Ar žinote, kiek sumažėjo Lietuva? Nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo gyventojų skaičius šalyje sumažėjo 898 tūkst. – tai sudaro beveik 25 proc. gyventojų. Vis tik pastarųjų metų skaičiai džiugina – imigracija ėmė lenkti emigraciją. Rugsėjo 20 d. 17 val. Panevėžio kraštotyros muziejus lankytojams atveria ilgai brandintą ir iki smulkmenų tobulintą ekspoziciją „Pasilikti, emigruoti, grįžti?“, kurioje susipina ne tik praėjusio amžiaus, bet ir šių dienų emigrantų istorijos, pasakojančios apie nelengvus pasirinkimus išvykti, o kartais ir lengviau atsikvėpti leidžiančius sugrįžimus.

Naujoje ekspozicijoje pasakojama apie plačiai po pasaulį išsibarsčiusių išeivių elgsenos modelius. Pasak Panevėžio kraštotyros muziejaus direktoriaus dr. Arūno Astramsko, šios ekspozicijos tikslas yra parodyti, jog net ir didžiosios depresijos, krizių akivaizdoje vis vien yra išeitis.

Emigracija paskutinius šimtmečius yra aktuali tema, kuria, pasak rengėjų, reikia kalbėti kaip įmanoma plačiau.

Ekspozicijoje „Pasilikti, emigruoti, grįžti?“ plačiai aptariamos Panevėžio inteligentijos išeivių istorijos. Lankytojai gali susipažinti su rašytojo, filantropo Vlado Rasčiausko, kalbininko Petro Būtėno ir lietuvybės puoselėtojos, labdaringų renginių organizatorės Aleksandros Kalvėnaitės Kazickienės gyvenimo istorijomis.

Norint pristatyti unikalų santykį su gimtuoju miestu, specialiai ekspozicijai parengti video pasakojimai tų žmonių, kurie gyveno, šiuo metu kuria gyvenimą ar po emigracijos sugrįžo gyventi į Panevėžį. Pasakojimai dalinasi buvusi tremtinė Vanda Narvydaitė Kalvėnienė, pirkimų vadybininkė Ilona Biržytė, Lietuvos robotikos asociacijos vadovas, verslininkas Daumantas Simėnas, moksleivis, imigrantas iš Rusijos Ilja Lazarenko, inžinierius, Lietuvos šaulių sąjungos narys Andrius Masilionis, kultūrinių ir meninių renginių prodiuserė, buvusi emigrantė Vaida Andrijauskaitė, eksperimentinės fotografijos kūrėjas iš Prancūzijos, imigrantas Dan Hermouet, emigrantė Giedrė Stacevičienė bei interjero dizainerė, emigrantė Diana Lukjančiuk.

Ar buvusi neperžengiama skirtis renkantis pasilikti, emigruoti, grįžti postmoderniame pasaulyje nyksta? Gal dabar viskas persipina ir yra suderinama? Atsakymai ekspozicijoje „Pasilikti, emigruoti, grįžti?“.

Parengė vyr. muziejininkė-atstovė informacijai Rasa Jasiūnienė

Komentarai
Print Friendly, PDF & Email