2024, gegužės 21, Antradienis

Afrikinio kiaulių maro buferinėje zonoje – trys Panevėžio rajono savivaldybės seniūnijos

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriaus vasario 13 d. įsakymu išplėtus afrikinio kiaulių maro (AKM) buferinės zonos ribas, į ją pateko ir Panevėžio rajono savivaldybės Karsakiškio, Miežiškių bei Raguvos seniūnijų teritorijos. Jose esančiuose smulkiuose ūkiuose, neįgyvendinusiuose biologinio saugumo priemonių reikalavimų, ne vėliau kaip iki 2017 m. kovo 19 d. privaloma paskersti kiaules savo reikmėms arba jas nugaišinti ir gaišenas perduoti šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmonėms.

„Artimiausiomis dienomis apsilankysime kiekvienoje seniūnijoje ir paaiškinsime, kas ką ir kaip turi daryti. Labai svarbu, kad kiaulės būtų deklaruotos 2017 metais iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos,“ – pabrėžia Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas Žydrūnas Vaišvila.

Paskerstų kiaulių mėginius reikės pristatyti AKM tyrimams. Ž. Vaišvila primena, kad prieš skerdžiant, išvežant į skerdyklą ar nugaišinant kiaules, būtina informuoti atitinkamą VMVT teritorinę valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą arba VMVT įgaliotąjį privatų veterinarijos gydytoją dėl kiaulių klinikinės apžiūros ir mėginių afrikinio kiaulių maro tyrimams paėmimo.

Kiaulių laikytojai, paskerdę kiaules savo reikmėms arba VMVT patvirtintoje skerdykloje, iki kovo 19 d. Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka pretenduoja gauti papildomą kompensaciją už išankstinį kiaulių paskerdimą. 

Kiaulių laikytojams, nepaisantiems reikalavimų, gresia administracinės nuobaudos (nebus mokamos išmokos, kompensacijos ir kt).

AKM buferinė zona išplėsta, įvertinus AKM situaciją po ligos protrūkio Biržų rajone. Biržų rajono savivaldybė AKM protrūkį Vabalninko seniūnijos smulkiame kiaulių ūkyje yra pripažinusi ekstremaliu įvykiu.

Buferine zona taip pat paskelbtos Biržų rajono savivaldybės, Pasvalio rajono savivaldybės Daujėnų ir Krinčino seniūnijų, Kupiškio rajono savivaldybės Alizavos, Kupiškio, Noriūnų ir Subačiaus seniūnijų teritorijos.

Panevėžio rajone iš viso AKM nustatytas 12-oje vietų 43 šernams (7-iems sumedžiotiems ir 36 nugaišusiems).

Lietuvoje nuo šių metų pradžios liga patvirtinta 73-iose vietose 154-iems šernams (14-ai sumedžiotų ir 140-čiai nugaišusių). Tai gerokai daugiau nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį. 2016 m. sausio 1 – vasario 17 d. AKM nustatytas 10-čiai nugaišusių ir 12-ai sumedžiotų šernų.

- Reklama -

Naujausi straipsniai