2024, liepos 27, Šeštadienis

Linas Zaikauskas: „Turime pažymėti tam tikrus pasaulio įvykius ne todėl, kad šlovintumėme juos, bet tam, kad atkreiptume dėmesį į įvykusias permainas.”

reklama rubai

Pastarosiomis dienomis Juozo Miltinio dramos teatras sulaukė daug dėmesio dėl teatrinio projekto „Russia today”. Pirmiausia, tai išgąsdino žinių portalo lrytas.lt skaitytoją Ritą Kosmauskienę, taip atkreipdamas ir kitų dėmesį. JMDT pripažįsta, jog norėdamas išprovokuoti žiūrovus, plakatuose nepaaiškino projekto pagrindinio tikslo – ironiškai pasižiūrėti į šiųdienos įvykius, kelti klausimus, kviesti žiūrovus į diskusijas.

Nesigindami ir nieko nebandydami įrodyti, o tiesiog pristatydami plačiau projektą ir jo ištakas, norime atkreipti dėmesį, jog JMDT niekada neturėjo nė menkiausių propagandinių ketinimų – priešingai, pasitelkus ironiją ir meną, atkreipti visuomenės dėmesį į esamą padėti Lietuvoje ir pasaulyje.

Teatro vadovas, paklaustas kaip gimė idėja spektaklių ciklą pavadinti būtent „Russia Today”, atsako: „Būdamas užsienyje, atsitiktinai įsijungiau vieną iš televizijos programos kanalų ir jo pavadinimas buvo „Russia Today“. Ši televizija pasirodė labai „putiniška”, tiesiog propagandinis kanalas, kuris žiūrovams bando nušviesti Rusiją pačiomis šviesiausiomis spalvomis. Neva Rusija – tiesiog nepaprasta šalis, ideali valstybė. Gerai žinodamas šią šalį, nes daug metų ten dirbau ir gyvenau, žinau, kas iš tiesų joje vyksta.

Taigi, pažinodamas daug šiuolaikinių rusų dramaturgų, jaunų ir vyresnių, pagalvojau, kad būtų puiku atsispirti nuo jų kūrybos ir pažvelgti į jų šalį per jų pačių perspektyvą. Su trupučiu ironijos šių pjesių pastatymus norėjau pavadinti būtent matyto kanalo pavadinimu”.

Plačiau idėjos sumąnymą Linas Zaikauskas pristato: „Praėjus lygiai šimtui metų po revoliucijos, pasaulyje yra kalbama apie šią datą. Besidomėdamas įvairiais teatrais ir jų projektais, pamačiau, jog pasaulio teatrai bando šį jubiliejų vienaip ar kitaip paminėti. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, teatre Arcola režisierės Helenos Kaut-Howson statoma Maksimo Gorkio pjesė. (Arcola teatro projekte paminėti Rusijos revoliucijoms, kuriami spektakliai: „Dugne” (M.Gorkis), „Vyšnių sodas” (A.Čechovas) http://www.bbc.com/russian/features-38950416).Tada ir man kilo idėja paminėti šį keistą jubiliejų. Manau, tai puikus būdas šiek tiek sukrečiant – žiūrovą kviesti padiskutuoti apie šiandienos Lietuvos situaciją, žmonių tarpusavio santykius ir pasaulio aktualijas“.

Į programą įtrauktų spektaklių premjeras teatro žiūrovai išvydo praėjusį mėnesį. Dar kovo viduryje teatro naujienų puslapyje „Menų faktūra” buvo paskelbtas spektaklio „Mergaitės svajonė” anonsas ir trumpas apibūdinimas apie projekto idėją.

Pirmasis spektaklis žengė už teatro ribų ir buvo vaidinamas realioje teismo salėje. Teismas atvėrė neįprastą erdvę teatro bendruomenei. Spektaklio tema – nesusikalbėjimas ir tikros meilės, rūpesčio stoka vieni kitiems.

Balandžio 7 d. įvyko Andrejaus Dežonovo spektaklio „Siena” premjera. Kūrinys pasitelkdamas du gerai istorijoje žinomus personažus, kalba apie šiandienos problemas – aplinkos daromas įtakas, absurdiškas situacijas ir tikrai ironišką, net humoristinį požiūrį į save ir aplinkinius.

Paskutinė premjera – Tomaszo Leszczyńskio režisuotas „Karas dar neprasidėjo”. Tai naujas, interaktyvus, įtraukiantis teatro žaidimas. JMDT tai visiškai šviežias kūrybos gūsis.

Tai nėra pirma kolaboracija su užsienio kūrėjais. Teatras visuomet turėjo savo poziciją – supažindinti žiūrovą su aktualijomis, teatro meno naujienomis, prisiminti klasiką ir prisidėti prie meninės kultūros Panevėžyje puoselėjimo.

Juozo Miltinio dramos teatre buvo pastatytas spektaklis pagal Nobelio literatūros premijos laureatės Svetlanos Aleksijevič romaną „Černobylio malda”. Taip pat – suorganizuotas susitikimas ir diskusija su autore.

Europoje gerai žinomas kino režisierius Sergejus Loznica, teatro iniciatyva, atvyko ir pristatė Panevėžio žiūrovams savo filmą „Maidanas”.

Į Panevėžį atvyko ir spektaklį „Hybris (Puikybė)” pastatė ir režisierius Krzysztofas Zanussis.

Ir tai tik keli pavyzdžiai, kuriais teatras nori priminti, jog mums svarbiausia – kokybiškas ir aukštą meninę vertę turintis kūrinys, praturtinantis žiūrovo mąstymą ir jo kultūrinį išprusimą.

Vienas iš pagrindinių teatro scenos principų – provokuoti ir kviesti žiūrovus mąstyti apie aktualijas, diskutuoti ir keliant klausimus – ieškoti jiems atsakymų. Nuvilnijusi komentarų banga apie projektą „Russia Today” – puikus pavyzdys, nes diskusijos jau prasidėjo. Kviečiame nepasikliauti tik antraščių šūksniais, bet patiems susikurti nuomonę ir ją išsakyti garsiai. Visų laukiame paskutiniuose teatro sezono spektakliuose ir po jų, jau tradiciniais tapusiuose pokalbiuose su kūrybinėmis komandomis.

Lino Zaikausko projekte, po visų penkių spektaklių premjerų, yra planuojama rudenį dar kartą parodyti juos visus ir sukviesti žiūrovus, politikus, politologus, žurnalistus ir visus besidominčius aktualijomis, padiskutuoti apie tai kas vyksta šiandien ir kur visa tai veda. Esant reikalui, anot teatro vadovo, galime nelaukti ir dar šiame sezone padaryti numatytąją diskusiją.

Juozo Miltinio dramos teatras

- Reklama -

Naujausi straipsniai