš sąrašo išbraukta Lenkija.

Atsižvelgiant į sergamumą ir kitus rodiklius, šalys yra skirstomos į žaliąją, geltonąją, raudonąją ir pilkąją zonas.  Lietuvai esant raudonojoje zonoje, paveiktomis šalimis laikomos tik pilkojoje zonoje esančios valstybės ir regionai.

Į pilkąją zoną patenka valstybės, kurios nepateikia duomenų Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrui (ECDC) arba kuriose per 7 dienas atliekama 300 ir mažiau tyrimų 100 tūkst. gyventojų.

Į pilkąją zoną taip pat patenka ir visos trečiosios šalys (ne Europos ekonominės erdvės valstybės), kurios neįtrauktos į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro žemėlapius.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad keliaujantys vežėjų organizuojamais ir vykdomais tarptautinio susisiekimo maršrutais reguliariais, specialiais ir užsakomaisiais reisais visų rūšių transportu privalo užsiregistruoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje (https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form) ir prieš patenkant į transporto priemonę pateikti vežėjui užpildytos elektroninės anketos patvirtinimą (QR kodą), o kitais atvejais – ne vėliau kaip per 12 valandų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą momento privalo užsiregistruoti NVSC (https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form).

Paveiktų šalių virtualų žemėlapį, kurį pagal šviesoforo principą rengia Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, galima stebėti ČIA.

COVID-19 LIGOS (KORONAVIRUSO INFEKCIJOS) PAVEIKTŲ ŠALIŲ SĄRAŠAS:

 

Eil. Nr. Šalis (teritorija)
1. ES ir EEE šalys (pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro skelbiamus šalių (regionų) duomenis)
Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė
Lichtenšteino Kunigaikštytė
Slovėnijos Respublika
Šveicarijos Konfederacija
2. Kitos šalys
Afganistano Islamo Respublika
Albanijos Respublika
Alžyro Liaudies Demokratinė Respublika
Amerikos Samoa
Andoros Kunigaikštystė
Angolos Respublika
Antigva ir Barbuda
Argentinos Respublika
Armėnijos Respublika
Aruba
Australija
Azerbaidžano Respublika
Bahamos
Bahreino Karalystė
Baltarusijos Respublika
Bangladešo Liaudies Respublika
Barbadosas
Belizas
Benino Respublika
Bermuda*
Bisau Gvinėjos Respublika
Bolivija
Bosnija ir Hercegovina
Botsvanos Respublika
Brazilijos Federacinė Respublika
Brunėjaus Darusalamas
Burkina Fasas
Burundžio Respublika
Butano Karalystė
Centrinė Afrikos Respublika
Čado Respublika
Čilės Respublika
Dominika
Dominikos Respublika
Dramblio Kaulo Kranto Respublika
Džibučio Respublika
Egiptas
Ekvadoro Respublika
Eritrėja
Etiopijos Federacinė Demokratinė
Fidžio Respublika
Filipinų Respublika
Gabono Respublika
Gajanos Respublika
Gambijos Islamo Respublika
Ganos Respublika
Gibraltaras
Grenada
Gruzija (Sakartvelas)
Guamas*
Gvadelupa
Gvatemalos Respublika
Gvinėjos Respublika
Haičio Respublika
Hondūro Respublika
Indijos Respublika
Indonezijos Respublika
Irako Respublika
Irano Islamo Respublika
Izraelis
Jamaika
Japonija
Jemeno Respublika
Jordanija
Jungtinės Amerikos Valstijos
Jungtiniai Arabų Emyratai
Juodkalnija
Kaimanų salos
Kalėdų sala
Kambodžos Karalystė
Kamerūno Respublika
Kanada
Kataras
Kazachstano Respublika
Kenijos Respublika
Kinijos Liaudies Respublika
Kirgizijos Respublika
Kiurasao
Kolumbijos Respublika
Kongo Demokratinė Respublika
Kongo Respublika
Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja)
Kosta Rikos Respublika
Kubos Respublika
Kuko salos
Kuveitas
Laoso Liaudies Demokratinė Respublika
Lesoto Karalystė
Libano Respublika
Liberija
Libijos Valstybė
Madagaskaro Respublika
Malaizija
Malavio Respublika
Maldyvų Respublika
Malio Respublika
Maroko Karalystė
Martinika
Mauricijaus Respublika
Mauritanijos Islamo Respublika
Meksika
Mianmaras
Moldovos Respublika
Monako Kunigaikštystė
Mongolija
Montseratas
Mozambiko Respublika
Namibijos Respublika
Naujoji Zelandija
Nepalo Federacinė Demokratinė Respublika

Print Friendly, PDF & Email