2024, liepos 18, Ketvirtadienis

Britų fotomenininkų parodoje – atominės elektrinės miestas ir jo gyventojai

reklama rubai

Gegužės 13 d. Panevėžio miesto dailės galerijos skyriuje – Fotografijos galerijoje atidaroma britų menininkų Jonty Tacon ir Laurie Griffith fotografijų paroda „Babochka” (liet. „drugelis“). Tai fotografinis tyrimas, kurio objektas – Visaginas.

Atokus ir palyginus mažai pažįstamas Lietuvos miestas sovietinės okupacijos metais buvo specialiai įkurtas tuo metu galingiausios pasaulyje atominės elektrinės statytojams ir darbuotojams. Lietuvos ir Latvijos pasienyje esanti Ignalinos atominė elektrinė buvo ambicingas projektas, turėjęs užtikrinti solidžią ateitį Visagino gyventojams.

Lietuvai siekiant įstoti į Europos Sąjungą Ignalinos elektrinės eksploatavimo nutraukimas tapo pagrindine sąlyga. Elektrinėje buvo naudojamos tokios pat reaktoriaus technologijos (RBMK-1500) kaip ir Černobylyje.

Jėgainės uždarymo įtaka Visagino miestui tapo pagrindine J. Tacon ir L. Griffith fotografijos projekto „Babochka” ašimi. Menininkai įsitraukė į kadaise labai uždaros vietinės bendruomenės, kurią sudarė visos buvusios Sovietų sąjungos tautų žmonės, gyvenimą ir iš arti tyrinėjo kone šventai saugomą elektrinės vidų. Išryškėjo išdidumo, išlikimo, bendruomeniškumo ir kartu suskaldytos tapatybės paveikslas.

J. Tacon ir L. Griffith projekte galima rasti kasdienybės ir monumentalumo kombinacijų, padedančių žiūrovams ryžtis kelionei ne tik po jėgainės vidų, bet ir po patį miestą, jo gyventojų namus. Vietos, prasmės ir tapatybės paieškų istorijos išjudina buvimo tikru Europos piliečiu sampratą tuo metu, kai viso žemyno idėja susiduria su dideliais išbandymais.

Dėmesio centre atsiduriančių aršių politinių debatų ir šių dienų Europos ekonominio nestabilumo kontekste, Lietuva atsiskleidžia kaip valstybė, kurios žmonės ieško tvarios tapatybės ir savo vietos prie europietiškų derybų stalo. Itin aktualūs klausimai dėl atominės energijos naudojimo, ypač turint omenyje tikrąją įvairių Jungtinės Karalystės ir Europos jėgainių uždarymo kainą, „Babochka” tobulai atspindi šių dienų istorijas.

Parodos organizavimo partneris – Lietuvos fotomenininkų sąjunga.

Fotografijos galerijoje (Vasario 16-osios g. 11, Panevėžys) parodą bus galima pamatyti iki birželio 18 dienos.

 

Panevėžio miesto dailės galerijos inf.

- Reklama -

Naujausi straipsniai