2024, balandžio 24, Trečiadienis

ES Bendrųjų reikalų taryboje viceministrė J. Neliupšienė ragino steigti Specialų tribunolą Rusijos agresijos nusikaltimui tirti, stiprinti sankcijas ir kuo greičiau įvesti dujų kainų lubas

Spalio 18 dieną užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė dalyvavo Europos Sąjungos (ES) Bendrijų reikalų tarybos (BRT) posėdyje Liuksemburge, kurio metu svarstytas pasirengimas spalio 20-21 dienomis vyksiančiai Europos Vadovų Tarybai (EVT), taip pat aptarti ES instituciniai ir ateities klausimai.

Rengiantis artėjančiam EVT susitikimui, diskutuota Rusijos agresijos ir paramos Ukrainai klausimais, aptarta Europoje susidariusi energetinė ir ekonominė situacija bei ES santykiai su Kinija.

„Esame lūžio taške, kai Rusija plečia agresiją Ukrainoje, artėjant žiemai kėsinasi į Ukrainos strateginę infrastruktūrą, o visam pasauliui grasina branduoliniu ginklu, todėl Ukrainai kaip niekada anksčiau svarbi ES ir jos valstybių narių parama, pirmiausiai karinė ir finansinė“, – teigė viceministrė. Ji taip pat paragino užkirsti kelią sankcijų apėjimui ir jas toliau stiprinti tiek Rusijos, tiek Baltarusijos režimams.

Pasak J. Neliupšienės, privalo būti sukurtas Specialusis tribunolas Rusijos agresijos nusikaltimui ir nusikaltimams prieš žmoniją tirti. Įvertinę Rusijos atsakomybę, turėtume teisinių priežasčių panaudoti įšaldytas Rusijos lėšas Ukrainos atstatymui.

BRT posėdžiu metu didelis dėmesys taip pat skirtas priemonėms apriboti Lietuvoje ir Europoje kylančias energijos kainas. „Artėjant žiemai, reikalingos skubios europinės priemonės dėl dujų kainų lubų ir ES lygmens kompensacinis mechanizmas. Tikimės europiniu solidarumu paremto sprendimo, kuris prisidėtų prie sklandaus ES vidaus rinkos veikimo“, – sakė J. Neliupšienė.

Viceministrė posėdžio metu taip pat pabrėžė, kad ES turėtų įvertinti Kinijos laikyseną dėl karo Ukrainoje ir tai turėtų poveikio visos ES ir Kinijos ateities santykiams.

Aptariant Europos Parlamento (EP) rinkimų reformą, viceministrė J. Neliupšienė palankiai įvertino EP siūlymus dėl sklandesnio rinkimų proceso ir piliečiams patogesnių balsavimo galimybių, kurios skatintų jų įsitraukimą ir aktyvumą rinkimuose. Ji taip pat pažymėjo, kad Lietuva kritiškai vertina EP siūlymą įsteigti bendrą visos ES rinkimų apygardą ir naudoti joje transnacionalinius kandidatų sąrašus bei atkreipė dėmesį, kad reikėtų įvertinti skirtingas valstybių narių konstitucines nuostatas.

Tarybos susitikime taip pat buvo keičiamasi nuomonėmis dėl EP pasiūlymo sušaukti Konventą ES Sutartims peržiūrėti. Lietuvos požiūriu, ES susiduriant su saugumo, energetikos ir ekonominiais  iššūkiais, reikėtų susilaikyti nuo institucinių ginčų ir susitelkti į konkrečių, piliečiams rūpimų problemų sprendimą, visų pirma, tose srityse, kuriose galime pasiekti konsensusą ir sustiprinti ES vienybę.

- Reklama -

Naujausi straipsniai