Šiandien Laisvės aikštėje įvyko nepritariančių St.Eidrigevičiaus centro statybai ir reikalaujančių kino centrą “Garsas” paskelbti kultūros paveldo objektu visuomenininkų piketas. Kaip nurodyta Savivaldybės išduotame leidime, laikantis visų įmanomų atstumų, piketuotojai Laisvės aikštėje esančius fontanus skiriančioje kryžkelėje išrikiavo plakatus, kuriuose skelbė: “Pataikavimas vienam ir gyvam dailininkui peržengia sveiko proto ribas”, “Kodėl nėra savivaldybės teatrų rekonstrukcijų projektų?”, “Atėjūnai architektai, ne jūs statėte, ne jums ir griauti”, “Garsui kultūros paveldo statusą” ir pan.
Čia pat buvo pagarsinta apie užvakar užregistruotą elektroninę peticiją adresuotą Ministrui pirmininkui S.Skverneliui, kurią galima pasirašyti adresu: https://www.peticijos.lt/visos/75230/ne-kino-centras-garsas-panevezyje-sunaikinimui/?fbclid=IwAR3w9UC0rO3TYBHG0UKfhp4BJ-TVd9wzgwClXNA20YF_dToqKB9dozBKch4
Joje sakoma, kad žemiau pasirašę nepritaria Panevėžio miesto kino centro „Garsas“ sunaikinimui ir St. Eidrigevičiaus menų centro statybai jo vietoje. Teigiama, kad nesuprantamas Panevėžio Savivaldybės noras tenkinti tik vienos, nors ir įtakingos, visuomenės grupės interesus.
Peticijoje reikalaujama skirti lėšų kapitaliniam kino centras “Garsas” remontui ir modernizavimui, išlaikant pagrindinę jo kaip kino centras paskirtį bei suteikti kino centrui “Garsas” kultūros paminklo statusą. Paklaustas ar realus toks reikalavimas, vienas iš piketo organizatorių projektuotojas R.Pilkauskas sakė:
“Aš pažiūrėjau įstatymą ir ten yra parašyta, kad net bendruomenių saugomi objektai gali būti laikomi paveldu ir gali būti saugomas valstybės. Aš net duočiau tokį pavyzdį- Anykščiuose turime J.Biliūno namelį, kuris tikrai architektūriniu požiūriu nėra kažkuo vertingas, tačiau mes visi važiuojam, žiūrim, gerbiam. Ir dar vienas dalykas, St.Eidrigevičius nėra žymiausias Panevėžio pilietis ir labiausia susijęs su šiuo miestu. Yra daug piliečių, kurie neturi savo vardo centrų. Tam pačiam J.Miltiniui skirti du kambarėliai, kur mes jį prisimename, D.Banioniui iš vis jokios atminties vietos nėra. Todėl statyti centrą St.Eidrigevičiui yra nesuprantamas dalykas.”
Paklaustas kaip vertina piketą ir jo rengėjų reikalavimus, nuo piketo pradžios beveik iki pat piketo pabaigos kritikos smūgius nukreiptus projekto rengėjams, projektuotojams ir valdžiai atmušinėjęs SEMC direktorius Egidijus Žukauskas sakė:
“Piketas yra pilietiškumo viena iš išraiškų ir tai yra natūralu ir normalu demokratinėje, laisvoje visuomenėje. Šiaip, čia buvo išsakyta daug visokių minčių, idėjų, tai kai kurios turėjo būti pasakytos ir anksčiau bet matau tokį vieną esminį dalyką, kad atrodo taip tos informacijos yra pateikiama, bet vis tik matosi, kad jos reikia daugiau. Čia mano asmeninė nuomonė”.
Paklaustas, kokioje stadijoje yra projektas ir ar realūs piketuotojų reikalavimai E.Žukauskas paninfo.lt teigė:
“Dabar yra pateiktas mano, kaip laikinojo direktoriaus pasiūlymas miesto vadovybei, kad pirma reikėtų sukooperuoti lėšas, aš apie tai sakiau ir piketo dalyviams, o tada skelbti konkursus statybai. Turime labai daug pavyzdžių Panevėžyje, o konkrečiai su kultūros įstaigomis tai geriausias pavyzdys būtų G.Petkevičaitės Bitės bibliotekos rekonstrukcija, kuri, jei neklystu, vyko 8 ar 9 metus. Tai tikrai mes tiek laiko neturime tokioms rekonstrukcijoms, ypač kai kalbame apie miesto centrą.”
Visi susirinkusieji tikėjosi, kad pasišnekėti su išdrįsusiais pareikšti valdžiai nepalankią nuomonę išeis bendruomeniškumą deklaravęs miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas, deja teko nusivilti. Meras pas piketo dalyvius taip ir neatėjo, tiesa E.Žukauskas keletą dalyvių bandė įkalbinti užsukti pas merą į kabinetą, tačiau piketuotojai eiti pas merą nesutiko.
“Štai tuo ir skiriasi tarnautojas nuo valdininko. Tarnautojas bendrauja su jam algą mokančiais piliečiais, valdininkas, tuo tarpu, reikalauja nusilenkti ir atkišti”,- tarė vienas piketą stebėjęs praeivis.
Dar kiek pastoviniavę 14 val., kaip ir numatyta Savivaldybės išduotame leidime, piketuotojai išsiskirstė. Kaip sakė vienas iš piketo iniciatorių Kęstutis Krikščiūnas, parašai ne tik elektroniniu bet ir tradiciniu būdu bus renkami iki mėnesio pabaigos. Šiuo metu elektroninę peticiją jau pasirašė virš 1150 piliečių. Taip pat tikimasi ateinantį antradienį vyksiančio miesto Tarybos posėdžio metu šią peticiją perskaityti.