Šiandien Vilniuje surengtas Panevėžio miesto savivaldybės nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdis. Jame svarstytas kino centro “Garsas” likimas.  Deja, į Vilnių atvykusiam nemažam būriui už “Garso” išsaugojimą kovojančių visuomenininkų teko nusivilti, mat, tarybos sprendimu “Garsui” teisinė apsauga nesuteikta. Nepadėjo nei sovietmečio modernizmo eksperto doc.dr. Vaido Petrulio pateiktas atsiliepimas.

Nežiūrint to, už “Garso” išsaugojimą kovojantys visuomenininkai žada kovą tęsti. Jų pusėje ne tik 4000 peticiją pasirašiusių, bet ir nemaža Lietuvos kino bendruomenės dalis bei organizacija EUROPA CINEMAS, kurios generalinio direktoriaus Claude-Eric Poiroux kreipimasis dėl kino teatro „Garsas“ išsaugojimo pasiekė šalies vadovą, vyriausybę, Kultūros ministeriją bei Panevėžio miesto savivaldybę.

Oponentų nesėkme netruko pasidžiaugti savivaldybės atstovai. „Tai reikšmingas sprendimas kuriant Stasio Eidrigevičiaus menų centrą (SEMC) – galės būti tęsiami pradėti darbai. Kitu atveju pastato ateitis būtų liūdna. Jį privalėtume grąžinti į 1968 m. būklę (nes 1999 m. jis jau buvo rekonstruotas) ir susitaikyti su visišku energetiniu neefektyvumu (nebūtų galima nei rekonstruoti, nei šiltinti ir pan.)“, – sakė Panevėžio miesto savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė.

Tiesa, tokie išvedžiojimai bent kiek susipažinusiems su šalyje galiojančiais įstatymais sukėlė nemažą nuostabą. Socialiniame tinkle Facebook susikūrusios grupės “Išsaugoti “Garsą” administratorė Laura Mikšionienė apkaltino D.Gasiūnienę melu.

Panašu, kad ne kartą melu ir manipuliacijomis kaltintos D.Gasiūnienės dar laukia nemažai kitų klausimų.

Jų kyla ir dėl statybos leidimo, kurį savivaldybės klerkai išsirašė sau patys teisėtumo, mat jis, kaip to reikalauja įstatymai, nebuvo suderintas su Kultūros paveldo departamentu. Ir nors Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos manymu tokio leidimo nereikia, nes paveldosaugos funkciją vykdo pati savivaldybė, Kultūros ministerija mano kitaip.  Kultūros viceministrė Grąžina Jaskelevičienė teigia, kad statinio projektas: Kultūros paskirties pastato Respublikos g. 40, Panevėžyje rekonstravimas” turėjo būti derinamas su KPD ir turėjo būti gauti specialieji paveldosauginiai reikalavimai.

Siekdama apginti viešąjį interesą iniciatyvinė grupė “Išsaugoti “Garsą” kreipėsi ir į Panevėžio apygardos prokuratūrą.

“Viešas interesas reikalauja, kad įstatymų būtų laikomasi, kad jie galiotų visiems vienodai ir kad vertingi visuomenei objektai bei vietovės būtų ginami ir saugomi“, – teigiama architekto Donato Malinausko parengtame prašyme. Kol kas atsakymo iš prokuratūros dar nėra.

Priminsime, kad Panevėžio miesto savivaldybė už 20 mil. eur. ( dar ne taip seniai buvo 10 mln.) kino centro “Garsas”vietoje siekia pastatyti beveik dvigubai didesnį Stasio Eidrigevičiaus menų centrą.

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email