2024, liepos 15, Pirmadienis

Derliaus šventėje pagerbti geriausi rajono žemės ūkio darbuotojai

reklama rubai

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre vyko tradicinė, šiemet jau 22-oji, Panevėžio rajono savivaldybės šventė „Derlius 2017“, skirta pagerbti žemės ūkio darbuotojus ir padėkoti jiems už nuoširdų sąžiningą darbą, meilę savo profesijai, ištikimybę žemei bei gimtajam kraštui.

Į šią šventę kviečiami patys geriausi žemės ūkio atstovai – žmonės, kurie yra be galo svarbūs Panevėžio rajonui ir Lietuvai, nes visi gyvename iš jų rankomis išaugintų ar pagamintų turtų.

Renginį pradėjęs Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Vytas Jakubonis sakė, kad Panevėžio rajono ūkininkų darbštumas padeda rajonui užimti tvirtas pozicijas  žemės ūkio srityje. Kasmet deklaruojamas žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotas – didžiausias šalyje. 2017 metais 2 837  pareiškėjai deklaravo daugiau kaip 113 tūkst. ha žemės ūkio naudmenų – 3,92 proc. viso šalyje deklaruoto ploto. Beveik kasmet į aruodus rajone subyra ketvirtis milijono tonų grūdų.

Pieninė galvijininkystė rajone yra pirmaujanti gyvulininkystės produkcijos gamybos kryptis. Pagal laikomų galvijų skaičių Panevėžio rajonas šalyje užima 10, karvių – 9 vietą. Rajone stebima bandų stambėjimo tendencija, tačiau kasmet mažėja ūkių, laikančių 1–2 karves. Rajone vidutinis karvių bandos dydis – 11,8 karvės (šalyje tik 6,5). Didelę įtaką pieno gamybos augimui rajone turi 12 žemės ūkio įmonių, kurios plėtoja gyvulininkystę ir stabilizuoja pieno gamybos padėtį rajone.

2017 m. rajone medų kopinėjo 252 bitininkai, laikantys 7 214 bičių šeimų, tai antra vieta šalyje.

V. Jakubonio pranešime paliesta ir skaudi šiemetė tema – dalį derliaus pražudžiusios liūtys. Rugsėjo 20 d. paskelbus ekstremalią situaciją rajone, derliaus nuostoliai dėl nenuimtų ir naujai pasėtų kultūrų sudarė 7,6 milijono eurų.

Iki spalio 31 d. iš žemės ūkio veiklos subjektų surinkti 236 prašymai atlyginti žalą, rajone liko nenuimta 3 692 ha įvairių kultūrų. Žala dėl nenuimtų kviečių sudaro daugiau kaip 0,5 mln., dėl grikių – 0,23 mln., dėl žirnių – 0,215 mln. eurų.

Kita problema ta, kad dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės rajone mažiesiems, iki 10 kiaulių laikantiems ūkininkams, teko išskersti kiaules. 147-iems pareiškėjams už išskerstas 454 kiaules išdalyta 51 tūkst. eurų paramos.

Tačiau nepaisant visų sunkumų, ūkininkai išsaugojo optimizmą.

Į sceną pasveikinti darbštuolius pakilęs Panevėžio rajono savivaldybės meras Povilas Žagunis, dėkodamas už triūsą ir atsidavimą, palinkėjo žemdirbiams tvirtai atlaikyti gamtos išbandymus. Meras pasidžiaugė, kad Panevėžio rajone pagaminama 16 proc. visos šalyje pagaminamos žemės ūkio produkcijos.

Žemės ūkio darbuotojams šventėje buvo skirti ne tik padėkos žodžiai, bet ir įvairūs apdovanojimai.

Meras P. Žagunis Savivaldybės padėkomis apdovanojo Panevėžio bitininkų draugijos pirmininką Alfonsą Rutkauską – už kūrybingą ir gerą XLI Lietuvos bitininkų šventės organizavimą ir įgyvendinimą; ūkininko Ovidijaus Pečeliūno ūkio darbuotoją Vytautą Kiūrą –  už sąžiningą ir atsakingą požiūrį į darbą; ŽŪB „Panevėžio agrocentras“ jaunąjį mechanizatorių Evaldą Pergizą – už gerą ir sąžiningą darbą; Smilgių seniūnijos seniūno pavaduotoją Tatjaną Kondratavičienę – už profesionalų ir nepriekaištingą pareigų atlikimą; ūkininko Raimondo Vitkausko ūkio dirbtuvių vedėją Stasį Eičą – už ilgametį sąžiningą darbą ir aktyvią poziciją priimant iššūkius žemės ūkio sektoriuje; Karsakiškio seniūnijos ūkininkę Dalę Dambrauskienę – už ilgametį darbą puoselėjant daržininkystės ūkį; žemės ūkio bendrovės „Papalčiai“ mechanizatorių Vladą Barvainį – už ilgametį sąžiningą darbą; žemės ūkio bendrovės „AUGA Gustoniai“ valdybos pirmininkę Vidą Šukutienę – už aukštos žemdirbystės kultūros plėtojimą ūkiuose.

Į šventę pasveikinti ūkininkus atvyko Seimo nariai Guoda Burokienė, Antanas Baura, Petras Nevulis. Jie apdovanojo ūkininkus Donatą Tumą, Karolį Šikšną, 45 metus Aukštadvario žemės ūkio bendrovėje buhaltere dirbančią Aldoną Žukienę.

Pasveikinti žemės ūkio darbuotojus atvykusi žemės ūkio ministro patarėja Liuda Tuomaitė Žemės ūkio ministerijos Padėkos raštais apdovanojo Naujamiesčio seniūnijos ūkininką Aloyzą Trumpauską – už sėkmingą grūdininkystės ūkio plėtojimą ir paramą bendruomenei; Smilgių seniūnijos ūkininką Algimantą Pamarnacką – už naujų technologijų taikymą ir aktyvią veiklą bendruomenėje; ūkininko Raimondo Vitkausko ūkio vyriausiąją buhalterę Eleną Stukonienę – už ilgametį sąžiningą darbą ir aktyvią poziciją žemės ūkio sektoriuje; Ėriškių žemės ūkio bendrovės vyriausiąją buhalterę Danguolę Petraitienę – už nuoširdų ilgametį darbą ir meilę savo profesijai; uždarosios akcinės bendrovės „Krekenava“ mechanizatorių Algimantą Adamkevičių – už ilgametį, sąžiningą darbą; Vadoklių seniūnijos ūkininkę Ritą Vasiliauskienę – už pienininkystės ūkio vystymą ir geranorišką paramą bendruomenei.

Su švente ūkininkus laikinasis Žemės ūkio rūmų pirmininkas Sigitas Dimaitis, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis ir prezidiumo narė Angelė Narbutienė, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

Svečiai į sceną pakvietė apdovanoti Miežiškių seniūnijos ūkininką Ričardą Jasiūną, ŽŪB Žibartoniai vairuotoją Tomą Navagrucką, Aukštadvario žemės ūkio bendrovės vyr. agronomą Algirdą Ochmaną, Krekenavos seniūnijos ūkininką Vytautą Valikonį.

Tradiciškai šventės metu paskelbti ir apdovanoti konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojai. Jiems prizus įteikė Panevėžio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Danguolė Kuzmienė ir UAB „Norfus“ vadybininkė Akvilė Žebrauskaitė.

Pirmoji vieta šiemet atiteko Ramygalos seniūnijos ūkininkams Ingai ir Ovidijui Pečeliūnams, antroji – Upytės seniūnijos ūkininkams Algei ir Antanui Zopeliams, trečioji – Astai ir Sauliui Brazdžiūnams iš Karsakiškio seniūnijos.

Savivaldybės mero pavaduotojas Antanas Pocius paskelbė ir prizus įteikė konkurso „Ekologinis ūkis 2017“ nugalėtojams. Pirmoji vieta atiteko Naujamiesčio seniūnijoje įsikūrusiai ŽŪB „AUGA Gustoniai“, antroji – Smilgių seniūnijos ŽŪB „AUGA Smilgiai“, trečioji – Raguvos seniūnijos ŽŪB „Agrolankos“.

Žemdirbiams sveikinimo žodį tarė ir dovanas teikė šventės rėmėjai, bendradarbiavimo partneriai, bankų, draudimo įmonių, Žemės ūkio konsultavimo tarnybos Panevėžio skyriaus, Panevėžio kredito unijos atstovai, kt. svečiai.

Nuo seno žinoma, kad geras arimas būtinas ne tik žemę ruošiant pavasario sėjai, bet itin svarbu gerai ją įdirbti iš rudens. Šis ruduo žemdirbiams pagailėjo gero oro, tačiau pasidžiaugti turime kuo. Liepos mėnesį Lietuvos artojų varžybose kokybišku arimu komisiją sužavėjo pirmą kartą jose dalyvavęs 18 metų Augustinas Vasiliauskas iš Panevėžio profesinio rengimo centro, kuriam atiteko ne tik Jauniausio artojo titulas, bet ir pirmoji vieta tradicinių netobulintų plūgų grupėje.

Savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis jaunajam artojui įteikė dovaną, o Seimo narys P. Nevulis užrišo tautinę juostą.

E. Lunskis apdovanojo jaunojo artojo mokytoją Romualdą Kavaliūną, taip pat –  konkurse „Pažangiausias bitynas Lietuvoje 2017“ antrosios vietos laimėtojus Zitą ir Algimantą Antanaičius.

Po iškilmingos dalies šventės dalyviai šnekučiavosi, įspūdžiais dalijosi prie vaišių stalų, vėliau grįžo į salę žiūrėti spektaklio „Hanuma“.

- Reklama -

Naujausi straipsniai