Trečiadienį europarlamentarai pritarė naujoms ES taisyklėms, kurios užtikrins didesnę prieigą prie duomenų startuoliams ir inovacijas diegiančiam verslui.
Duomenų valdymo aktas numato sąlygas saugiai keistis duomenimis ir supaprastina prieigą prie tam tikros viešojo sektoriaus informacijos, pavyzdžiui, apie sveikatą, žemės ūkį ar aplinkosaugą. Juo taip pat sukuriama bendra Europos duomenų erdvė strateginiuose energetikos, finansų ar gamybos sektoriuose.
Europarlamentarai patikslino sričių, kurioms bus taikomos naujos taisyklės, sąrašą ir įtraukė papildomus saugumo reikalavimus įmonėms iš ES nepriklausančių valstybių gauti prieigą prie minėtų duomenų.
Kita vertus, EP nariai palengvino prieigą prie savanoriškai teikiamų duomenų bendrojo intereso tikslais, pavyzdžiui, vykdant mokslinius tyrimus, užtikrinant sveikatos apsaugą, kovojant su klimato kaita ir skatinant mobilumą. Kad būtų galima lengviau identifikuoti vadinamąsias duomenų altruizmo organizacijas ir padidinti pasitikėjimą, joms numatoma suteikti bendrą ES logotipą.
Kartu taisyklėse pažymėta, kad viešojo sektoriaus įstaigos turėtų vengti susitarimų, kurie suteiktų išimtines teises pakartotinai naudoti tam tikrus duomenis ir apribotų startuolių ir mažų bei vidutinių įmonių prieigą prie minėtų duomenų. Esami panašaus pobūdžio susitarimai neturėtų trukti ilgiau nei dvejus su pusę metų, o nauji – ilgiau nei metus.
EP pranešėja Angelika Niebler (Europos liaudies partija, Vokietija) sakė: „Pradedame dirbtinio intelekto amžių, kai Europai reikės vis daugiau duomenų. Šis teisės aktas palengvins naudojimąsi duomenų kaupikliais, išplitusiais visoje ES. Tačiau duomenų sklaida suklestės tik tada, kai bus užtikrintas pasitikėjimas ir skaidrumas, skatinami nauji verslo modeliai ir socialinės inovacijos. Parlamentas užtikrino, kad pasitikėjimo kredo būtų įrašytas į Europos duomenų ekonomikos ateitį.“
ES duomenų valdymo aktui pritarė 501 EP narys, 12 nepritarė, o 40 susilaikė. Jo įsigaliojimui dar būtinas formalus ES Tarybos pritarimas.
Europos Komisija prognozuoja, kad nuo 2018 m. iki 2025 m. viešojo sektoriaus, verslo ir asmenų sugeneruoti duomenys padidės penkis kartus.