Sinoptikai praneša, jog šios savaitės pradžioje termometro stulpeliai naktį nukris žemiau nulio. Tai reiškia, kad vis didėjančios šalnos automobilių vairuotojus ragina būti atidesniais keliuose – pirmosios plikšalos itin pavojingos. „Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad rudens ir žiemos sezonu išmokos už autoavarijas siekia keliolika milijonų eurų sumas. Vairuotojams būtina ne tik atidžiau vairuoti, bet ir pasirūpinti technine automobilio būkle.

„Lietuvos draudimo“ ekspertai atskleidžia, kad eismo įvykių pastebimai daugėja, vos tik dienos ilgąją laiko dalį tampa tamsios, padažnėja lietus bei daugėja šalnų. Pernai nuo spalio pradžios iki gruodžio pabaigos „Lietuvos draudimas“ užregistravo daugiau nei 12 tūkst. avarijų.

„Tokios orų permainos išties turi didelės įtakos kelių eismo dalyvių vairavimo kokybei, nes vairuotojai spėja pamiršti vairavimo slidžiais keliais įgūdžius. Ne visiems vairuotojams pavyksta vėl greitai prisitaikyti prie sunkesnių eismo sąlygų, pakeisti vairavimo įpročius ar pasiruošimą kelionei, tačiau tai daryti būtina. Visgi autoįvykių nuostoliai yra brangūs ir gali siekti nuo kelių šimtų eurų iki keliasdešimt tūkstančių eurų.

Pavyzdžiui, 2020 metais rugsėjo-gruodžio mėnesiais išmokėjome beveik 20 milijonų eurų sumą už nelaimingus įvykius keliuose ir šiais metais galime tikėtis panašių sumų. Nuostolių skaičius sparčiai auga, o lapkritis dar tik įpusėjo“, – sako „Lietuvos draudimo“ Operacijų departamento vadovas Artūras Juodeikis.

Draudimo specialistas pastebi, kad, ypač pirmųjų plikšalų metu, keliones būtina planuoti ir pasilikti daugiau laiko, nes dėl sulėtėjusio eismo galimi automobilių kamščiai. Ekspertas prieš vis didesnius šalčius dalinasi ir kitais svarbiausiais patarimai vairuotojams.

Dėmesys padangoms

Ekspertas atkreipia dėmesį, kad rudenį ir žiemą kelio danga yra nuolat slidi, o šią savaitę dar pavojingesni gali būti rytai.

„Naktį šalnos vis didėja, todėl ryte svarbu atkreipti dėmesį ir susitelkti į saugų vairavimą. Ypač mažesniuose miestuose ryte gali būti slidesnis kelias, nes naktį judėjimas juose retesnis.

Pirmieji šalčiai ir plikšala vairuotojams sukelia daug papildomų iššūkių. Dar praėjusią savaitę buvo būtina pasikeisti vasarines padangas į žiemines, taip pat svarbu prisiminti, kad aplinkos temperatūros svyravimai veikia oro slėgį padangose. Atšalus slėgis jose gali sumažėti, taigi visada derėtų patikrinti, ar slėgio rodikliai atitinka automobilio gamintojų nurodytus reikalavimus“, – teigia Artūras Juodeikis.

Kaip pataria ekspertas, esant plikšalai svarbu pasirinkti saugų greitį, kuris leistų savalaikiai sureaguoti į aplinkos situacijas – pavyzdžiui staigų priešais esančio automobilio stabdymą ar netikėtai važiuojamoje dalyje atsidūrusį pėsčiąjį. Todėl svarbus ne tik greitis, bet ir būtina laikytis didesnio atstumo nuo priešais važiuojančio automobilio, lėtai artėti prie pėsčiųjų perėjų.

„Taip pat rekomenduočiau atkreipti dėmesį į žiedines sankryžas – jose važiuoti atsargiau, lėčiau daryti posūkius. Važiuojant slidžiu keliu kelis kartus pailgėja stabdymo kelias, automobilis kitaip elgiasi manevravimo metu. Ilgainiui vairuotojai pripranta prie to, tačiau itin apgaulingos būna pirmosios šalnos“, – sako Artūras Juodeikis.

Geresniam matomumui – nauji valytuvai ir kilimėliai

Taip pat, šiuo laikotarpiu dėl gausesnių kritulių ir tamsos suprastėja matomumas, todėl būtina pasirūpinti automobilių stiklų švara, jog jie nebūtų aprasoję ar apšalę.

„Rekomenduočiau įsigyti naujus valytuvus, pasikeisti langų plovimo skystį į specialiai žiemos sezonui pritaikytą, po ranka turėkite šluotelę ir grandiklį sniegui ar ledukui pašalinti nuo langų. Jei pastebite, kad ryte automobilio langai aptraukti ledu – neskubėkite jo grandyti ar jungti valytuvų, nes juos tik sugadinsite. Pirmiausia pašildykite stiklą iš vidaus, kad ledo sluoksnis atitirptų“, – patarimu dalinasi „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

Artūras Juodeikis tai pat pažymi langų rasojimą – anot jo, tai didelė problema, todėl svarbūs keli aspektai.

„Siūlyčiau, artėjant žiemai, pasikeisti kilimėlius iš medžiaginių į guminius, nes į juos ne taip lengvai įsiskverbia drėgmė. Langų rasojimui iš vidaus gali padėti ir pakeistas salono filtras. Jei jis užsikišęs – drėgmė iš automobilio vidaus pasišalina daug sudėtingiau. Labai svarbu, kad puikus matomumas būtų užtikrintas nuo pat kelionės pradžios, todėl jokiu būdu nepradėkite važiuoti, kol neįsitikinote, kad langai visiškai švarūs bei neužrasoję. Ypač tai svarbu, kai yra tamsu – o prieblanda bei tamsuma šiuo laikotarpiu laikosi ir rytais, ir vakarais kai anksti temsta“, – sako draudimo Artūras Juodeikis.

Tvarkingi žibintai

Kaip teigia ekspertas, tinkamai sureguliuoti žibintai užtikrina, kad vairuoti esant darganai, rūkui ir prietemai bus lengviau.

„Būtent netinkamai sureguliuoti artimųjų šviesų žibintai yra dažniausiai techninės apžiūros kontrolierių aptinkamas trūkumas. Taigi žibintus būtina pasitikrinti periodiškai. Atkreipčiau dėmesį, kad rudenį ir žiemą žibintai dažniau apsineša purvu, tad šviesos prietaisų švara reikia rūpintis periodiškai ir nuolatos“, – teigia Artūras Juodeikis.

Akumuliatoriais pasirūpinkite jau šiandien

„Lietuvos draudimo“ ekspertas pažymi, kad žiemos laikotarpiu išauga poreikis nemokamai techninei pagalbai, todėl svarbu iš anksto pasirūpinti akumuliatoriais, kad jie būtų tvarkingi.

„Staiga atšalus orams sulaukiame daug pagalbos prašymų užvesti automobilį, nes išsikrauna akumuliatoriai. Būtent todėl jau dabar raginčiau vairuotojus pasirūpinti automobilio akumuliatoriaus būkle – ruduo yra tam tinkamiausias laikas.

Akumuliatoriaus elektrinė talpa sumažėja, kai lauke vyrauja žema temperatūra, o automobilyje veikia šildymas, radijas ir kiti prietaisai, kurie lemia dideles energijos sąnaudas. Šaltuoju sezonu pasitaiko dienų, kai techninės pagalbos prašymų skaičius išauga 10 kartų – vien dėl išsikrovusių akumuliatorių“, – pasakoja Artūras Juodeikis.

Ekspertas primena, kad galima pasinaudoti nemokama technine pagalba. Bendrovės klientams ji suteikiama, kai po eismo įvykio reikia transportuoti automobilį, kuris nėra tinkamas kelionei tęsti. Specialistai taip pat padeda ištempti sniege ar purve užklimpusį automobilį, gali pakeisti ratą ar pristatyti iki 10 litrų degalų. Taip pat populiari pagalba, kai reikia greitai užvesti variklį išsikrovus akumuliatoriui, teikiama avarinio durelių atrakinimo pagalba.

„Lietuvos draudimas“ yra didžiausia draudimo bendrovė šalyje, savo paslaugas teikianti daugiau nei 588 tūkstančiams privačių ir verslo klientų. Bendrovė užima didžiausią ne gyvybės draudimo rinkos dalį šalyje ir turi daugiau nei 1000 darbuotojų komandą visoje Lietuvoje. „Lietuvos draudimas“ yra ne kartą pripažintas Geriausiu darbdaviu Baltijos šalyse.

Komentarai
Print Friendly, PDF & Email