Tikriausiai teko girdėti apie saulės parkus? Tai vis daugiau populiarumo bei dėmesio sulaukiantis sprendimas, kai privatūs ar verslo klientai gali gauti saulės elektrinės pagamintą energiją neinvestuodami į brangią įrangą savo namuose. Tai – aplinkai draugiškas sprendimas, kuris tinka daugiabutyje gyvenantiems žmonėms ir įmonėms, neturinčioms nuosavo pastato. Tačiau ar tikrai viskas taip gerai, kaip skamba ir ar verta jau dabar į saulės parkus investuoti?
Ar elektra iš saulės parko pigesnė?
Pradėkime nuo faktų. Greitų skaičiavimų pagalba galima pamatyti, jog elektros energija iš saulės parko gali būti iki 3 kartų pigesnė nei ta energija, kurią perkate iš tinklo. Be abejonės, tikslus kainų skirtumas labai priklauso nuo įvairių faktorių. Daugiausiai įtakos turi:
- Saulės parko kainos – kiekvieno parko įranga turi skirtingas kainas (bei efektyvumą), tad gali atsirasti skirtumų, ypač, skaičiuojant atsiperkamumą;
- Valstybės parama – jeigu gausite valstybės paramą saulės elektrinei (galima gauti ir perkant nutolusio parko dalį), sumažėja reikalinga investicija bei sutrumpėja atsiperkamumo laikotarpis.
Jau keletą metų Lietuvoje (kaip ir ES), teikiama valstybės parama saulės elektrinių įsirengimui ir saulės parko dalies įsigijimui. Taip valstybė bei Europos Sąjunga stengiasi paskatinti tvaresnės ir žalesnės energetikos plėtrą visose šalyse narėse.
Lietuvoje parama teikiama kompensaciniu būdu. Tai yra:
- Jūs nusprendžiate įsirengti saulės elektrinę arba, šiuo atveju, investuoti į saulės parką;
- Kreipiatės dėl paramos į tuo besirūpinančią organizaciją (APVA);
- Sulaukiate paraiškos įvertinimo bei gavę teigiamą atsakymą, sutariate dėl saulės parko dalies pirkimo.
- Gavę pirkimo ir kitus reikalingus dokumentus, po sandorio vėl kreipiatės į APVA ir per tam tikrą laiką gaunate paramą į savo banko sąskaitą.
Ką svarbu žinoti apie paramą?
- Valstybės parama skiriama ribotam kiekiui paraiškos tiekėjų (sudaroma eilė ir pagal ją priimamos paraiškos, kol išnaudojami visi numatyti pinigai);
- Kompensacijos dydis paprastai priklauso nuo to, kokios galios saulės parko dalį įsigijote;
- Yra „lubos“ – kokią didžiausią sumą kompensuoti valstybė gali;
- Kreipimasis dėl kompensacijos netrukdo saulės parko dalį pirkti išsimokėtinai;
- Sąlygose numatyti terminai, per kokį laiką nuo patvirtinimo turėsite atlikti pirkimą arba baigti sandorį.
Jums visada padėti gali investicijas į saulės parkus prižiūrinčios bendrovės, kaip kad „Elektrum Lietuva“. Daugiau apie paramą ir pačias nutolusių saulės parkų naudas galite rasti interneto svetainėje – https://www.elektrum.lt/lt/namams/saules-elektrines/saules-parkas.
Kitas paramos etapas saulės parkams numatomas III 2024 metų ketvirtį.
Kiek sutaupysite turėdami savo elektrinę saulės parke?
Turėdami savo investiciją saulės parke, galite reikšmingai sumažinti sąskaitas už elektrą. Protingai ir paskaičiuotai atlikta investicija leis sutaupyti kiekvieną mėnesį, o metams bėgant, sutaupytos sumos gali siekti tūkstančius eurų.
Be to, pasirinkę investuoti į saulės parką prisidėsite prie tvarios, žalesnės elektros energijos gamybos ir aplinkos apsaugos. Atsipirkimo laikotarpis yra palyginti trumpas, ypač jei pasinaudojate parama.
Nusipirkę saulės parko dalį, jau pirmais mėnesiais (jei tai ne žiema), galite tikėtis iki 70% mažesnių sąskaitų už elektrą.