2024, liepos 18, Ketvirtadienis

Bardo S. Mykolaičio atminimui – respublikinis dainuojamosios poezijos festivalis Ramygaloje

reklama rubai

Ramygalos kultūros centre vyko šalies jaunimo dainuojamosios poezijos festivalis Sauliui Mykolaičiui atminti. Festivalio pavadinimas ,,Stygos danguj‘‘ – žodžiai iš aktoriaus, bardo dainos ,,Matrica‘‘. Festivalis gimė Ramygalos gimnazijoje. Vėliau padovanotas kultūros centrui, įgavo šiek tiek kitokį veidą, bet vis dar neprarado populiarumo.

Nuo 2010 m. vykstantis festivalis šiemet sulaukė atlikėjų iš Pasvalio, Vilniaus, Kauno, Mykoliškio, Raguvos, Prienų. Festivalio žiūri komisijai tradiciškai pirmininkavo Lietuvos teatro ir kino aktorius, teatro pedagogas, dainuojamosios poezijos festivalių meno vadovas, koncertų organizatorius, dainų autorius ir atlikėjas Gediminas Storpirštis. Tai senos draugystės su Bardai.lt tąsa. Komisijos nariais buvo dainų autorius, aranžuočių meistras, puikus muzikantas Virginijus Kazlauskas ir charizmatiškoji ukulėlių mama Panevėžio rajone (ukulėlės – gitaras primenantys, iš Havajų kilę instrumentai, pasižymintys aukštu, ryškiu, labai autentišku garsu),  muzikos mokytoja, talentų atradėja Ingrida Bučinskienė.

Pirmąją vietą laimėjo Pasvalio P.Vileišio gimnazijos vokalinis ansamblis, kurį paruošė Faustas Petriškis, antrąją vietą, savo kūrybos dainomis užburusi žiūrovus, pelnė Raminta Rimiškytė, trečioji vieta atiteko debiutantui iš Mykoliškio Leonui Andžiui.

Festivalį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio rajono savivaldybė. Paramą skyrė ir Darius Mykolaitis, UAB ,,Statybų lyga‘‘ direktorius, vyresnysis bardo brolis ir didysis Sauliaus Mykolaičio kūrybos puoselėtojas.

Saulius Mykolaitis gimė, augo ir mokėsi Ramygaloje. Kūrybinį kelią čia ir pradėjo. Anksti netekę tėvų, trys broliai rūpinosi vieni kitais. Saulius taip ir neatsigavo po mamos mirties. Nuostabi daina ,,Pas mamą‘‘ kiekvienu žodžiu, kiekvienu akordu rodo didžiulį ilgesį ir netekties skausmą. Dauguma bardo dainų yra labai gilios, daugiaplanės, kiekvienas žodis turi tikslą ir pasiekia žiūrovus. Kalbėdamas jauniesiems atlikėjams, Gediminas Storpirštis linkėjo galvoti, ką norime išdainuoti klausytojui, galvoti, ką patys jaučiame ir kaip perduodame mintis.

Puikios muzikos ir bendrystės popietė. Kultūros centro kurtu, nuotaikingu animaciniu filmuku pagal Sauliaus Mykolaičio dainą ,,Nupiešti pasaulį‘‘ pradėtas renginys, sklandžiai ir šiltai nusklendė ore. Atrodė, kad iš tiesų scenoje įkurdintomis improvizuotomis stygomis žodžiai keliauja į dangų.

Festivalis-konkursas prisideda prie šio nuostabaus kūrėjo atminimo išsaugojimo. Kai kuriems tai būna ir pirma pažintis su bardo kūryba. Sauliaus Mykolaičio, aktoriaus, režisieriaus, atlikėjo, dainų autoriaus, bardo kūrybinis palikimas yra toks didelis, kad vis dar atrandame naujų spalvų, žodžių ir prasmių. Nesusitvarkęs su savo demonais, Saulius pasirinko negyventi. Klausydamiesi jo dainų, dabar jau galime nujausti, kur link tai vedė. Jo gyvenimo tragedija yra ir pamoka likusiems. Mokėti susitvarkyti, ieškoti galinčių padėti, matyti žmones, kuriems reikalinga pagalba. Kūryba padeda išsikrauti,  geri ir blogi dalykai, kurie mus jaudina nugula kūriniuose. Jei tai neliečia mūsų, tai nepalies ir žiūrovo. Tai ir sakome: išdainuokite, ištapykite ar dar kitaip paleiskite savo skausmą ir džiaugsmą, viešai ar tyliai. Tik nesinešiokite su savimi. Palikite vietos ateičiai.

Pasimėgauti festivalio akimirkomis galite Ramygalos kultūros centro feisbuko paskyroje.

Dėkojame visiems dalyvavusiems ir tikimės susitikti 2024 metų pavasarį.

Ramygalos kultūros centro vardu, Loreta Kubiliūnienė

- Reklama -

Naujausi straipsniai