Dafnės Karuanos Galicijos žurnalistikos premija apdovanotas 50 000 nelydimų vaikų migrantų dingimą tyrusių žurnalistų projektas „Dingę Europoje“.
Šis Vokietijos, Italijos, Graikijos, Nyderlandų, Belgijos, Airijos ir Jungtinės Karalystės žiniasklaidos tyrimas atskleidė, kad 2021–2023 m. atvykę į Europą be žinios dingo ne mažiau kaip 51 433 nelydimi vaikai migrantai.
Strasbūre, Europos Parlamento Dafnės Karuanos Galicijos spaudos konferencijų salėje, vykusioje apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo Europos Parlamento Pirmininkė Roberta Metsola, už šią premiją atsakinga Pirmininkės pavaduotoja Pina Picierno ir dėl premijos sprendžiančios nepriklausomos žiuri atstovai.
Pirmininkė Roberta Metsola sakė: „Dafnės Karuanos Galicijos palikimas išsaugomas dėl tiesos gyvenančių ir nutilti atsisakančių žurnalistų darbo dėka. Jų kova dėl teisingumo yra stipresnė už jų svarbiam darbui trukdančius grasinimus. Žiniasklaidos laisvė negali būti derybų objektas. Praėjus septyneriems metams nuo Dafnės nužudymo, dar kartą pagerbiame jos atminimą įteikdami premiją, primenančią mums ilgalaikį Parlamento įsipareigojimą šitoms pagrindinėms vertybėms“.
Nuo 2024 m. gegužės 3 d. iki liepos 31 d. teisėjų kolegijai savo žurnalistikos darbus pateikė 318 žurnalistų iš 27 ES valstybių narių. Iš jų žiuri išrinko 13 finalininkų, o paskui – ir laimėtoją.
Apie laimėjusį projektą
Projekto „Dingę Europoje“ („Lost in Europe“) vykdytojai atskleidė kraupų faktą, kad nuo 2021 m. kasdien dingdavo maždaug 47 į Europą atvykę vaikai.
Šio projekto surinkti duomenys iš 31 Europos šalies, įskaitant Austriją, Vokietiją ir Italiją, rodo, kad be žinios dingo dešimtys tūkstančių vaikų migrantų.
Atliekant šį ne vieną mėnesį trukusį tyrimą paaiškėjo, kad dingusių vaikų migrantų gali būti dar daugiau, nes dėl nenuoseklaus dokumentavimo ir dėl to, kad kai kuriose šalyse nerenkami duomenys, susidaro didelės ataskaitų teikimo spragos.
Šis naujausias tyrimas remiasi 2021 m. projekto „Dingę Europoje“ metu atliktu tyrimu, atskleidusiu, kad 2018–2020 m. Europoje dingo 18 000 vaikų migrantų.
Organizacijos „Dingę vaikai Europoje“ („Missing Children Europe“) generalinė sekretorė Aagje Leven teigė, kad šie duomenys tikriausiai tėra „aisbergo viršūnė“, nes Europoje toliau dingsta daug vaikų migrantų. Baiminamasi, kad daugelis jų tampa prekybos žmonėmis ir šiuolaikinės vergovės aukomis.
Šis tyrimas buvo paskelbtas kartu su partneriais „De Standaard“ (Belgija), „Small Stream Media“ (Nyderlandai), „RBB“ (Vokietija), „Knack“ (Belgija), ANSA (Italija), Domani (Italija), CNN (JK / JAV), VRT (Belgija), „Εfimerida ton Syntakton“ (Graikija), „The Journal“ (Airija), „Tagesschau“ (Vokietija) ir NRC (Nyderlandai).
Apie premiją
Dafnės Karuanos Galicijos žurnalistikos premija įsteigta 2019 m. gruodį Europos Parlamento biuro sprendimu, siekiant pagerbti su korupcija kovojusią Maltos tiriamosios žurnalistikos atstovę Dafnę Karuaną Galiciją (Daphne Caruana Galizia), kuri žuvo 2017 m. sprogus automobilyje padėtai bombai.
Kasmet, pažymint D. K. Galicijos nužudymo metines, ši premija skiriama už geriausius žurnalistikos darbus, kuriais puoselėjami ir ginami pagrindiniai Europos Sąjungos principai ir vertybės, pavyzdžiui, žmogaus orumas, laisvė, demokratija, lygybė, teisinė valstybė ir žmogaus teisės.
Kandidatais gauti šią premiją gali būti bet kokios tautybės profesionalūs žurnalistai ir jų komandos. Jie turi pateikti išsamius darbus, kuriuos paskelbė vienoje iš 27 ES valstybių narių įsisteigusi žiniasklaidos įmonė. Šia premija siekiama paremti žurnalistus ir pabrėžti profesionaliosios žurnalistikos svarbą užtikrinant laisvę, lygybę ir galimybes.
Laimėtoją renka nepriklausoma komisija, kurią sudaro žiniasklaidos ir pilietinės visuomenės atstovai iš 27 ES valstybių narių ir Tarptautinės žurnalistų federacijos atstovas.
Skirdamas 20 000 eurų piniginę premiją, Europos Parlamentas išreiškia tvirtą paramą tiriamajai žurnalistikai ir pabrėžia žiniasklaidos laisvės reikšmę.
Ankstesnių metų nugalėtojai
2021 m. D. K. Galicijos žurnalistikos premija buvo skirta konsorciumo „Forbidden Stories“ koordinuotam projektui „Pegasus“.
2022 m. ši premija buvo skirta kompanijoms „Découpages“ ir „Arte G.E.I.E“ už dokumentinį filmą apie Rusijos įtaką Afrikoje (rež. Clément Di Roma ir Carol Valade) („ARTE / „France24“ / „Le Monde“).
2023 m. šia premija buvo apdovanotas bendras migrantų laivo skendimo prie Pilo tyrimas („Solomon“ kartu su „Forensis“, „StrgF/ARD“ ir „The Guardian“).