Po balsavimo JK Europos politikai ragina „būti pasirengus viskam“

atsiuntė info@vapsvamedia.lt

Europos Parlamente (EP) kalbėję politikai ne tik apgailestavo dėl Jungtinės Karalystės (JK) parlamento sprendimo atmesti „Brexit“ susitarimą, bet ir siūlė įvairias išeitis.

EP pirmininkas Antonio Tajani ragino JK parlamento balsavimą suprasti teisingai – ne visi balsavę „prieš“ galvoja vienodai: dalis parlamentarų nori artimesnių santykių su ES, pavyzdžiui, muitų sąjungos, o kiti apskritai nenori susitarimo. Jo teigimu, svarbu užtikrinti, kad dėl politinio neaiškumo nenukentėtų ES piliečiai ir verslininkai, taip pat siekti išsaugoti tai, dėl ko susitarta per sunkias derybas.

ES Tarybai atstovavusi Rumunijos Europos reikalų valstybės sekretorė Melania-Gabriela Ciot teigė, kad JK parlamento balsavimo rezultatas yra „nuviliantis“. Pasak jos, ES institucijos privalo laukti JK valdžios atstovų paaiškinimo dėl būsimų sprendimų, laikytis vienybės ir būti pasiruošusios priimti papildomų teisės aktų, jei JK išstotų be susitarimo.

Europos Komisijos vicepirmininkas Frans Timmermans pažymėjo, kad politikai yra įsipareigoję kiek įmanoma sumažinti „Brexit“ žalą, tačiau šiuo metu būtina ruoštis visiems įmanomiems scenarijams. Jis teigė, kad ES tęs pasiekto susitarimo ratifikavimo procesą, kaip buvo sutarta su Londonu, nes šis susitarimas yra abiem pusėms geriausias įmanomas rezultatas.

Vyriausiasis ES derybininkas dėl „Brexit“ Michel Barnier apgailestavo, kad Londone nėra politinės valios pritarti sunkiu dvejų metų darbu pasiektam susitarimui. Derybininkas akcentavo, kad ES ir toliau nori kuo glaudesnių santykių su JK – tiek, kiek to norės patys britai. Politikas nuogąstavo, kad šiandien galimybė, jog JK išstos be jokio susitarimo, yra didesnė nei anksčiau, ir ragino abi puses stengtis to išvengti.

Europos liaudies partijos lyderis Manfred Weber (Vokietija) pasidžiaugė ES vienybe derybose su JK ir pridūrė nematantis galimybės persiderėti. Pasak kalbėtojo, „Brexit“ pavyzdys rodo, jog „daug geriau yra reformuoti ES negu ją palikti ar sugriauti“, todėl nereikėtų sekti nacionalistais ir egoistais.

Socialistų ir demokratų atstovas Roberto Gualtieri (Italija) teigė, jog dėl pasiekto susitarimo nevalia persiderėti, o „išstojimas be susitarimo būtų blogiausias rezultatas abiem pusėms“. Jo nuomone, jei JK parlamentas nesugebėtų suformuoti aiškios daugumos, reikėtų vėl atsiklausti piliečių naujuose rinkimuose arba naujame referendume.

Europos konservatorių ir reformatorių atstovas Syed Kamall (JK) atkreipė dėmesį į skirtingą padėties suvokimą abiejose Lamanšo pusėse. Jo teigimu, daugelis JK atstovų nenori ilgalaikės muitų sąjungos, todėl jiems išstojimas be jokio susitarimo yra geriau nei suderėtas susitarimas. Politikas ragino ES apsvarstyti galimybę persiderėti dėl tam tikrų JK susirūpinimą keliančių aspektų.

Liberalų ir demokratų lyderis ir EP „Brexit“ koordinatorius Guy Verhofstadt (Belgija) paragino JK partijas savo šalies interesus iškelti aukščiau siaurų politinių interesų ir suformuoti bendrą poziciją, „kaip daroma Europos Parlamente“. Kalbėtojo nuomone, pereinamasis laikotarpis jokiu būdu neturi tęstis ilgiau nei iki gegužę rengiamų EP rinkimų. Politikas taip pat ragino užtikrinti, kad piliečiai netaptų politinių intrigų aukomis.

Žaliųjų atstovas Philippe Lamberts (Belgija) teigė, jog suderėtas susitarimas yra „vienintelis įmanomas“. Jo nuomone, JK parlamentas turi suformuoti daugumą, pasisakančią už alternatyvų sprendimą, o jei to nesugebės padaryti – būtų teisinga atsiklausti JK piliečių, ar jie pritaria parengtam „Brexit“ susitarimui, ar norėtų likti ES.

Europos vieningųjų kairiųjų atstovė Martina Anderson (Airija) teigė, jog JK parlamentas niekada nebuvo palankus Airijai, ir siūlė surengti „referendumą dėl Airijos vienybės“.

Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europos frakcijos lyderio Nigel Farage (JK) teigimu, suderėtas susitarimas „atrodė kaip pasidavimo dokumentas“, todėl JK parlamentas jam nepritarė. Pasak politiko, Jungtinėje Karalystėje jaučiama stipri parama išstojimui be susitarimo, o jei būtų surengtas dar vienas referendumas – išstojimo šalininkai „jį laimėtų dar didesne dauguma“.

Pasak Tautų ir laisvės Europos frakcijos atstovo Gerard Batten (JK), prielaida, jog JK negali išstoti be susitarimo, yra neteisinga. Jam pritarė ir frakcijoms nepriklausanti EP narė Diane Dodds (JK), pridūrusi, jog griežta ES pozicija dėl sienos su Airija verčia JK rinktis išstojimą be susitarimo.


Po balsavimo JK Europos politikai ragina „būti pasirengus viskam“

Gal patiks?

Aptiktas Adblock

Panašu, kad naudojate skelbimų blokavimo priemonę. Naudojamės reklamavimo paslaugomis, kad galėtume finansuoti savo svetainę. Prašome paremti mus ir išjungti „AdBlocker“ plėtinį.