2024, liepos 19, Penktadienis

Europos paveldo dienos Panevėžyje 2023: pažintis su mediniu paveldu, edukacijos ir meninės instaliacijos pristatymas

reklama rubai

Visoje Europoje vyksianti kasmetinė Europos paveldo dienų savaitė, kurios šių metų tema – „Gyvasis paveldos: meistriškumo laboratorija“ jau rugsėjo 10–16 d. nuaidės ir Panevėžyje. Visų gyventojų ir miesto svečių laukia neeilinė pažintis – Panevėžio plėtros agentūros „Panevėžys NOW“ organizuojamas renginių ciklas – nemokamos ekskursijos lydėsiančios medinio Panevėžio paveldo pėdsakais, paslaptingus jo užkulisius atskleisianti išskirtinė edukacinė programa „Meistrų kiemelis“ bei baigiamasis renginys, kuriame laukia magiškas alternatyvaus lietuviško sodo pristatymas su meninėmis instaliacijomis.

Dialogas tarp praeities ir dabarties

Šiemet minimi Aukštaitijos metai – puiki proga paminėti Europos paveldo dienas Panevėžyje. Organizuojamu renginių ciklu, pavadinimu „Dialogas tarp Panevėžio paveldo ir šiuolaikinio kūrybiškumo”, siekiama atrasti ryšį tarp praeities ir dabarties: atminti praeitį, pabrėžti dabartinės veiklos svarbą ir kurti ateitį.

„Europos paveldo dienos suteikia galimybę mums patiems geriau pažinti įvairiapusį kultūrinį paveldą, esantį tiek mene ir papročiuose, tiek praeities istorijoje. Todėl šiais laikais ypač svarbu atkreipti dėmesį į kultūros paveldo saugotojus, tradicijų tęstinumo svarbą bei įprasminti lietuvių liaudies nematerialųjį paveldą per šiuolaikinę kultūrą, kūrybiškumą ir meninę prizmę. – apie renginių aktualumą pasakoja „Panevėžys NOW“ turizmo specialistė Agnė Petrauskaitė. – Ypatingas vaidmuo skiriamas kūrėjams, kurie slypi už kultūros paveldo ir savo meistryste prisideda prie jo išsaugojimo. Visa tai – reikšminga, puoselėjant dialogą tarp praeities ir dabarties.“

2023 m. paskelbus Aukštaitijos metais, kviečiama iš arčiau susipažinti su mieste slypinčiu palikimu. Šiemet bus pristatomas Panevėžio miesto medinis paveldas, kuris apima ne tik istorinę architektūrą, bet ir prisidėjusių žmonių indėlį.

Išskirtinės ekskursijos

Su mediniu Panevėžio paveldu miesto gyventojus ir svečius supažindins visą savaitę vyksiančios nemokamos ekskursijos. Kadangi jis neatsiejamas nuo kadaise čia gyvenusių tautinių mažumų, dalyviai turės galimybę sužinoti apie karaimų bendruomenę, palikusią ryškų pėdsaką Panevėžio istorijoje. Ekskursijos „Medinis Panevėžys: karaimai metu bus galima pamatyti mieste likusius, medinius karaimų bendruomenės objektus.

Ne tik karaimų namai puošia miesto paveldo ansamblį. Svarbią istorinę reikšmę turi medinės architektūros objektai, esantys senojoje bei centrinėje miesto dalyje ir kuriantys vertę Panevėžio palikimui. Dalyvaujantiems ekskursijose „Medinis Panevėžys: senasis miestas” ir „Medinis Panevėžys: centrinė miesto dalis” bus pristatyti unikalūs medinės architektūros pastatai bei atskleidžiama ne tik jų, bet ir čia gyvenusių ryškių asmenybių istorija.

Paveldo užkulisiai – edukacijos ir paskaita

Siekiant atskleisti slypinčias paveldo paslaptis ir jo išsaugojimo svarbą, edukacijų programa „Meistrų kiemelis“ ne tik teoriškai supažindins su paveldo kūrėjais ir sergėtojais, bet ir suteiks galimybę praktiškai prisiliesti prie medžio restauracijos procesų, kūrybos bei paveldo išsaugojimo. Panevėžio Kraštotyros muziejuje ir jo kiemelyje dalyvių laukia arbatos „aprūkymas“, vaistinių žolelių pažinimas, lietuviškų sodų ir juostų pynimas, muziejaus etnografinės edukacijos  mažiausiems dalyviams bei nemokamas muziejaus ekspozicijų lankymas.

Čia pat pasibaigus edukacijų programos veikloms, vyks įtraukianti paskaita „Šiaurės Aukštaitijos kaimo architektūra: senovė ir šiandiena“, kurios metu klausytojams bus pasakojama apie Šiaurės Aukštaitijos medinės architektūros bruožus ir išskirtinumus.

Veiklų įvairovė ir baigiamojo renginio staigmenos

Europos paveldo dienų savaitę vainikuos baigiamasis renginys „Dialogas tarp Panevėžio paveldo ir šiuolaikinės kūrybos“. Šiemet atgijusioje istorinėje Juozo Čerkeso-Besparnio sodyboje ir ten įsikūrusiame Panevėžio kūrybiškumo centre „Pragiedruliai“ laukia veiklos, kurių metu įvairių sričių menininkai ir amatininkai veiklomis perteiks naują supratimą apie kultūrinį paveldą. Dalyviai išbandys dailės ir alternatyvios fotografijos dirbtuves, Aukštaitiškos ristynes bei slemą ir edukacinį, šiuolaikinių sutartinių ratą.

Po minėtų veikų, baigiamojo renginio kulminacija apgaubs magija – Skaistakalnio parke vyks alternatyvaus šviečiančio lietuviško sodo pristatymas su meninėmis instaliacijomis. Pristatymo metu bus galima išgirsti apie kūrybinį procesą, skleidžiamą idėją bei kūrinyje slypinčią reikšmę. Visus džiugins ne tik lietuviško sodo pristatymas – jį apipins šiuolaikinio šokio judesio performansas.

Europos paveldų dienoms sukurti meniniai dirbiniai bus prieinami visuomenei ir pasibaigus renginių ciklui.

Panevėžio plėtros agentūros organizuojamas renginių ciklas:

2023 m. rugsėjo mėn. 10 d. 12.00 val. Ekskursija „Medinis Panevėžys: karaimai“. Būtina registracija: bit.ly/3qLQDdS. *

2023 m. rugsėjo mėn. 14 d. 18.00 val. Ekskursija „Medinis Panevėžys: senasis miestas“. Būtina registracija: bit.ly/3EbxFQI

2023 m. rugsėjo mėn. 15 d. 18.00 val. Ekskursija „Medinis Panevėžys: centrinė miesto dalis“. Būtina registracija: bit.ly/47HVI7w

2023 m. rugsėjo mėn. 15 d. 16.00 val. Edukacijų ciklas „Meistrų kiemelis“, Panevėžio kraštotyros muziejus. Registracijos nereikia.

2023 m. rugsėjo mėn. 15 d. 17.00 val. Paskaita „Šiaurės Aukštaitijos kaimo architektūra: senovė ir šiandiena“, Panevėžio kraštotyros muziejus. Būtina registracija: bit.ly/44nZ8cw *

2023 m. rugsėjo mėn. 16 d. 12.00 val. Baigiamasis renginys „Dialogas tarp Panevėžio paveldo ir šiuolaikinės kūrybos“, Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“.

Aukštaitijos ristynėms bei slemui, sutartinių ratui registracijos nereikia.

* Dalyvių skaičius ribotas.

 

Baigiamojo renginio „Dialogas tarp Panevėžio paveldo ir šiuolaikinės kūrybos“ programa:

12.00 val. – 14.00 val. Dailės dirbtuvės „Sekretai“. Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“. Registracija vyksta: bit.ly/3Z7qDWS

 12.00 val. – 14.00 val. Tautinių juostų pynimo dirbtuvės senjorams. Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“. Registracija vyksta: bit.ly/3LajgZ2

 12.00 val. – 14.00 val. Alternatyvios fotografijos dirbtuvės. Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“. Registracija vyksta: bit.ly/462AEqu

14.00 val. – 16.00 val. Aukštaitiškos ristynės. Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“. Registracija vyksta: bit.ly/3PbrS2C

16.00 val. – 18.00 val. Aukštaitiškas slemas – juodraštis. Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“. Registracijos nereikia.

 18.00 val. – 19.30 val. Šiuolaikinių sutartinių ratas. Prie Skaistakalnio parko gale esančio amfiteatro. Registracijos nereikia.

 19.30 val. Alternatyvaus šviečiančio lietuviško sodo pristatymas ir šiuolaikinio šokio judesio performansas. Prie Skaistakalnio parko gale esančio amfiteatro. Registracijos nereikia.

Renginius finansuoja Panevėžio miesto savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

- Reklama -

Naujausi straipsniai