2024, balandžio 24, Trečiadienis

EP nariai siūlo supaprastinti dalyvavimą rinkimuose kitose ES valstybėse

Antradienį europarlamentarai pritarė rinkimų į savivaldą ir Europos Parlamentą taisyklių pataisoms, siekdami panaikinti ES piliečiams trukdžius dalyvauti kitų ES valstybių rinkimuose.
Daugiau kaip 11 mln. rinkimų teisę turinčių ES piliečių gyvena ES valstybėje, kuri nėra jų kilmės šalis. Siekdami pasinaudoti savo teise rinkti arba būti kandidatais rinkimuose, šie rinkėjai susiduria su nemažai kliūčių.

Europarlamentarai patvirtino rinkimų taisyklių pakeitimus, kuriais siekiama supaprastinti minėtų asmenų registraciją rinkimams, informaciją apie būsimus rinkimus teikti įvairiomis ES kalbomis, taip pat sudaryti įprastinio balsavimo alternatyvas, pavyzdžiui, elektroniniu būdu. EP nariai taip pat ragina panaikinti išimtis, kurios leidžia ES valstybėms riboti kitų ES valstybių piliečių teises dalyvauti rinkimuose, jei tokie piliečiai sudaro daugiau kaip 20 proc. bendro šalies rinkėjų skaičiaus. Liuksemburge apie 40 proc. rinkėjų yra kitų ES valstybių piliečiai, Belgijoje – apie 8 proc., Lenkijoje – apie 0,09 proc., o Lietuvoje – apie 0,21 proc.

EP pranešėjas dėl Europos Parlamentų rinkimų Damian Boeselager (Žalieji, Vokietija) pažymėjo: „Viena iš ES stiprybių yra laisvė judėti ir gyventi bet kur, tačiau pernelyg dažnai mūsų politinės teisės baigiasi pasienyje, todėl negalime balsuoti Europos ar vietos savivaldos rinkimuose ten, kur gyvename. Didžiuojuosi, kad Europos Parlamentas pasiūlė dalyvavimą EP ir vietos rinkimuose paversti labiau europietišku. ES valstybės turėtų sekti mūsų pavyzdžiu ir užtikrinti, kad dalyvauti rinkimuose būtų paprasčiau ir kad rinkimai vyktų moderniau. Raginu jas tai padaryti iki šios vasaros.“

Europos Parlamento rinkimų taisyklių pataisoms pritarė 500 EP narių, 143 nepritarė, o 9 susilaikė. Savivaldos rinkimų taisyklių pataisoms pritarė 504 EP narių, 79 nepritarė, o 69 susilaikė.

Europos Parlamento siūlymai yra konsultacinio pobūdžio. Galutinį sprendimą dėl rinkimų taisyklių pakeitimų turės vieningai priimti ES Taryba.

- Reklama -

Naujausi straipsniai