2024, balandžio 23, Antradienis

Vilniaus keramikos meno bienalės parodoje – laiko refleksijos ir eksperimentai

Panevėžio miesto dailės galerijos Keramikos paviljone atidaryta paroda, kurioje pristatomi kūriniai iš 7-osios Vilniaus keramikos meno bienalės „(Al)chemija“ kolekcijos.

Šių metų bienalės temą ir jos atskleidimą suformuotoje kolekcijoje išsamiai aptaria menotyrininkė Kamilė Pirštelytė: „Keramika liberali ir kosmopolitiška. Jos medžiagiškumas ir pritaikomumas panašus visuose pasaulio žemynuose, ankstyvųjų civilizacijų buityje ir ritualuose. Ten, kur negali būti naudojama žmogaus vaizdinių kalba, jo vidinis ar dvasinis pasaulis perteikiamas gamtos kūrinijos figūromis, ornamentais, tauriaisiais metalais ir akmenimis. Tačiau keramikos – kaip ir ankstyvojo rašto – ištakos, slypinčios alegoriškoje formos ir funkcijos kalboje, išlieka.

Neatsiejami nuo chemijos, medžiagų, glazūrų, oro ir ugnies reakcijų išmanymo, keramikai meno diskurse sugretinami su alchemikais. Nes kaip vieni, taip ir kiti kovoja su grožio, minties ir laiko ribotumu, bandant peržengti Žemės ar Kūrėjo apibrėžtas ir nepajudinamas formules.

7-oji Vilniaus keramikos bienalė „(AL)chemija“ šiemet dėmesį skiria fizinei, cheminei ir metafizinei šios srities pusei. Atrodo, tarsi ši tema patiems keramikams turėtų būti kiek nuobodoka, tačiau kaip ir meilė ar neapykanta, gyvybė, laikas ir mirtis – ji universali, kompleksiška, o ir savo paslaptingumu niekada iki galo neįmenama.

Ekspozicijoje pristatomi gerai žinomi Lietuvos meno lauko profesionalai, atskleidžiantys, kaip skirtingos kartos ir jų aplinka gali ne tik tolti vieni nuo kitų, bet ir sinerguoti. Vedami šių metų alchemijos temos, bienalės menininkai ją interpretavo plačiai. Vieni savo kūriniuose daugiau pabrėžia mokslinius, technologinius, stilistinius eksperimentus, keramikos prigimties sudėtingumą ir medžiagiškumą, jai būdingą tarpdiscipliniškumą, o ir kaprizus, siekiant įgyvendinti keramikos sričiai ne visada pavaldžią meninę idėją.

Kiti susitelkia į chemines ir alchemines transformacijas. Virsmo, kismo, takumo metaforą, bandant suvaldyti ne tik molį, porcelianą, akmens masę ar šamotą, bet ir įforminti laiką. Svarbia tradicija virtusi Vilniaus keramikos bienalė jau septintąjį kartą suburia Lietuvos keramikos profesionalus ir žiūrovus laiko permąstymui“.

Bienalės meno vadovė – keramikos menininkė Agnė Šemberaitė.

Paroda veiks iki 2023 m. sausio 14 dienos.

Projektą vykdo Lietuvos dailininkų sąjungos galerija „Arka“. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.

 

Panevėžio miesto dailės galerijos inf.

Nuotraukoje:

Ekspozicijos fragmentas.

- Reklama -

Naujausi straipsniai