2024, balandžio 24, Trečiadienis

Saugiai elkimės prie vandens telkinių

Orams šąlant, vandens telkiniai pasidengia ledu. Ant jo mėgsta pramogauti vaikai, žvejoja poledinės žūklės mėgėjai, juo kelią trumpina praeiviai. Ledas labai pavojingas ir atodrėkių metu. Kad ledas netaptų spąstais, svarbu elgtis atsargiai ir atsakingai, laikantis saugaus elgesio taisyklių.  Todėl vadovaujantis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento parengta informacija Panevėžio miesto savivaldybė primena gyventojams, kaip elgtis ant užšalusių vandens telkinių.

Žengiant ant ledo, pirmiausia būtina patikrinti ledo tvirtumą. Ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau, kad jis išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, yra vandens šaltiniai.

Prieš eidami ant ledo, apsidairykite, ar arti nėra praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, eikite jomis, nes tai jau išbandytas kelias. Einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu į ledą sudavus lazda ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą. Eiti reikia čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo. Jeigu esate su slidėmis, tai atsisekite slidžių tvirtinimus, kad esant reikalui jas greitai galima būtų nusimesti nuo kojų. Slidžių lazdas laikykite rankose, plaštakų neprakiškite pro kilpas. Galėsite lazdas greitai numesti. Jeigu ledu eina grupė žmonių, reikia laikytis distancijos. Atstumas tarp žmonių turi būti ne mažesnis kaip 5 metrai. Einant ledu reikia aplenkti vietas, kurios užneštos sniegu arba pripustytos pusnių, nes po sniegu ledas visada yra plonesnis. Ypač atsargiems reikia būti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis ir jame gali būti įtrūkimų. Ant ledo ypač mėgsta žaisti vaikai, nepalikite jų be priežiūros.

Jei vis tik įlūžote, nepasiduokite panikai ir nepraraskite savitvardos. Ropškitės ant ledo į tą pusę iš kur atėjote, o ne plaukite pirmyn. Nesikapanokite vandenyje ir visu kūno svoriu neužgulkite ledo krašto. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte ir kuo greičiau pasiekti šiltą vietą.

Prireikus gelbėti įlūžusįjį, būtina veikti greitai ir ryžtingai, nes šaltame vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę rūbai neleidžia ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje. Nedelsiant kvieskite pagalbą telefonu 112. Įvertinus situaciją ir savo galimybes, prie eketės artintis geriausia šliaužte, plačiai ištiesus rankas. Patartina po savimi pasitiesti šaką ar lentą ir šliaužti ant jos. Nepriartėjus prie pat eketės krašto, įlūžusiajam ištiesti šaką ar lentą, numesti virvę ar tvirtai surištus šalikus. Ledas išlaiko žmogų tik už 3–4 m nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia ištiesti slidę, slidžių lazdą, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus. Jeigu nelaimės vietoje yra keli gelbėtojai, jie gali paimti vienas kitą už kojų ir atsigulę ant ledo sudaryti grandinę iki eketės. Ištraukus žmogų ant ledo, su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau nukentėjusįjį ištrinti, kad būtų suaktyvinta kraujotaka, perrengti sausais rūbais, sušildyti karštu gėrimu. Kuo greičiau pristatyti į gydymo įstaigą.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento inf.

- Reklama -

Naujausi straipsniai