2022 m. rugsėjį 22 metų kurdė Jina Mahsa Amini lankėsi Teherane, kur ją suėmė ir sumušė vadinamoji „moralės policija“ už tai, kad ji „netinkamai“ dėvėjo hidžabą. Jos mirtis po kelių dienų sukėlė masinius protestus Irane, kurių priešakyje buvo moterys. Su šūkiu „Moteris, gyvenimas, laisvė!“ jos protestavo prieš hidžabo įstatymą ir kitus diskriminacinius įstatymus.
EP daug kartų pasmerkė blogą žmogaus teisių padėtį Irane ir išreiškė palaikymą taikiems protestams bei praėjusių metų spalį paragino pritaikyti ES sankcijas pareigūnams, atsakingiems už J. M. Amini mirtį. Šių metų sausį europarlamentarai paragino įvesti dar daugiau sankcijų Irano režimui, o Islamo revoliucijos sargybinių korpusą įtraukti į ES teroristinių organizacijų sąrašą.
Kiti šių metų Sacharovo premijos finalininkai buvo Nikaragvos žmogaus teisių aktyvistė Vilma Núñez de Escorcia ir monsinjoras José Álvarez Lagos, o taip pat už nemokamus, saugius ir legalius abortus kovojančios moterys: lenkė Justyną Wydrzyńską, salvadorietė Moreną Herrerą ir amerikietė Colleen McNicholas.
Sacharovo premija bus įteikta gruodžio 13 d. Strasbūre vyksiančioje EP plenarinėje sesijoje.
Prestižinę Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę EP skiria kasmet. Ji buvo įsteigta 1988-aisiais siekiant pagerbti asmenis ir organizacijas, ginančias žmogaus teises. Laureatus išrenka EP pirmininkas ir politinių frakcijų lyderiai. Premijos dydis – 50 tūkst. eurų. 2022 m. Sacharovo premija skirta drąsiems Ukrainos žmonės, atstovaujamiems jų prezidento, išrinktų lyderių ir pilietinės visuomenės.