2024, gegužės 23, Ketvirtadienis

Dauguma Panevėžio rajono vaikų jaučiasi laimingi arba pakankamai laimingi

Panevėžio rajono mokiniai gerokai dažniau žiūri televizorių ir sėdi prie kompiuterio nei sportuoja. Mergaitės vaisius ir daržoves valgo dažniau nei berniukai, bet mankštinasi rečiau. Šiuos ir kitus įdomius faktus apie vaikų gyvenseną atskleidė atlikta apklausa.

2016 metais pirmą kartą visose savivaldybėse buvo vykdomas mokyklinio amžiaus (5, 7 ir 9 (pirmų gimnazijos klasių) mokinių gyvensenos tyrimas. Apklausas atliko savivaldybių visuomenės sveikatos biurų specialistai. Panevėžio rajono savivaldybėje apklaustas 621 mokinys (5 klasė – 33,8 proc., 7 klasė – 35 proc., 9 klasė – 31,2 proc.; berniukai – 51 proc., mergaitės – 49 proc.).

Sveikatos vertinimas ir laimingumas

Dauguma (84,4 proc.) Panevėžio rajono vaikų jaučiasi laimingi arba pakankamai laimingi vertindami savo dabartinį gyvenimą.

49,2 proc. vaikų mano, kad jų sveikata gera, 34,3 proc. – kad puiki, 16,5 proc. vaikų pažymėjo, kad jų sveikata yra patenkinama arba bloga.

Berniukų daugiau negu mergaičių jaučiasi laimingi. Puikiai savo sveikatą vertina taip pat daugiau berniukų negu mergaičių. Penktokų, kurie jaučiasi labai laimingi, yra daugiau negu septintokų ir devintokų.

Fizinis aktyvumas ir pasyvus laisvalaikis

Kasdien, ne pamokų metu, apie 60 minučių ir ilgiau sportuoja ir mankštinasi tik 7,5 proc. mokinių, 4–6 kartus per savaitę sportuoja 23 proc. mokinių, 2–3 kartus – 29 proc., o 5 proc. – niekada nesportuoja. Berniukai sportuoja ir mankštinasi dažniau negu mergaitės (kasdien sportuoja dvigubai daugiau berniukų negu mergaičių).

Net 17,2 proc. mokinių 4 ir daugiau valandų per dieną žiūri televizorių, žaidžia kompiuteriu. Kuo vyresnė klasė, tuo daugiau mokinių pasyviai leidžiančių laiką.

Mityba

Darbo dienomis, kai vaikai eina į mokyklą, kasdien pusryčiauja tik 38,4 proc. apklaustųjų. Savaitgaliais pusryčiauja 75 proc. mokinių. Berniukų, pusryčiaujančių visas penkias darbo dienas, yra daugiau (51,2 proc.) nei mergaičių (49 proc.).

Tik trečdalis Panevėžio rajono mokinių vaisius ir daržoves valgo bent kartą per dieną. Mergaitės dažniau nei berniukai valgo vaisius ir daržoves.

Žalingi įpročiai

Bent kartą per savo gyvenimą tabako gaminius rūkė 44 proc. apklaustųjų. Per pastaruosius 12 mėnesių bent kartą tabako gaminius rūkė 18,5 proc., elektronines cigaretes – 11,7 proc. Berniukų, išbandžiusių elektronines cigaretes, yra daugiau nei mergaičių.

Daugiau nei pusė (52,6 proc.) Panevėžio rajono mokinių per gyvenimą bent kartą vartojo kokį nors alkoholinį gėrimą, o dažniau nei kas penktas mokinys (22,7 proc.) buvo išgėręs tiek, kad jautėsi apsvaigęs.

4,3 proc. mokinių bent kartą per gyvenimą yra vartoję marihuaną ar hašišą.

Patyčios, smurtas, nelaimingų atsitikimų prevencija

Daugiau nei pusė (54,1 proc.) Panevėžio rajono mokinių per paskutinius du mėnesius nesityčiojo iš kitų mokinių. Taip pat daugiau nei pusė (55,1 proc.) mokinių patys nepatyrė patyčių. Kuo vyresnė klasė, tuo mažiau patyčių patiria iš kitų ir patys mažiau tyčiojasi.

89 proc. vaikų per paskutinius du mėnesius nėra patyrę tėvų fizinės bausmės. 6 proc. vaikų prisipažino, kad kartą ar du kartus tėvai juos mušė ar kitaip fiziškai baudė.

Važiuodami automobiliu saugos diržus visada segi 73,7 proc. mokinių. Atšvaitus nešioti vis dar vengiama – tik kas ketvirtas mokinys visada juos nešioja tamsiu paros metu, o visai jų nenešioja 34 proc. mokinių. Vyresni mokiniai atšvaitus nešioja rečiau nei jaunesni.

- Reklama -

Naujausi straipsniai