Trečiadienį, JT Generalinės Asamblėjos metu Niujorke, Virginijus Sinkevičius, už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos narys, dalyvaus Tarptautinės atvirosios jūros apsaugos sutarties pasirašyme. Istorinis susitarimas pirmą kartą numato apsaugoti teritorijas esančias už atskirų šalių išskirtinių ekonominių zonų ribų. Šiuo metu atvira jūra užima daugiau kaip 60 proc. pasaulio vandenynų, tačiau tarptautinėmis sutartimis apsaugota tik maždaug 1 jų procentas.
„Tai pirmas, ir neabejotinai svarbiausias kada nors valstybių sudarytas susitarimas, siekiant apsaugoti mūsų vandenynus. Po beveik 15 metų derybų „Laukinių vakarų“ laikai, kai jūros ištekliai buvo nevaržomai graibstomi, baigėsi. Ši sutartis yra puikus įrodymas, kad šiame susiskaldžiusiame ir geopolitinių iššūkių kupiname pasaulyje 193 valstybės gali susitarti. Tiesa, Rusija yra vienintelė šalis, kuri nusprendė atsiriboti nuo susitarimo, taip, žinoma, tik dar kartą pademonstruodama, kaip ji vis labiau izoliuojasi politinėje arenoje.“, pažymėjo Europos komisijos narys, Virginijus Sinkevičius.
Kad sutartis įsigaliotų, ją turi ratifikuoti mažiausiai 60 valstybių. Jai įsigaliojus, šiuose tarptautiniuose vandenyse bus galima steigti saugomas jūrų teritorijas ir taip išsaugoti jų biologinę įvairovę.
JT Generalinės Asamblėjos metu, ES komisijos narys taip pat susitiks su Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus pavaduotoja Amina Mohammed, Saudo Arabijos užsienio reikalų ministru ir specialiuoju pasiuntiniu klimato kaitai, Adel Al Jubeir, Monako Princu Albertu II.