Ryškiaspalvių gėlių parodoje – ir Alfonso Žobako atminimas

atsiuntė info@vapsvamedia.lt

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje atidaryta 14-oji paroda „Gėlė Baltijos keliui“. Kartu pirmoji, rengiama be šviesios atminties jos iniciatoriaus ir pradininko daktaro, gėlininko, visuomenininko Alfonso Žobako.

Skirtingai negu buvo galima prognozuoti iš vasaros orų, rudeninių žiedų į Atrijaus terasą sunešta tiek daug, kad teko ieškoti ir papildomos vietos, ir stalų, ir kur kas daugiau vazų.

„Man atrodo, kad tradicinė paroda reikalinga ir mano vyrui atminti, ir miesto žmonėms pasižiūrėti, ir svarbiai datai pažymėti. Pati nesu gėlininkė – tuo užsiėmė ir rūpinosi vyras. Mano daržas buvo bulvės ir burokai, – šypsosi žymiojo Panevėžio gėlių augintojo ir selekcininko žmona Regina Žobakienė, – Dabar prižiūrėti kardelius padėjo sūnus, marti. Mano pačios metai nebe tie – visgi devinta dešimtis – kad viską aprėpčiau. Todėl planuojame gėlių ūkį mažinti – pasilikti ir išlaikyti tik didžiuosius kardelius, tai yra apie 100 veislių“.

„Atvežėme tai, kas liko iš tėčio kolekcijos. Tai, kas žydi dabar. Tarp jų – ir pirmąsyk žiedus sukrovusios tėvelio išvestos veislės: „Puošmena“, „Bambino Litua“, – pasakoja iš užsienio grįžęs A. Žobako sūnus Tadas.

Šiemet bibliotekoje galima grožėtis įvairių spalvų, dydžių ir veislių kardeliais ir jurginais. Juos pristato 6 gėlių augintojai bei selekcininkai, Šiaulių botanikos sodas.

„Skaistgiriuose auginu 1000–1300 veislių jurginų. Šiemet buvo sunku – žemė arba skendo, arba trūkinėjo nuo sausros. Atvežiau tai, kas žydi ir galima nuskinti šiuo metu. Nors pati sau neskinu – patinka grožėtis lauke. Mano mėgstamiausi – apykakliniai ir anemoniniai“, – sako gėlių augintoja Virginija Gasiūnaitė.

Pirmąsyk bibliotekoje savo išaugintus žiedus pristato Radviliškio rajone gyvenanti Meilutė Močiškytė.

„Esu bandžiusi į parodą patekti anksčiau, tačiau tada neatsirado vietos. Iš šiandien atvežtųjų labiausiai norisi parodyti pačios išveistas jurginų veisles: „Gelmė“, „Mįslė“, „Paulius Širvys“ ir kt. Tai, kam prireikė kelerių metų. Iš viso esu išvedusi apie 30–40 veislių. Dabar 3 laukuose turiu apie 2000 kelmų. Žemės yra, sveikatos nebe“, – teigia M. Močiškytė.

„Su Alfonsu pažįstami nuo Sąjūdžio laikų. Jis ir užkrėtė savo aistra gėlėms. Pats perėmęs patirtį iš vieno pirmųjų Lietuvos selekcininkų Petro Balčikonio, ją perdavė kitiems. Dabar vien aš turiu apie 240 veislių kardelių“, – sako gėlininkas Leonas Adomavičius.

Rudeninius žiedus bibliotekoje taip pat eksponuoja Danutė Simonaitienė, Daiva Macijauskaitė, Šiaulių akademijos botanikos sodas.

„Lietuvoje gėlių parodų nėra daug. Džiaugiamės, kad ją organizuoja Bitės biblioteka. Mes čia pirmą kartą, todėl tai nauja patirtis. Pristatome selekcininko Silvestro Ramanausko darbo rezultatus. Kadangi patys kardelius auginame dar neseniai ir perėmėme Silvestro gėles, būti čia – puiki proga pabendrauti su Silvestro bendražygiais, pasitarti. Taip pat tikimės sulaukti kvietimo ir į būsimas parodas“, – sako Šiaulių akademijos botanikos sodo direktorius Martynas Kazlauskas.

Parodą kviečiame apžiūrėti iki rugpjūčio 24-osios (imtinai).

„Gėlė Baltijos keliui“ – Panevėžio kraštotyros muziejaus organizuojamos Europos dienos stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio dienos programos dalis.


Ryškiaspalvių gėlių parodoje – ir Alfonso Žobako atminimas

Gal patiks?

Aptiktas Adblock

Panašu, kad naudojate skelbimų blokavimo priemonę. Naudojamės reklamavimo paslaugomis, kad galėtume finansuoti savo svetainę. Prašome paremti mus ir išjungti „AdBlocker“ plėtinį.