ryga

Rugsėjo 15 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis lankosi Rygoje, Latvijoje, kur susitiko su Latvijos užsienio reikalų ministru Edgaru Rinkevičiumi. Abiejų šalių diplomatijos vadovai aptarė aktualius regiono saugumo klausimus, pagalbą kovojančiai Ukrainai bei sankcijas Rusijai. G. Landsbergis taip pat informavo kolegą apie vakar įvykusį savo apsilankymą Odesoje, Ukrainoje, kur su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba aptarė Rusijos atakuojamos Zaporižios atominės elektrinės saugumo klausimus.

„Mes turime konsoliduoti tarptautinę paramą Ukrainai, prieš kurią Rusija pradėjo neišprovokuotą, nepagrįstą karą, mesdama iššūkį ir keldama grėsmę visai taisyklėmis grindžiamai pasaulio tvarkai. Su E. Rinkevičiumi mes aptarėme, kad norint išvengti branduolinės katastrofos Europoje, būtinas visiškas Rusijos okupacinių pajėgų išstūmimas. Džiaugiuosi, kad čia, Rygoje, su Latvijos užsienio reikalų ministru mes turime bendrą matymą kaip kovoti su agresoriumi, tai tik dar kartą įrodo Lietuvos ir Latvijos tvirtą brolybės išraišką”, – po darbinio susitikimo teigė G. Landsbergis.

Lietuvos ir Latvijos užsienio reikalų ministrai Rygoje taip pat įteikė 2022 metų Baltų apdovanojimą vertėjai iš Latvijos Dacei Meirei (Dace Meiere). Dace Meiere yra Latvijoje pripažinta vertėja iš lietuvių kalbos, jos dėka Latvijos skaitytojai turi galimybę susipažinti su šiuolaikinių Lietuvos autorių, tokių kaip Sigitas Parulskis, Undinė Radzevičiūtė, Tomas Dirgėla ar Kristina Sabaliauskaitė, kūryba. Savo darbais populiarindama lietuvių literatūrą Latvijoje vertėja prisideda prie bendros baltiškosios kultūrinio gyvenimo erdvės kūrimo. 

2021 metais apdovanojimas įteiktas Lietuvos mokslininkei, filologijos ir humanitarinių mokslų daktarei Reginai Kvašytei.

Tą pačią dieną ministras G. Landsbergis dalyvavo Lietuvos ir Latvijos užsienio reikalų ministerijų inicijuotos studijos „Strategic Commitment of Choices for Latvia and Lithuania in the Age of Disruption and Great Power Rivalry” (liet. “Latvijos ir Lietuvos strateginiai pasirinkimai perversmų ir didžiųjų galių varžymosi amžiuje”) apie abiejų šalių bendradarbiavimo perspektyvas pristatymo renginyje. Minėta studija yra savotiškas 2012 metų Lietuvos ir Latvijos Vyriausybių inicijuoto ir parengto bendro Lietuvos ir Latvijos dvišalių santykių raidos ir vystymosi perspektyvų pranešimo tęsinys. Dokumente apžvelgiama ir vertinama abiejų šalių santykių raida, praėjus dešimtmečiui nuo pirmojo pranešimo pristatymo, taip pat nagrinėjamas dabartinis bendradarbiavimo turinys, apžvelgtos esamos problemos ir pasiūlytos tolesnio bendradarbiavimo plėtros galimybės bei kryptys. Studiją Lietuvos ir Latvijos užsienio reikalų ministerijų pavedimu parengė buvę abejų šalių diplomatai ir dvišalių santykių ekspertai Neris Germanas ir Gints Jegermanis.

„Mūsų dvišaliai santykiai yra draugiški ir visa apimantys, tačiau dvišaliam Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimui reikia nuolatinio dėmesio ir paskatinimo – to ir siekiame šiomis iniciatyvomis”, – sakė ministras G. Landsbergis.

Komentarai
Print Friendly, PDF & Email