Jeigu duomenys rodo, kad vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas siekia 5 proc., darbdaviai kartu su darbuotojų atstovais turės atlikti bendrą darbo užmokesčio vertinimą. ES valstybės turės nustatyti veiksmingas, proporcingas ir atgrasomąsias sankcijas, taikomas šias taisykles pažeidžiantiems darbdaviams, įskaitant baudas. Dėl pažeidimo žalą patyrę darbuotojai turės teisę reikalauti kompensacijos.
Taisyklėse numatoma, kad darbuotojai ir jų atstovai turės teisę gauti aiškią ir išsamią informaciją apie individualų ir vidutinį darbo užmokestį, šiuos duomenis suskirstant pagal lytį. Darbo sutartyse nebus galima numatyti sąlygų, draudžiančių darbuotojams atskleisti savo darbo užmokestį arba ieškoti informacijos apie savo ar kitos kategorijos darbuotojo atlyginimą.
Teismuose įrodinėjimo pareiga su darbo užmokesčiu susijusiais klausimais nuo darbuotojo perkeliama darbdaviui. Darbuotojui darbdavį padavus į teismą dėl vienodo darbo užmokesčio principo pažeidimo, pagal nacionalinius teisės aktus darbdavys turės įrodyti, kad diskriminacijos nebuvo.
„Mano prioritetas buvo parengti kuo labiau įtraukiančias ir veiksmingesnes priemones, kuriomis būtų užtikrinamas darbo užmokesčio skaidrumas. Pagaliau turime privalomas priemones kovai su moterų ir vyrų algų skirtumu. Be to, visi ES piliečiai įgyja daugiau galios, yra pripažįstami ir apsaugomi nuo diskriminacijos darbo užmokesčio srityje. Nebinarinės lyties tapatybės asmenys turi tokią pačią teisę gauti informaciją kaip vyrai ir moterys. Didžiuojuosi, kad šia direktyva pirmą kartą Europos teisės akte apibrėžėme sąveikinę diskriminaciją ir ją įtraukėme kaip sunkinančią aplinkybę nustatant nuobaudas“, – teigia EP Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto narė Samira Rafaela (Atnaujinkime Europą, Nyderlandai).
„Šis teisės aktas aiškiai nurodo, kad ES mums visiškai nepriimtina lyčių diskriminacija darbo užmokesčio srityje. Nuo senų laikų moters darbas nuvertinamas ir nepakankamai atlyginamas, o ši direktyva padės žengti svarbų žingsnį siekiant užtikrinti vienodą darbo užmokestį už vienodos vertės darbą. Labai džiaugiuosi, kad Parlamentui pavyko išplėsti sritį, sustiprinti socialinių partnerių vaidmenį ir užtikrinti tvirtas asmens ir kolektyvines teises“, – sako EP Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto narė Kira Marie Peter-Hansen (Žalieji, Danija).
Teisė aktą dar turės patvirtinti ES Taryba. Naujosios taisyklės įsigalios praėjus dvidešimčiai dienų nuo jų paskelbimo.
Už šį teisės aktą balsavo 427 EP nariai, prieš 79, susilaikė 76.
Vienodo darbo užmokesčio principas nustatytas Sutarties dėl ES veikimo 157 straipsnyje, tačiau visoje ES vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas tebeegzistuoja ir sudaro apie 13 proc., nors įvairiose valstybėse narėse jis gerokai skiriasi. Per pastaruosius dešimt metų šis rodiklis sumažėjo nežymiai.