Liepos 22 d. užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys lankėsi įmonėse „Astrolight“ ir „Granta Autonomy“, kurios kuria pažangius sprendimus, turinčius reikšmingą poveikį gynybos, kosmoso ir dirbtinio intelekto sektoriams.
Vizito metu ministras susipažino su įmonių veikla, naujausia produkcija bei plėtros planais, aptarė eksporto galimybes ir valstybės vaidmenį skatinant aukštos pridėtinės vertės inovacijų augimą.
„Lietuva turi didžiuli mokslinį potencialą kurti aukštos pridėtinės vertės produktus, kurių pritaikymas gali atnešti didžiulę pažangą tiek kasdieniame civiliniame gyvenime, tiek atliepiant karinius poreikius. Pagrįstai galime didžiuotis, kad inovatyvūs Lietuvos įmonių sprendimai sulaukia plataus tarptautinio pripažinimo bei atranda kelią į Lietuvos, Ukrainos ir NATO gynybos sektorius“, – pabrėžė K. Budrys.
Pasak ministro, specializuota ir į ateities ekonominę raidą bei gynybą orientuota produkcija gali tapti Lietuvos technologinės pažangos bei eksporto „veidu“, o lietuviškų įmonių siūlomi sprendimai – prisidėti ne tik prie valstybės gynybos, bet ir prie viso Aljanso technologinės pažangos.
Įmonė „Astrolight“ kuria lazerinės komunikacijos sprendimus kosmoso, jūrų navigacijos ir aviacijos sektoriams, kurie leidžia perduoti duomenis itin dideliu greičiu ir žymiai saugiau nei įprastos ryšio priemonės tarp palydovų, orlaivių ar žemės stočių. Šios technologijos dėl savo greičio bei atsparumo trukdžiams yra itin aktualios tiek komerciniam, tiek gynybos sektoriui. Lietuvai prisijungus prie Europos kosmoso agentūros, „Astrolight” aktyviai bendradarbiauja su šia agentūra, NATO ir yra sulaukusi tarptautinio pripažinimo.
Antroji šiandien ministro aplankyta kompanija – „Granta Autonomy“ – gamina autonomines sistemas ir dirbtinio intelekto algoritmus, skirtus saugiam bei patikimam bepiločių sistemų valdymui. Šios įmonės gaminami fiksuoto sparno žvalgybiniai bepiločiai „Širšė“ bei vystomos kinetinės antidroninės gynybos sistemos yra išbandytos mūšio lauke ir gerai vertinamos Ukrainos ginkluotųjų pajėgų. Jas taip pat naudoja Lietuvos kariuomenė, kitų NATO šalių ginkluotosios pajėgos. Įmonė kartu su Vokietijos kompanija „Reihnmetall“ integruoja sistemas „Širšė“ į pėstininkų kovos mašinas „Boxer“ ir visureigius JLTV.